Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Дийда

24.11.2011 23 Коментарі

На околиці Дийди, в урочищі Кірва, на піщаному острівці-пагорбі оточеному болотом дослідниками було виявлено давньоруське городище-замок (11-13 ст.), яке називають Озерним.

Дийда (Дейда, Дідово, угор. Beregdеda) – село в Берегівському р-ні, Закарпатської області.
На території села археологами виявлено поселення епохи міді (3 ст. до н. е.), бронзи (2 ст. до н. е.) та раннього заліза (4-8 ст. до н. е.).

На околиці Дийди, в урочищі Кірва, на піщаному острівці-пагорбі оточеному болотом дослідниками було виявлено давньоруське городище-замок (11-13 ст.), яке називають Озерним або просто Дийдівським. До поселення можна було дістатися двома дерев’яними мостами, які в разі небезпеки можна було підпалити. За монографією краєзнавця Т. Лєгоцького це був невеликий глиняний замок з внутрішнім діаметром 25 м, оточений трьома ровами та дамбою. Документальних згадок про споруду не збереглося, а за легендами це був притулок розбійників. Ким і коли його було зруйновано не відомо. Тут також знайдено залишки посуду 14 – 16 ст., що свідчить про тривалий період заселення пагорба.

Сучасне село утворено в 1957 р. внаслідок об’єднання угорського села Берегдийда та угорсько -словацького села Мезевгомок (Гомок), що знаходились один від одного на відстані менше ніж 1 км.

Село Мезевгомок територіально входило до угорського королівства та належало сім’ї Гомокі, а в 1440 р. було віддане під заставу. В 1567 р. внаслідок спустошливого нападу орди кримських татар 1566 р. в селі була заселена лише одна земельна ділянка. В 1647 р. одна частина села належала сім’ї Голомбоші, а інша – Перені. З часом поселення перейшло у власність сімей Лоньої та Ергеші.

З 16 ст. село має греко-католицьку церкву.

Дийда Дийда

Село Берегдийда в 16 ст. стало місцем проведення жупних зборів. У другій половині 15 ст. власниками села були Ержебет Сіладі (мати короля Матяша), Янош Корвін, Жигмонд та Ернев Чакторняї . У 1540 р. король Фердинанд І наказав зареєструвати власником села Мігаля Бюді. У 1566 р. поселення постраждало від нападу татар. У 1609 р. землями заволодів Ференц Даровці. Після 1849 р. австрійський уряд конфіскував місцевий завод Жигмонда Перені з виробництва квасців разом з землеволодіннями барона.

Дийда Дийда

В 1556 р. місцеві жителі прийняли реформаторську віру. Для служб використовували римо-католицьку церкву, побудовану в 15 ст. Будівля храму проста, досить мініатюрна, але з непропорційно товстими стінами. Дзвіниця храму побудована пірамідально з завершенням у вигляді шатра. Дослідники архітектурних пам’яток Закарпаття припускають, що стіни церкви свого часу прикрашали фрески. Сучасного вигляду храм набув в 1903 р. В 2003 г. будівлю відреставровано.

На місці колишнього дийдівського піщаного кар’єру та болота Чорний Мочар (загальна площа 14 000 га) утворилося озеро розміром понад 60 га,яке стало улюбленим місцем відпочинку для місцевих жителів та гостей з інших районів та областей. За легендою в озері живе величезний чорний змій, який забирає людей, що осмілилися влаштувати нічне купання.

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі
Avatar
тут 27.06.2012 19:59 Відповіcти
Скажіть будь-ласка, яким чином можна доїхати до дийди з Ужгорода?
Vladya
Vladya 28.06.2012 23:02 Відповіcти
С Ужгорода автобусом до Берегового. З Берегового — автобусом з автостанції або на таксі.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*