Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Миколаїв

13.05.2022 199

Миколаїв, розташований на берегах Бузького лиману при злитті з рікою Інгул.

Миколаїв – місто в Україні, обласний центр Миколаївської області розташований на берегах Бузького лиману при злитті з рікою Інгул.

 

Історія

Історія цієї місцевості пов’язана з подіями у південній місцині сучасного міста – Вітовці. Назва походить від імені литовського князя Вітовта. Ці землі були заселені ще за залізної доби. Тут знаходились стани кімерійців або скіфів, що залишили по собі кургани, в 4 ст. до н.е. тут оселяються греки, поселення 200-400-і рр. н.е. підтверджують перебування давніх слов’ян – антів. Збереглися свідчення, що на початку 2-го тис. н.е. на землях сучасного Миколаєва існував християнський Дівочий монастир, що був зруйнований навалою монголів у 1233-36 рр. З 13 ст. сучасна Миколаївщина майже повністю являла собою Дике Поле.

З кінця 15 ст. історія Південного Побужжя тісно пов’язана із запорізькими козаками. На берегах річок та балок засновувалися козацькі слободи, зимівники, паланки, влаштовувалися переправи. Сюди тікали селяни з території України, Польщі, Литви, Росії. У 1-й пол. 18 ст. більша частина Південного Прибужжя залишалася слабо заселеною. Поштовхом для подальшого заселення краю став вихід Російської імперії до Чорного моря за Кючук-Кайнарджийською мирною угодою 1774 р. У Вітовці було влаштовано шпиталь, де лікували цілющою водою з джерел та місцевими травами. У тому ж 1774 р. була зведена Новогригорівська фортеця.

Миколаїв

Г.О. Потьомкін

У 1789 р. командир Григорій Потьомкин перейменував Вітовку на Богоявленськ, оскільки тут були цілющі джерела, які були “даром Божим”. Оскільки росії потрібен був свій флот, у 1788 р. за велінням князя Г.О. Потьомкіна та під безпосереднім керівництвом полковника М.Л. Фалеєва в гирлі ріки Інгул, на місці Новогригорівської фортеці було закладено верф. Довкола верфі почало рости містечко, яке отримало свою назву на честь перемоги російських військ 1788 р. під час взяття Очакова, що збіглася з днем св. Миколая, покровителя моряків. Першим громадянином міста став підприємець, військовий діяч і будівничий Михайло Фалеєв. Саме ордер № 1065 від 9 вересня 1789 р. для нього і є першою документальною згадкою сучасної назви міста: “Фаберову дачу іменувати Спаське, а Вітовку – Богоявленське, а нову верф, що зводиться на Інгулі – містом Миколаїв …” Ім’ям св. Миколая був названий також перший корабель 46-гарматний фрегат “Святий Миколай” , який було спущено на воду в серпні того ж року.

 

Миколаїв – був одним з двох міст у світі…

Миколаїв – був одним з двох міст у світі, де будувалися важкі авіанесучі кораблі. Будувалося місто за проектом російського архітектора Івана Старова та під керівництвом Михайла Фалеєва – з прямими вулицями і кварталами правильної форми. Життя Миколаєва було повністю підпорядковане суднобудуванню і флоту. В 1794 р. сюди з Херсону було переведено Адміралтейство. Наприкінці 19ст. Миколаївський порт посідав третє місце після Петербургу і Одеси за обсягами торгівлі з іноземними державами та перше місце в російській імперії за експортом зерна.

Миколаїв

Миколаїв одне з перших міст України

Миколаїв одне з перших міст України, куди англійські моряки 1890-х рр. завезли футбол. На початку 20 ст. тут з’явилися перші футбольні команди – “Зебра” та “Діагор”. У роки Української революції (1917-21) Миколаїв за активність більшовіків дістав назву “червоний Пітер України”. Під час Другої світової війни Миколаїв майже три роки був окупований фашистами і лише 28 березня 1944 р. місто було звільнене, завдяки діям 68 моряків-десантників під командуванням Костянтина Ольшанського. У повоєнний час Миколаїв став одним із найбільших центрів суднобудування в СРСР. У 1987 р. на яхті “Ікар”, яка була сконструйована й збудована студентами та співробітниками Миколаївського суднобудівного інституту, команда з 7 чоловік вперше на Україні здійснила кругосвітнє плавання.

