Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Харків. Вулиця Університетська

20.03.2022 201

Університетська вулиця – центральна вулиця Харкова розташована на Університетській гірці.

Університетська вулиця виникла однією з перших на території Харківської фортеці. Первісна її назва невідома, проте вулиця за час свого існування мала декілька відомих назв: Каратасовська, Вільної Академії, Краскомовська.

Університетська вулиця бере свій початок від Бурсацького узвозу та Римарської вулиці, перетинає територію Старого міста, площу Рози Люксембург та доходить до річки Харків. Нумерація будинків ведеться від Бурсацького узвозу: західна сторона вулиці парна, східна – непарна. Адміністративно вулиця належить Дзержинському району міста Харкова.

Харків, вул. Університетська

На початку непарної сторони вулиці в період будівництва лінії метро було знесено старовинні будівлі поліцейської частини та пожежного депо і нині вона починається від будівлі колишнього міського ломбарду, де з 1994 р. розташувався Харківський історичний музей (вул. Університецька, № 5).

 

Будівля побудована за проектом архітектора Б. М. Корнієнко у 1908 р. Фасад з червоної цегли виконаний в псевдодавньоруському стилі.

Харків, Харківський історичний музей

Далі на цій стороні вулиці до Спартаківського провулку простягається сквер, розбитий на місці зруйнованих в 1941-1945 рр. торгових рядів Гостинного ряду.
Парну сторону цієї частини вулиці займають будівлі Покровського чоловічого монастиря. Початок монастирю поклала приходська Покровська церква, побудована козаками, які проживали північно-західніше від фортеці. В 1689 р. це було перша кам’яна будівля міста. З часом територія церкви ввійшла до складу фортеці.

В 1726 р. на території Покровської церкви було створено Свято-Покровський чоловічий училищний монастир з колегіумом.
В 1805 р. новоствореному Харківському університету було передано губернаторський палац на вулиці Університецькій.

Харків, Покровський чоловічий монастир

На шляху від колегіуму до університету перш за все оглянемо житловий будинок (вул. Університецька, №2) зведений в 1887 р. архіт. В.Х. Нємкіним. За ним розташована будівля духовної консисторії (вул. Університецька, №4) 1892-1893 рр., виконана в формах класицизму архіт. В.Х. Нємкіним. Нині в цьому будинку знаходиться Центральний державний науково-технічний архів.
Наступна будівля (вул. Університецька, №6) – будинок настоятеля та ворота – також побудовані архіт. В.Х. Нємкіним в 1891-1892 рр.

На монастирському подвір’ї (вул. Університецька, №8) розташовані будівлі , за винятком собору, зведені в 19 ст.

Харків, Покровський чоловічий монастир

Покровський собор побудований, як уже зазначалося раніше, в 1689 р. бригадою невідомих майстрів. В 18 ст. Покровська церква стала монастирською та колегіумною. В 1800 р. монастирська (верхня)церква була перетворена в кафедральний собор. Поряд із собором в 1893 р. за проектом арх. В.Х. Нємкіна в псевдовізантійському стилі було зведено Озерянську церкву. В радянський період в ній розміщувався архів Харківської області.

В 1825 р. на території монастиря був побудований архієрейський будинок в стилі классицизму (архіт. невідомий). В радянський час тут розташовувався Історичний музей.

Харків, Покровський чоловічий монастир

На території монастиря також розташовані корпус монастирських келій з трапезною, будівля шорної майстерні, сторожка та будинок вікарія. Всі ці будівлі другої половини та кінця 19 ст.

Харків, вул. Університетська
Серед будівель в районі монастиря варто звернути увагу на будинок колишнього представництва та магазину Жирардовської мануфактури (вул. Університецька, №10). Будівля побудована в 1871 р. (арх. Раков ), а реконструйована в 1889 р. (арх. В.Х. Нємкіним) та в 1912 р. – (арх. В.М. Покровський) . Будинок виконаний у стилі модерн. У радянський період будівля була одним із корпусів Харківського історичного музею, а нині тут знаходиться Музей церковної історії Харківської єпархії.

Харків, вул. Університетська

Між Спартаківським провулком і Соборним узвозом (узвіз Халтуріна) вниз по схилу до вулиці Клочківської спускається Покровський терасний сквер, розбитий на місці зруйнованих під час Другої світової війни будівель Старого Пасажу, де розташовувалися торгові ювелірні ряди або так звана «срібна лінія». Сквер створювався протягом 1951-1952 рр. У ньому були розбиті квітники, посаджено дерева і чагарники, прокладені доріжки та збудовано каскад фонтанів.

Далі переходимо на непарну сторону вулиці. Від Спартаківського провулку до Успенського собору, на місці зруйнованих у воєнний період торгових рядів Гостинного ряду, в 1953 р. було побудовано п’ятиповерховий житловий будинок (вул. Університецька, №9) (арх. Г. Г. Вегман, Е. Н. Бельман). На першому поверсі будинку розміщені магазини.

Харків, вул. Університетська

Наступним об’єктом для огляду є Успенський собор (вул. Університецька, № 11). Історію його побудови варто розпочати з церкви Успіння Пресвятої Богородиці (1657 р.), яка розташовувалася дещо південніше нинішнього собору, в районі будівлі університецької бібліотеки та українського культурного центру «Юність».

Харків, Успенський собор
В 1685-1688 рр. тривало будівництво першого в Харкові соборного храму, який знаходився вже на місці сучасного Успенського собору. На жаль, одна із найсильніших харківських пожеж 1733 р. знищила будівлю повністю. В 1783 р. було завершене будівництво нового храму, прототипом якого був московський храм св. Климента.

