Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Херсон

11.04.2021 106

Важливий економічний центр півдня України. Розташоване на правому високому березі Дніпра.

Херсон – назва міста походить від грецького Херсонесос і означає “півострів”, “тиха бухта”.
Перше постійне поселення на території сучасного Херсону заснували близько 1730 р. на Карантинному острові вихідці із Запоріжжя, які в свій час воювали на стороні І.Мазепи проти Москви.

В 1737 р. під час російсько-турецької війни, російські війська побудували тут укріпний пункт та назвали його Олександрівський шанець.
В 1774 р. територія Херсону ввійшла до складу Росії. 18 червня 1778 р. Катерина ІІ підписала наказ про заснування міста. У Херсоні почалося будівництво верфі та фортифікаційних споруд.

В 1783 р. було спущено на воду перший великий корабель “Слава Катерины”.

Серед визначних постатей міста того часу необхідно відмітити князя Г. О. Потьомкіна-Таврійського, керівника будівництва фортеці – І.А. Ганнібала – двоюрідного діда О. Пушкіна,визначного організатора флоту адмірала М. С. Мордвінова та адмірала Ф.Ф. Ушакова, полководця О.Суворова.
У 1907 р. залізнична колія з’єднала Херсон з великими містами країни, а у 1908 р. дала струм перша міська електростанція.
Вісь навколо якої розмістилося місто – це проспект Ушакова, що з’єднує залізничний вокзал з портом. До революції вулиця мала назву Говардовського,на честь англійського лікаря і філантропа Джона Говарда(1725-1790), який приїхав в Херсон в 1789 р., щоб допомогти в боротьбі з епідемією тифу. На його честь в 1828 р. також було встановлено обеліск з сонячним годинником та барельєфним бронзовим портретом лікаря (вул. Ушакова,52).

Найстаріші квартали розташовані між Дніпром, вулицями Перекопською та Горького. На вулиці Комсомольській (№14,23,36) знаходяться декілька історичних будинків.

Греко-Софіївська церква

На вулиці 21 січня (№24) заслуговує уваги бібліотека 1896 р., побудована за проектом Ф.Гонсіоровського,нині міський РАГС, а на вулиці Червонофлотській – Греко-Софіївська церква в ім’я Різдва Пресвятої Богородиці 1778-1780р. (вул. Червонофлотська, №11).

Заснували храм греки,які були одними з перших поселенців в Херсоні. Спочатку звели дерев’яну будівлю, а у 1808 році її було частково перебудовано у кам’яну та освячено в ім’я Різдва Богородиці.
Церква має два престоли нижній в ім’я Різдва Богородиці та верхній – св. Костянтина та Єлени. Цікаво те, що в церкві було встановлено іконостас та ікони привезені греками з батьківщини.
Незважаючи на бурхливі історичні події, що розгорталися в цій місцевості, церква зберегла свій первісний вигляд.

На перехресті вул. Червонофлотської і 21 Січня знаходиться церква Різдва Пресвятої Богородиці (Монастирчик). Є дані,що церква була заснована 1799 р. трьома монахами. Храм відносився до Корсунського монастиря і служив його обійстям, а згодом був перетворений у звичайну парафіяльну церкву,що носила назву Святоріздвяна. Проте після 1930р. вона була закрита, а приміщення передано школі. З церкви зробили спортивний зал і навчальні майстерні. І лише в 2000 р. приміщення повернуто церкві.
Складські приміщення поч.19 ст. (вул. Червонофлотська, №29),а також житловий будинок 1820 р. (вул. Червонофлотська, №1).

Надзвичайно цікава вулиця Перекопська, де можна знайти резиденцію губернатора 1905 р. (вул. Перекопська, 6/2), нині тут розташовано палац дітей та юнацтва.

Свято-Катерининський собор 1781-1787 р. з дзвіницею (1810-15рр.), де було поховано князя Потьомкіна, а також Пантеон Херсонської фортеці (вул. Перекопська,13).

Церкву будували під пильним наглядом Г.О. Потьомкіна, а присвячувалась вона Катерині ІІ, яка дала храму друге ім’я – Спаський. Іконостас собору прикрашали роботи відомого художника 18 ст. М.Шибанова.

З 1922 р. храму було завдано непоправної шкоди – спочатку пограбовано, а ікони та олтар знищені. Перед війною собор використовувався як зерносховище, згодом – як історичний музей. Лише в 1991 р. храм було повернуто релігійній громаді УПЦ.

Серед фрагментів херсонської фортеці зберігся арсенал 1784 р.з колонадою (вул. Перекопська,10), нині міська в’язниця, а також “Телецентр” та “Комітет телерадіомовлення”.