Миколаїв

Місто складається з 4 районів

Місто складається з 4 районів: Центральний – включає історичний центр міста, ракетне училище, місцевості Соляні, Північний, Тернівка, Матвіївка, Варварівка. Заводський – включає промзону та мікрорайони “Намив” і “Ліски”. Ленінський – включає ПТЗ, Старий Водопій, автобусний і залізничний вокзали, зоопарк. Корабельний – включає Широку Балку, Вітовку (Жовтневе), Балабанівку та Кульбакано.

Огляд міста варто розпочати з вул. Садової. Саме тут знаходиться Кафедральний Собор Касперівської (Кашперівської) Божої Матері (вул. Садова, №12).
Будівництво собору почали в 1872 р., але роботи було зупинено в зв’язку із суперечками щодо остаточної форми будівлі. Собор було освячено лише в 1915 р.
Храм несе в собі архітектурну концепцію Ф. Епінгера та є центром поклоніння іконі Касперовської Божої Матері.

За часів радянської влади храм було зачинено двічі в 1934 р. та 1946 р. і лише в 1993 р. він знову відкрив свої двері для прихожан. В період з 1994 по 2004 рр. була проведена зовнішня реконструкція собору, встановлено 9 куполів, побудовано дзвіницю. Сучасний вигляд храму максимально наближений до первинного проекту.

Вулиця Садова веде до чудової будівлі в стилі класицизму – казарми Чорноморського флоту (вул. Адміральська, №3/2, Перша Слобідська, №2). Поряд починається верф. Рухаючись вулицею Адміральською варто не оминути своєю увагою Музей кораблебудування та флоту (вул. Адміральська, №4).

Експозиція представлена більш ніж 3 тисячами експонатів, які займають 14 залів, розміщена в будинку колишнього штабу флоту побудованому в 1793 р. за проектом арх. П. Неєлова.
Будівля використовувалась як резиденція командуючого флоту. З 20-х по 60-і рр. в цьому будинку знаходилися різні установи: дитячий будинок, училище, гуртожиток, школа-інтернат.
Реставрація будівлі відбулася в 1978 р. Було відновлено портики з боку головного та дворового фасадів, бельведер з баштою, первинні віконні та дверні отвори, внутрішнє планування. І головне, тепер дерев’яна будівля була повністю обкладена цеглою.

Перед музеєм в 1978 р. було встановлено бронзові погруддя адміралів: П. С. Нахімова, В. А. Корнілова, Г. І. Бутакова, Ф. Ф. Ушакова, М. П. Лазарева, Ф. Ф. Беллінсгаузена.
Музей працює щодня з 10.30 до 19.00, окрім понеділка.

Поряд з музеєм знаходиться будинок чоловічої гімназії 1850р.(вул. Адміральська, №20)
Далі рухаємось до невеликого парку , де встановлено пам’ятник Фалєєву Михайлу Леонтійовичу – будівничому міста Миколаїв.

Миколаїв. Пам'ятник Фалєєву Михайлу Леонтійовичу
На початку Флотського бульвару встановлено пам’ятник віце-адміралу Макарову С.О.
Поряд знаходиться будівля “Шахового клубу”.

Біля будівлі “Шахового клубу” на бульварі красується дивовижна ротонда.

Тераса бульвару прикрашена чудовими квітами.

Миколаїв
Далі рухаємось до Лютеранської кірхи у псевдоготичному стилі за проектом архітектора Карла Акройда, 1852 р. Богослужіння проводяться російською та німецькою мовами (вул. Адміральська, №12).

Миколаїв. Лютеранська кірха
Рухаючись вул. Фалеєвською варто не оминути увагою Свято-Миколаївська (Грецька) церква 1813-1817 р., яку було споруджено на кошти прихожан, переважно греків. Будівля зведена в стилі класицизму, в її інтер’єрі збереглися оригінальні розписи. (вул. Фалеєвська, №4)

На сусідній вулиці знаходиться чудова пам’ятка церковного зодчества Кафедральний Собор Різдва Божої Матері (вул. Лягіна, 10).

Храм було зведено в 1800 р. за проектом протоієрея К. Павловського на пожертвування миколаївських купців. Але на цьому будівництво не зупинилося, оскільки в 1828 р. до храму було прибудовано два бокові вівтарі, а в 1876 р. на дзвіниці було встановлено дзвін вагою понад 8т.
В 1938 р. собор було закрито, і згодом в ньому розмістився гарнізонний будинок офіцерів.
З 1992 року собор було повернуто прихожанам, а в 2001р. реконструювали.

