Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Козелець

09.05.2021 284

З 1708 року Козелець стає центром управління Київського полку. З цих місць походить відомі представники українського козацького роду Розумів.

Козелець — селище міського типу, розташоване на березі річки Остер.
Відомий з 17 ст. як укріплене місто, що входило до складу Речі Посполитої під назвою Козлоград. Назва, очевидно, походить від улюбленого корму домашніх тварин — польових квітів козелець.

З 1649 р. — центр Козелецької сотні Київського полку. У 1662 р. в Козельці відбулася козацько-старшинська рада, на якій було обрано гетьманом України Якова Сомка. У 1708 року в Козелець переведено полкове управління Київського полку — тут жили полковник та інша козацька старшина, місто залишалось адміністративним центром полку до 1781 року.
В 1752 була заснована козелецька лікарня, з 1765 діяла кінна пошта. Весною 1846 в Козельці побував Т. Г. Шевченко, коли за завданням Археографічної комісії подорожував, щоб замалювати історичні архітектурні та історичні пам’ятки Чернігівщини. У повісті «Княгиня» описав Козелець і його архітектурну пам’ятку собор Різдва Богородиці.

Собор Різдва Богородиці у Козельці

пам’ятка архітектури національного значення 18 століття.

Козелець

Собор споруджено у 1752—63 роках на замовлення графині Наталії Розумовської (Розумихи, матері Олексія та Кирила Розумовських) архітекторами Іваном Григоровичем-Барським та Андрієм Квасовим на знак подяки Богові за щасливу долю синів замовниці.
Головний храм Козельца умовно роздільний на дві частини – верхня і нижня церкви, кожна з яких має рівнозначну святість. Верхня частина собору – центральна, названа на честь Різдва Божої Матері. Ім’я Різдва Божої Матері носить і центральну прибудову цієї церкви.

В середині храму багатство архітектурних деталей, іконостас вражає не тільки розмірами, а і обрамленням, художньою досконалістю.
Під час другої Світової Війни в Соборі знаходився табір для військово-полонених та конюшня.

В інтер’єрі багатоярусний різьблений з липи іконостас 18 століття (вважаються що вин був створений за участю архітектора Растреллі). Образи (1753 року) в іконостасі написані у стилі бароко. Складається він з 50, хоча від самого початку було 80 автентичних ікон. Ікони писав Григорій Стеценко, різьбу виконав Сисой Шалматов.

Козелець

Дзвіниця

(1766-1770 рр.) Увінчує дзвіницю барокова верхівка. Висота дзвіниці із хрестом 50 м.

Козелець

Вознесенська церква

побудована 1866—1874 рр. В 1975 проведено реставраційні роботи. Церква — унікальний зразок традиційного для Лівобережної України 17—18 ст. хрестового п’ятибанного храму в період історизму.

Козелець

Будинок полкової канцелярії

Київського полку у Козельці — пам’ятка архітектури 18 століття, одна із двох збережених адміністративних будівель канцелярій козацьких полків.
Споруджений протягом 1756 — 1765 років (паралельно із Собором Різдва Богородиці) у стилі українського бароко архітекторами Андрієм Квасовим та Іваном Григоровичем-Барським на замовлення київського полковника Юхима Дарагана для розміщення канцелярії Київського полку.

Миколаївська церква

розташована на південній межі давньої фортеці, на місці дерев’яної церкви. Споруджена 1781—1784 в стилі пізнього бароко на кошти священика К. Тарловського та парафіян.

Козелець

Покорщина

Покорщина — садиба козацької старшини 18 століття у колишньому однойменному селі (тепер в межах смт Козелець). Унікальна пам’ятка дерев’яної садибної архітектури українського бароко. Належала Розумовським, Дараганам та Ґалаґанам.

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*