Арсенал будувався інженером І.Струговщиковим за проектом В. Ванрезанта з 1784 до 1788 р. Ця найбільша будівля фортеці була сховищем артилерії, зброї та боєприпасів для армії. На жаль, будівля дуже постраждала під час землетрусу в 1802 р. і була перебудована в 1812р. за проектом губернського архітектора І.В. Ярославского вже в стилі ампір. В 1884 р. проведились деякі перебудови приміщень для розміщення арештантського виправного відділу.

Очаківська брама

Збереглись також земляні вали з двома брамами кін. 18 ст. – на сході Очаківська брама, на півночі – Московська брама та колодязь.

Церква св. Мучениці цариці Олександри

Церква св. Мучениці цариці Олександри 1898-1902рр. (вул. Перекопська,3).
Будувався храм за проектом К. І. Квінто, в стилі эклектизм. Церква вражала своею красою та багатством убрання. Особливо витонченим був мармуровий іконостас роботи Едуардса.

Проте вже в травні 1922р. з церкви було вивезено всі коштовні речі, а сам храм закрито. З того часу приміщення слугувало і бібліотекою,і спортзалою, і кафе, а на сам кінець встановили станки і зробили майстерню. В 1992р. будівлю повернули віруючим.
Поряд з вулицею Перекопською розташований парк ім. Ленінського Комсомолу, де знаходяться залишки фортеці, ряд пам’ятників та незвичайний пам’ятник коромислу з відрами.

На початку вулиці праворуч знаходится Міський парк (Денисівський парк, а пізніше – Олександрійський).
В центрі парку росте величезний дуб посаджений імператором Олександром ІІІ.

Херсон
Старий центр міста перетинає вул. Леніна, де можна побачити відреставрований Свято-Успенський собор (вул. Соборна,5), збудований купцями І.Сизарєвим та П.Фендриковим в 1798 р.

Свято-Успенський собор

Церква хрестово-купольного типу, 46 м в довжину, 31 м в ширину та 40,5 м в висоту. Має два престоли: Св.Чудотворця Миколая Мирликійського та Св.Варвари, яку особливо шанували козаки.В 1828 р. Успенська церква стала міським собором. В 1833 р. дерев’яну дзвіницю перебудували на кам’яну, а в 1897 р. на ній було встановлено 11 – метровый шпиль з позолоченим хрестом.

З часом навколо храму з’явився ряд церковних будівель та металева огорожа з трьома кам’яними воротами. Собор мав 17-метровий іконостас, що містив 50 ікон. До наших днів збереглась лише Пресвята Богородиця, яка стоїть на півмісяці.

В радянські часи храм повторив долю більшості церков. Будівлю було переоблаштовано під спортивний клуб і лише в 1993р. повернуто віруючим УПЦ і розпочато її відновлення.
На перетині вулиць Леніна та Комунарів міститься колишня резиденція губернського суду (вул. Соборна 9),в якій зараз розміщено Краєзнавчий музей. Поряд, в колишньому будинку губернської думи (вул. Соборна,34) працює Художній музей.

Серед храмів міста хотілося б відмітити також Свято-Духівський кафедральний собор 1810-1836 рр. (вул. Декабристів,36).
Храм побудовано на Привозній площі (Привоз), що була центром міської торгівлі за проектом 1810 р.,що належав губернському архітекторові І.В.Ярославському. Через постійний брак коштів будівництво тривало до 1836 р.
В соборі було освячено два престоли: Св. Архістратига Михаїла та Св. Священомучеників Херсону. У Святодуховській церкві не було дзвіниці. Її роль грала дзвіниця Преображенської церкви, що знаходилась поряд.В 1962 р., коли Катерининський та Успенський собори було зачинено Святодухівська церква отримала статус собору.

З проспекту Ушакова відкривається вид на церкву, що знаходиться на старому міському цвинтарі.
Вона будувалась з 1804 р.до 1808 р. в стилі класицизму і була освячена и освячена на тижні Всіх Святих.
Незважаючи на те, що церква Всіх Святих неодноразово зазнавала перебудов, вона є цінною пам’яткою архітектури.
На цвинтарі біля церкви збереглися унікальні монументи кін. 18- поч.19 ст.ст.

Церква Миколи-Чудотворця 1842 р. (вул. Доброхотова, 31). Побудована у передмісті Херсону на місці старої деревяної церкви 1819р. При церкві діяла церковно-парафіяльна школа. Після революції храм Миколи Чудотворця став першим, що виступив з програмою реформ та пристосування до змінених соціально-економічних умов. Під час окупації німецькими загарбниками храм Миколи Чудотворця був місцем церковно-патріотичної роботи.

Церква Стрітення Господнього (Сухарницька) 1889 р. (вул. Енгельса, 45). Церкву було зведено на кошти місцевого землевласника. Будівля побудована у формі чотирикутного хреста в стилі неокласицизму. Радянська влада зробила в церкві зерносклад,а згодом приміщення використовувалось для господарських потреб. Церква відновила свою діяльність у сорокових роках.

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*