На вул. Шевченка, №58 зустрічаємо цікавий “дерев’яний” (зроблений з каменю) будинок. Це палац урочистих подій центрального району.

Миколаїв
Далі варто пройти на вулицю Декабристів, де височіє Римо-Католицький Костел св. Йосифа архітектора В.А. Домбровського, 1896 р. Костел побудовано в неготичному стилі з неоромантичними елементами на кошти прихожан-католиків та за ініціативи настоятеля Никодима Яковича Черняховича. Костел було закрито в 1934 р. і лише в 1992 р. відновлено його діяльність.

Поряд в будівлі церковно-приходської школи католицької общини 1903 р. знаходиться Миколаївський обласний краєзнавчий музей.
Музей працює щодня з 8.30 до 17.30. (вул. Декабристів, 32)

Поруч із костелом є справжня колекція кам’яних баб.

На перетині проспекту Леніна та вул. Радянської встановлено пам’ятник на честь 200-річчя заснування міста.
Цей ансамбль обрамлено написом: “Корабелам и флотоводцам в ознаменовании двухвекового труда Николаевских судостроителей: 1789-1989 гг.”

Миколаїв
Наступний пункт огляду квартал між вул. Спаською та вул. Великою Морською. Двоповерховий будинок на вул. К. Лібкнехта, №15 це стара синагога міста Миколаєва. Будівля була закладена у 1819 р. у присутності Головного Командира Чорноморського флоту адмірала О.Г. Грейга, оскільки є факти, що його дружина була єврейкою. Але основні затрати на будівництво взяла на себе єврейська община. Загалом будівництво завершилось в 1822 р. Фасад будівлі має складну систему декоративного оформлення.

В 1928 р. синагогу було закрито. Деякий час в будівлі знаходився будинок атеїстів, потім будинок піонерів і клуб медпрацівників. За весь час свого існування ця синагога жодного разу не була зруйнована. З 1989 р. до 1997 р. тут знаходилась резиденція миколаївського рабина.

На розі вул. Великої Морської та К. Лібкнехта в будинку №13 знаходиться молитовний будинок “Бєс Мідраш” побудований в 1877 р. В радянські тут знаходився краєзнавчий музей.
Сьогодні в будинку знаходиться миколаївська синагога.

Поряд з синагогою зведено мікву (це басейн або споруда типу лазні для здійснення ритуального омивання від нечистот перед молитвою).

На площі Леніна 1 жовтня 2005 року було освячено Каплицю Святого Миколая. Архітектор Домарацький А. В.

У Миколаєві діє зоопарк загально площею 19га. Один з найстаріших в Європі заснований в 1901р. він нараховує близько 3000 тварин. Складається з 7 відділів та спеціальних приміщень наближених до середовища існування тварин. Експозицію зоопарку “Дідова хата” присвячено етнографії села півдня України, тут відкрито вольєр для свійських тварин. (площа Леонтовича)

Серед інших пам’яток міста варто також оглянути:
астрономічну обсерваторію, 19 ст.( вул. Обсерваторна, 1а),
водонапірну башту, 19 ст.(вул. Рюміна,№9),
офіцерські збори , 1824 р.(вул. Артилерійська, №7),
яхт-клуб, 1904 р.(вул. Спортивна, №7),
комплекс будівель Морського відомства, брама й корабельні мури, сер. 19 ст. (вул. Набережна),
Церкву Святого Духа, 1857 р. (вул. Кірова, №109),
Церкву Святого Пантелеймона, 1916 р. знаходиться на подвір’ї міської лікарні №1 (вул. Володарського, №4),
Церкву Святого Олександра Невського, 1886 р. при морському госпіталі (вул. Урицького, №2),
Церкву Всіх Святих, 1808 р. на старому цвинтарі. В її склепі поховано М. Аркаса та М. Фалєєва (вул. Степова, №35),

Варті уваги також театри та музеї міста:
Академічний український театр драми і музичної комедії (вул. Дунаєва, №59),
Державний обласний театр ляльок (вул. Потьомкінська, №53),
Художній російський драматичний театр (вул. Нікольська, №50),
Миколаївська обласна філармонія (вул. Маршала Василевского, №55),
Художній музей імені Василя Верещагіна (вул. Велика Морська, №47)

 

Російське вторгнення в Україну (2022 році)

24 березня 2022 року Указом Президента України з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України місту присвоєно відзнаку «Місто-герой України».

 

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

 

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування. А ще з промокодом: PROMO1 до 10.08 знижка 10%.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*