Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Вознесенськ

20.12.2011 92

Вознесенськ – промисловий, культурний та історичний центр Миколаївської області.
Поблизу міста виявлено залишки поселень та знарядь праці епохи пізньої бронзи кін. 2 тис. до н.е. , кургани скіфського часу 4-2ст. до н.е., знайдено римські монети 2 ст. н.е.

Перші відомості про місцевість датовані кін.14 – поч.15 ст. В той час литовські князі, скориставшись роздробленістю Золотої Орди, захопили землі між Дніпром і Дністром до Чорного моря. Для захисту від ворогів литовці починають зводити фортеці. Одне з таких укріплень князя Вітовта Соколець з’явилося на перехресті річок Південний Буг та Мертвовод на місці турецької фортеці Чичаклей.
Згодом фортеця стала форпостом польських володінь, а після тривалого штурму нею заволоділи запорізькі козаки.

На початку 18 ст. вздовж Південного Бугу, на землях між гирлами річок Мервовод і Гнилий Єланець, був заснований зимівник Соколи. Запорожці мали тут переправу через Південний Буг, яка називалась Соколиною.
Після закінчення російсько-турецької війни 1768 – 1774 рр. на прикордонних землях вздовж Південного Бугу були поселені козаки Бузького козацького війська. Керівництво полку знаходилось в Соколах.

У 1789 р. генерал-фельдмаршал Г. Потьомкін звернувся до Катерини ІІ з пропозицією побудувати на місці Соколова місто під назвою Вознесенськ. 2 жовтня 1789 р. цариця підписала указ, яким дозволяла заснувати місто. А наказом від 27 січня 1795 р. було дано розпорядження заснувати нову Вознесенську губернію та місто “вдоль р.Буга в окружностях местечка Соколов” під назвою Вознесенськ, назване царицею на честь великого релігійного свята Вознесіння Господнього.

Вознесенськ Вознесенськ

Губернія поділялась на 12 повітів та так звані приписні міста Одесу, Миколаїв, Очаків, Дубоссари, Берислав.
Будівництво губернського міста розпочалося в другій половині 1795 р.

Указом Царя Павла І від 12 грудня 1796 р. поновлювалася Слобідсько-Українська губернія у межах 1765 р. і ліквідовувалась Вознесенська губернія. Вознесенськ з центру губернії перетворився на звичайне містечко. Поштовхом до розбудови міста стала підготовка до “высочайшего смотра войск” в 1837 р. Миколою І. Споруджувалися палаци для царя і його свити, театр, був закладений парк з ротондою і басейном, на вїзді в місто зведено тріумфальні ворота. На всеросійські маневри були стягнуті війська з південних і центральних губерній Росії.

Вознесенськ

В 1857 р. військові поселення були ліквідовані, а після скасування кріпосницького права в місто потягнулися безземельні селяни, почали створюватися промислові підприємства – завод по ремонту сільгоспмашин, свічковий завод, соледробилка, гончарні, виноробні підприємства.
В 1887р. відкрилась перша лікарня на 25 ліжок.

На початку 20 ст. Вознесенськ був повітовим містом і входив до складу Херсонської губернії. У 1912 р. через Вознесенськ проклали залізну дорогу Одеса – Бахмач, що значно оживило економічне життя міста. На кінець 20-х рр. 20 ст. в місті діяли численні майстерні, станції, заводи, була запущена електростанція , млини та десятки дрібних підприємств. В 1933 р. місто було повністю електрифіковане та радіофіковане, а в 1936 р. проведено водопровід.

На початку серпня 1941 р. Вознесенськ окупували німецькі загарбники і лише 24 березня 1944р. місто було звільнене. Подорож містом варто розпочати з центру, де розташований парк ім. М. Островського. В центі парку розташована пам’ятка історії та архітектури – альтанка-ротонда, яка була збудована до приїзду Миколи І у 1837р. Парк є улюбленим місцем відпочинку жителів та гостей міста.

Вознесенськ Вознесенськ

Далі можна завітати до Художнього музею ім. Є.А. Кібрика, який є одним з п’яти музеїв графіки у світі (вул. Леніна, №14). Також варто відвідати культурно-виставковий центр “Райдуга” – розташований у прекрасному старовинному особняку. У п’яти залах, прикрашених вишуканим ліпленням, представлені репродукції картин майстрів світового живопису: М.К. Реріха, Яна Вермеєра Дельфтського, А.Дюрера, І.Шишкіна, І.Айвазовського та багатьох інших художників. В місті, в районі під назвою Болгарка, збереглася церква Казанської ікони Пресвятої Богородиці 1891р. (вул. Р.Люксембург, 1)

Вознесенськ

Збереглася також літня резиденція Миколи І, 1837р.
Дорогою варто зупинитися біля православного храму княгині Ольги. Він побудований за ініціативою місцевого підприємця Синявського С.І. та має досить незвичайну форму.
Крім цього місцевість багата на природні пам’ятки. Біля Вознесенська знаходяться урочища “Василева пасіка” , “Мар’їн гай” та “Лабіринт”, заказник національного значення “Рацинська Дача”, а також Актовський каньйон.
 
Де зупинитись:


 Booking.com

Hotels24.ua Отели за полцены и реальные отзывы гостей!

 

 


Переглянути Вознесенськ на карті більшого розміру
Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*