Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Довге

05.03.2023 473

Комплекс палацу-фортеці створювався протягом кількох десятиліть і остаточно склався до 1798 р.

Довге (угор. Dolha)- село в Іршавському р-ні, Закарпатської області, розташоване в долині річки Боржава.

Довге засноване на межі 13-14ст. Спочатку це була зупинка для відпочинку купців на торгівельному шляху, а згодом, тут почали селитися люди. Перша письмова згадка про село Hosszumezo, що є угорським перекладом української назви Довге Поле або Довгополе сягає 1383 р. За легендою назване село на честь першого власника – надзвичайно сильного і умілого воїна Довгая, який переміг богатиря-татарина і врятував селян від неволі. Вдячні люди дали право Довгаю взяти собі стільки землі, скільки він зможе обійти за день. Парубок обійшов частину долини річки Боржава, де й оселився згодом з ріднею.

З 1409 р. селом володів Амбруш Довгаї. У 1417 р. барони Довгаї збудували в селі дерев’яну церкву та замок-фортецю, яку оточував земляний вал і рів. В 1514р. замок зруйнували повсталі селяни, які приєдналися до загонів Дьердя Дожі. Протягом століть жителі села розбирали руїни і з них будували свої хати.

Довге

З першої половини 15 ст. село підпорядковувалось Березькому, а з 1454 р. – Марамороському комітату Угорського королівства.

7 червня 1703 р. під Довгим відбулася битва повстанців-куруців з військами Габсбургів. Жителі села також приєдналися до повстанців. На братській могилі 50-ти загиблих повстанців у 1903 р. на кошти жителів Довгого та прилеглих сіл було споруджено пам’ятник на честь 200-ліття пам’ятної битви – колона, увінчана турулом.

З 1711 р. Довге переходить у власність графа Ласло Телекі, як подяка за активну участь у розгромі повстанських військ. Новий власник розпочав реконструкцію феодального замку, який став літньою резиденцією нового власника.

Довге

Сюди любили приїжджати представники європейської знаті і на відпочинок, і на полювання. Місцеві селяни утримували дорогих коней та будували спеціальні дороги, які проходили серединою схилів гір і, ідучи по них, вершник міг добре бачити як вершину, так і підніжжя хребтів.

У 1712 р. було розпочато будівництво палацу. Дослідники вважають, що головний корпус ансамблю побудовано на місці старого замку 15 ст., від якого в підвальному приміщенні збереглися залишки стін.

Комплекс палацу-фортеці створювався протягом кількох десятиліть і остаточно склався до 1798 р. Спочатку були побудовані житлові приміщення, в середині 18 ст. садибу оточили міцні фортечні мури з наріжними баштами, що утворюють квадрат 65х65 м, а в 1774 р. було закінчено будівництво в’їзної вежі.

Основний корпус одноповерховий, садибного типу, прямокутний в плані, перекритий чотирисхилим дахом з заломом. Головний фасад прикрашено ризалітом і пілястрами, великі прямокутні вікна обрамлені лиштвою.

Довге

На подвір’ї зберігся невеликий парк, де можна побачити липу, якій більше 600 років, що має обхват 6 метрів, а висоту – 25 м.

Довжанський палац-фортеця є єдиним у Європі зразком сільської садибної архітектури середньовіччя, але, на жаль, нині комплекс знаходиться у жалюгідному стані, а на його території з 1954 р. діє туберкульозна лікарня.

У 18 ст. почався бурхливий розвиток села: в Довгому випалювали вапно, виготовляли на продаж покрівельний матеріал, почала діяти паперова фабрика та ткацька майстерня, де переробляли коноплі і льон, що вирощувались на землях графа Телекі. У 1850 р. в Довгому почав діяти залізоробний завод “Гамора”, а в 1854 р. було запущено в дію доменну піч висотою 28 м. Продукція заводу навіть експортувалась до Сербії, Румунії, Угорщини.

Довге

Наприкінці 19 ст. в Довгому був споруджений лісопильний завод, що став одним з найбільших і найпотужніших деревообробних комбінатів України. В цей же час через село пройшла шосейна дорога, а з 1906 р. – залізниця Берегове-Кушниця.
У др. пол. 19 ст. містечко мало герб: на червоному тлі – замок з брамою й трьома вежами, увінчаними флюгерами. Замок на гербі – це символ стародавньої фортеці, червоний фон – пам’ять про битви минулих століть, а зелений колір символізує благодатну долину річки Боржава.

Довге

В 1871 р. в селі було відкрито церковну початкову школу. Один учитель навчав грамоті українською мовою переважно дітей заможних батьків. З 1907 р. навчання в школі проводилося вже угорською мовою.

Довге

На весь Довжанський округ був тільки один лікар, який здійснював платну медичну допомогу, тому чимало жителів померло від інфекційних хвороб.
На поч. 20 ст. значна частина жителів села в пошуках кращої емігрувала до США, Канади та країн Європи.

В березні 1919 р. в Довгому була проголошена радянська влада, але вже в кінці квітня село зайняли румунські війська. Влітку 1920 р. в Довгому розквартирувались війська Чехословаччини, а з березня 1939 р. в село ввійшли угорські війська, яких в жовтні 1944 р. змінили частини Червоної армії. З 1971 р. Довге входить до Іршавського району, Закарпатської області .

В селі з 1993 р. діє єдиний в Україні вищий навчальний заклад розташований у сільській місцевості – Вищий економічний коледж “Бакалавр” ім. В.Якуба.
В Довгому є п’ять діючих храмів різних конфесій, чотири з них стоять мирно поряд на головній вулиці селища, а п’ятий на околиці.

Довге

Найсучаснішою модерною церквою в районі є римо-католицька церква Зіслання Святого Духа (вул. Лесі Українки, №13). Храм споруджено у 1994-1999 рр. на місці старої технічно ненадійної будівлі костелу 1920 р.
Поряд знаходиться греко-католицька церква св. Іллі.

На початку 90-х греко-католицька громада хотіла повернути собі будівлю церкви, однак наткнулися на супротив уже численної православної громади. Керівництво Довгого разом із церковними громадами почали вирішувати проблему. Спочатку йшлося про почергове служіння, однак останньої миті православні вирішили не пускати греко-католиків до церкви. Постало питання про будівництво нового греко-католицького храму. Сільська рада виділила під споруду земельну ділянку, а кошти збирали по всій області і за допомогою сільської влади, спонсорів, закордонних місій та фондів. Новий храм було відкрито в 2002 р., а освячено в 2003 р.

Успенська церква (МП), 1911 р. (колишня греко-католицька церква)
Цікаво, що за переписом 1939 р., в селі було лише чотири сім’ї, що сповідували православ’я Московського патріархату. З кінця 40-х рр. ситуація радикально змінилася. Почалися утиски греко-католиків, яких вважали “буржуазними націоналістами”. Прихожани змушені були ходити до римо-католицької церкви або молитися в будівлі тієї ж церкви й раніше, але вже за православними канонами.

Вважається, що міжконфесійних чвар в Довгому не виникає, але для прикладу на греко-католицькому святі Іллі не присутній православний священик, незважаючи на те, що його завжди запрошують. Однак були випадки спільного служіння.
Словацький костел
В Довгому вперше побачили світ численні твори дитячої письменниці Марійки Підгірянки. Тут написав свої кращі пісні видатний композитор Михайло Машкін.

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*