Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Чесники

17.01.2012 68

Чесники — село в Рогатинському районі Івано-Франківської області. Село Чесники, перша про нього письмова згадка припадає на 1368 рік. У роки татарського лихоліття спеціально будувалися Божі храми, які ще виконували роль оборонних споруд. Власне такою є церква у Чесниках. Вона мурована, була огорожена кам`яними стінами, земляними валами і ровами.

Про події в Чесниках у XVI-XVII ст. відомо небагато, бо то був час закріпачення селян і посилення експлуатації галицьких земель польськими завойовниками. Збереглося свідчення, що в першій половині XVII ст. у Чесниках діяв невеликий оборонний замок.

А ось що написано в книзі “Чесники – давнє село Опільського краю” Романа Коритко, Дениса Белей
“Село Чесники. Оборонна церква XIV ст. Крім цього Словник Географічний… зазначає, що в Чесниках був замок, осідок родини Казановських.

Миколаївська церква, пам’ятник відноситься до унікальних творінь української архітектури XIV ст.

Як характеризував М. Рожко, церква є тридільною традиційною для українського сакрального будівництва, вимурована з каменю. її центральна частина дещо ширша від бабинця й апсиди. Сама апсида п`ятистінна з невеликими віконечками з південного та східного боків. І апсида, і бабинець перекриті стрімким дахом, а центральний неф – шатровим дахом з двома заломами. Дахи мають ґонтове покриття. Бабинець та апсида завершуються невеликими хрестами – центральний з них дещо більший. У бабинці над входом просвічується невелике вікно, у центральній наві є вікна більшого розміру. Характерна особливість церкви – це її контрфорси, ними вона виділяється з-поміж мурованих кам`яних храмів. Контрфорси на кутах центральної нави є трохи нижчими ніж на бабинці. Ще одна відмінність від традиції – контрфорси чесниківської церкви не завершуються дотичною похилою поверхнею до основної стіни, а мають штучний завершений невеличким карнизом обріз. Усі контрфорси пізніші, ніж сама церква. Цікаво, що стіни церкви тиньковані, а контрфорси ні. Щоправда, західні контрфорси були обтиньковані, але тільки із внутрішньої сторони. Наявність потужних контрфорсів можуть свідчити, що первісна церковна будівля була значно вищою.
Цікавим хоч неоднозначним є кам`яне склепіння. Сам характер кладки свідчить про його давнину, але крутизна склепіння має риси ґотичної форми. Тому у львівського фахівця Михайла Рожка склалася дещо суперечлива думка щодо її віку.
Навколишній мур, хоч тепер уже невисокий, також указує, що церква була оборонною твердинею і без сумніву не раз за її стінами ховалися сільські мешканці, коли на Чесники нападали татарські загони.
Наостанок слід зауважити, що Чесниківська стара церква має тільки один аналог серед української сакральної архітектури. Подібний Божий храм є в селі Розсохи Старосамбірського району Львівської області.

Оскільки церква дуже старовинна, то й з нею місцеві жителі пов`язують різні легенди та оповіді. Згідно з одним таким переказом у цій церкві восени 1648 р. на Божій службі були козаки гетьмана Богдана Хмельницького. Як відомо з історії під час національно-визвольної війни українського народу від польської займанщини гетьман направив в Опільський край 15-ти тисячне козацьке військо на чолі з полковником Іваном Товпигою.

 


Переглянути Чесники на карті більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*