Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Мукачево, замок Паланок

20.07.2022 1790

Головною пам’яткою Мукачево є замок Паланок (14-17 ст.), який стоїть на горі вулканічного походження.

Головною пам’яткою Мукачево є замок Паланок (14-17 ст.), який стоїть на горі вулканічного походження висотою 68 м і займає площу 13 930 кв. м. і є яскравим зразком середньовічної оборонної архітектури. Загальна довжина периметру замку 248 м, ширина – понад 100 м.

Точна дата заснування замку невідома, але в документах мукачівське укріплення, що входило в оборонну лінію кордонів Давньоруської держави за Карпатами, згадується вже в 11 ст.

Угорська хроніка свідчить, що в період правління короля Ласло І Святого (1077-1095) фортеця була укріплена кам’яними стінами, а в 1086 р. витримала п’ятиденну облогу і штурм половців на чолі з ханом Кутеском. А от орди Батия, які пройшли на Закарпаттям в 1241 р. навіть не наважилися штурмувати твердиню. Після їх відходу фортецю значно укріпили, на випадок нового монголо-татарського нашестя.

Мукачево. Замок Паланок

В 13 та 14 ст.ст. замок був власністю угорських королів династії Арпадовичів та Анжу і охороняв військово-стратегічні шляхи. Основною спорудою тодішнього замку була квадратна вежа -донжон. В грамоті від 1321р. названий перший комендант фортеці – Томаш, наджупан Бережського і Угочанського комітатів. В 1352 р. в районі Підгорян комендант замку Деже розбив загін татарського хана Атламоша, а самого хана стратив у замку.

В кінці 14 ст. король Угорщини Сигізмунд дарує Мукачево своєму родичеві – подільському князю Федору Корятовичу.
Існує повір’я: якщо доторкнутися до пальця князя Корятовича,то будуть гроші і щастя
Саме за господарювання князя Корятовича наприкінці 14 – на початку 15 ст. розпочалося будівництво кам’яних споруд фортеці.

Замок почав виконувати не тільки оборонну функцію, але і житлову, оскільки до вежі -донжону, прибудували кам’яну двоповерхову споруду – житло для княжої сім’ї та челяді. Під вежею в скелі був видовбаний колодязь діаметром 2,5 м і глибиною 85 м, до шахти якого на глибині 13 м симетрично примикають гвинтові сходи.



Booking.com

Всі житлові і господарські споруди в 1401 р. були обнесені сухим ровом, через який перекидався міст і фортечною кам’яною стіною з чотирма круглими баштами, три з яких збереглися до наших днів. Ворота в замок розташували по центру кріпосної стіни, між двома баштами.

Федір Корятович поповнив також військовий арсенал фортеці – на стінах і баштах встановили 164 гармати. Навколо Замкової гори був викопаний водяний рів, укріплений дубовим частоколом – паланком. Від цього паланка, очевидно, і походить сучасна назва замку.

Мукачівський замок цього перріоду став важливим військово-стратегічним пунктом, який охороняв кордони Угорщини на північному сході, зросло значення і самого міста, розташованого на перехресті важливих торгівельних шляхів до Польщі і Русі, Моравії та Чехії.
Після смерті Федора Корятовича Мукачівський замок перейшов у володіння до його вдови – княгині Ольги, а після її смерті в 1418 р. володарем замку став регент Угорського королівства Янош Гуняді.

Після поразки угорського війська у битві під Могачем в 1526 р. місто разом із замком побувало у володіннях трансільванських князів, імператора Фердинанда I, Габсбургів та Австрійської імперії.

Мукачево. Замок Паланок

У 1625 р. замок за 200 тис. форинтів придбав трансільванський князь Дьєрдь I Ракоці. Родина Ракоці володіла містом та домінією до 1711 р. з невеликою перервою і перетворила його у столицю свого князівства. У другій половині 17 ст. для реконструкції Мукачівського замку було запрошено французьких військових інженерів. Удосконалення фортеці тривало до початку 18 ст.

 

Три замки та чотири тераси.

Сучасна фортеця складається з чотирьох терас, на яких побудовано три замки. До старого Верхнього замку були прибудовані Середній і Нижній, а також зовнішнє оборонне кільце, яке складалося з наповненого водою рову, земляних валів, частоколу і кам’яної стіни з бійницями.

Перша тераса.

Першою терасою є Предзамче, що являло собою сторожову вежу, оточену сухим ровом, через який перекидався підйомний міст.

Друга тераса.

На другій терасі знаходиться Нижній замок, побудований в 1670 р., підступи до якого охороняють два міцні бастіони, зі стінами товщина яких досягає 3,5 м.

Третя тераса.

На третій терасі Середнього замку протягом багатьох років тривало будівництво господарських, службових та житлових приміщень(комендатура, лицарський зал, арсенал, казарма, кухня).

Четверта тераса.