Харків, Успенський собор

В 30-і рр. 20 ст. собор був закритий для віруючих, а все внутрішнє оздоблення храму було втрачене у вогні під час окупації Харкова німецькими військами. Зруйновані були також куполи храму. До війни будівля використовувалася як перша харківська радіостанція, а в післявоєнні роки – як швейний цех стрічкоткацької фабрики.

Харків, Успенський собор
Лише в 1975 р. розпочались реставраційні роботи. Собор планувалося відтворити за формами другої половини 18 ст. З 1986 р. в будівлі собору діє зала органної та камерної музики.
Біля собору в 1844 р. було завершене будівництво дзвіниці (арх. Є.О. Васильєв, В.П. Стасов, А.А. Тон), яке тривало 23 роки.

Харків, Успенський собор

Навпроти Успенського собору знаходиться Університецький сквер(раніше Соборна та Радянська площа), в центрі якого встановлено пам’ятник борцям Жовтневої революції та горить вогонь Вічної Слави, 1957 р.(арх. Л. В. Гуров).
Спочатку на цьому місті стояв будинок присутніх місць, потім звели нову будівлю, де працювало губернське правління, а в 1850-1854 рр. побудували новий будинок, в якому у столичний період почергово розташовувалися окрвиконком та губвиконком, а з 1928 р. після реконструкції – Будинок Червоної Армії. В роки війни будівлю було зруйновано.

Харків
Забудову вулиці продовжує будинок губернатора (вул. Університецька, № 16), зведений в 1767-1776 рр. в стилі бароко (арх. М. Тихменєв, А. Вільянов та П. Ярославський). Саме в цьому будинку в 1787 р. імператриця Катерина ІІ проводила прийом місцевого дворянства та виходила на балкон, щоб привітати місцевих жителів.

Харків, будинок губернатора
У 1805 рр. будинок передали уінверсітету для тимчасового користування. Архітектор Є. А. Васильєв провів невелику реконструкцію. Університет звільнив приміщення лише в середині 20 ст., після чого будівлю передали Українському заочному політехнічному інституту (УЗПІ), який зараз називається Українська державна інженерно-педагогічна академія.

Харків. Імператорський університет
Перший Харківський театр був відкритий у спеціальній дерев’яній залі, збудованій в 1787 р. при палаці губернатора, у зв’язку з приїздом імператриці. Тут виступали відомі на той час актори Дмитро Москвичов з дружиною – першою жінкою-актрисою Єлизаветою Москвичовою, придворний актор Константинов з труппою, що складалася з 9 осіб.
Зала проіснувала до 1796 р., а потім була зруйнована, гардероб продали на аукціоні, театральна трупа розпалася. Припинення існування театру пов’язують зі зміною загального режиму в державі за царювання імператора Павла.Booking.com

По різні сторони від губернаторського дому стоять будівлі хімічного (вул. Університецька, №14) та фізичного (вул. Університецька, №18)корпусів університету, побудовані невідомим архітектором, в 1777-1805 рр. надбудовані та реконструйовані арх. Є. Васильєвим.

Харків, вул. Університетська
Ворота між будинками №14 та №16, а також №16 та №18 побудовані в 1823 р. і є пам’ятками архітектури.
В 1930 р. всередині університецького подвір’я було зведено нову будівлю (арх. С. Кравець) хімічного корпусу (вул. Університецька, №14а).

На протилежному боці вулиці розташований Архівний відділ Харківської міської ради (вул. Університецька, №21). Будівлю зведено в 40-і роки 19 ст. (арх. М.Львов,), а в 1904 – 1906 рр. реконструйовано (арх. В. В. Величко).

Харків, вул. Університетська
Далі знаходиться Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету ім. В. Каразіна (вул. Університецька, №23). Будинок 1901-1903 рр. побудови в стилі класицизму з елементами неоренесансу (арх. В. В. Величко). Свого часу на цьому місці знаходився центральний поліційний відділок.
Навпроти будинку губернатора в 1823 – 1831 рр. архітекторами Є. Васильєвим та І. Вателетом було збудовано університецький корпус в стилі класицизму (вул. Університецька, №25).

Харків

Фасад будівлі прикрашав шестиколонний іонічний портик з фронтоном. У будинку розміщувались університетська домова церква св. Антонія Великого, актовий зал, обсерваторія та бібліотека. Під час Другої світової війни будівлю було частково зруйновано, втрачено гарний купол. У реконструйованому в 1950-60 рр. приміщенні (арх. О. Г. Окуліч-Казарін) було відкрито двозальний кінотеатр «Піонер» (з 1973 р. «Юність»). З 1990-х рр. в будівлі функціонує Український культурний центр «Юність», де проводяться мироприємства, що сприяють розвитку української мови та культури.

Харків. Університецький корпус

Будівлю колишнього юридичного факультету Харківського імператорського університету побудовано в 1909 р. (арх. В. В. Величко) в стилі модерн. Нині тут знаходиться Харківська інженерно-педагогічна академія (вул. Університецька, №27).

Харків. Університетська церква св. Антонія Великого

Університецька вулиця після перетину з площею Рози Люксембург змінюється: далі всі будинки – це переважно торгівельні та складські приміщення, які не мають архітектурно-історичного значення. Раніше в кінці вулиці знаходився Рибний ринок, а зараз лише Рибна площа зі сквером.

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування. А ще з промокодом: PROMO1 до 10.08 знижка 10%.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*