Четверта тераса Верхнього або Старого замку забудована дво-і триповерховими палатами господарів фортеці, які утворюють невеликий двір, відкритий з боку Середнього замку. До палат прибудована замкова церква.

 

Секрети замку.

На четверту терасу веде вузький 30-метровий коридор-пастка. Якщо ворогу вдавалося проривався в цей коридор, то на вході і виході опускались металеві ворота, а з отворів у стелі захисники фортеці лили окріп, гарячу смолу, кидали палаючі факели. З цієї пастки нікому не вдавалося вийти живим.

З другого поверху до вежі, побудованої ще за князя Корятовича вів потайний хід, де знаходилася кімната тортур. Збереглась дубова перекладина з гаками для диби, а в тих місцях, де в’язні були приковані до стіни, помітне відполіроване тілами каміння.
До замку вела крута звивиста дорога по південному схилу гори, але на початку 18 ст. її замінили новою на західному схилі,яка існує і нині.

У 1648-1649 і 1656 рр. в замку побували посли Богдана Хмельницького, які вели тут переговори з князем Дьєрдем I Ракоці про спільні дії проти шляхетської Польщі.
Мукачівський замок кілька разів піддавався нападам австрійської армії. У 1685 -1688 pр. під час першого повстання куруців оборону фортеці очолила вдова Ференца І Ракоці – Ілона Зріні, яка згодом стала дружиною ватажка повстанців Імре Текелі.

Населення міста і навколишніх сіл на чолі з княгинею майже три роки героїчно оборонялося від австрійських загарбників. Лише обманом австрійці добилися підписання акту про капітуляцію 15 січня 1688 р. Місто та замок зайняли австрійські війська.
За наказом імператора Леопольда ІІ була здійснена реконструкція замку – знесено високі вежі і старий донжон, систему оборони перенесено від стін на вершині Замкової гори до її підніжжя. Замок набув сучасного вигляду.

В лютому 1704 р. повстанська армія, на чолі з сином Ілони Зріні – Ференцом ІІ Ракоці, захопила Мукачівську фортецю. Замок було укріплено та реконструйовано. Тут Ференц II Ракоці приймав послів Петра I, тут знаходилась казна і арсенал повстанської армії.

Після розгрому повстанців 24 липня 1711 р. замок перейшов до казни австрійського імператора.
Біля підніжжя замкової гори протягом тривалого часу склався цілий фортифікаційний комплекс та утворилося поселення Паланок, де, крім воїнів, проживали також ремісники і прості люди. Після придушення визвольної війни в Паланках оселялися солдати австрійської армії, що закінчили службу, а за господарювання Шенборнів – колоністи із Баварії (шваби). Жителі Паланок і до сьогодні використовують у повсякденному житті швабський діалект німецької мови. У 1944 р. село налічувало 245 будинків, де проживали 1053 жителі.

 

Занепад замку.

В кінці 18 ст. після поділу Польщі кордони Австрійської імперії були відсунуті на схід до Галіції і Мукачевська фортеця втрачає своє стратегічне значення. В 1789 – 1896 рр. фортеця використовувалась як в’язниця і отримала назву австрійської Бастилії.

Тривалий час замок стояв пусткою та руйнувався. У 1922-1926 рр. фортецю перебудували і перетворили на військову казарму. У 1940-х-1950-х рр. в приміщеннях замку деякий час розміщувалися органи НКВС, потім школа механізаторів, курси голів колгоспів і профтехучилище.
Нині замок відреставрований. Тут діють Мукачівський історичний та краєзнавчий музеї, художній салон, виставка “Дерев’яні церкви Закарпаття”.

 

Мукачівський історичний музей

Експозиції Мукачівського історичного музею розташовані в залах Верхнього замку. Тут предтавлені рідкісні предмети кам’яного віку, мідно-бронзового століття, знайдені під час археологічних розкопок на території Закарпаття.
Серед експонатів, що відносяться до середньовічної історії краю, можна побачити зброю захисників замку та документальні матеріали подій, що відбувалися в Мукачево та Закарпатті у 20 ст.
Відділ етнографії широко представляє життя та побут мешканців міста та Закарпаття у 19-20 ст.
У галереї експонуються полотна видатних живописців Закарпаття та сучасний живопис українських, угорських та польських майстрів.

Виставка “Дерев’яні церкви Закарпаття”

Представлена картинами, на яких зображені унікальні храми краю 17-19 ст.ст. Також можна оглянути колекцію ікон з різних регіонів України.
В музеї кілька меморіальних кімнат та колекція писанок Закарпаття.

З центру міста потрапити до замку можна рухаючись по вулиці Ілони Зріні або по вулиці графа Шенборна, а далі – по вулиці Куруців.

Час роботи: 9:00–18:00 (взимку 9:00-17:00)

Вхідні квитки:
Дорослі – 40 грн., студенти, пенсіонерів – 30 грн., учні – 20 грн.

Вартість екскурсії:
Дорослі – 150 грн., учні – 100 грн.

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*