Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Середнє (угор. Szerednye)

04.12.2011 146

Поселення на території сучасного селища виникло поряд із замком, побудову якого приписують монахам ордену Тамплієрів.

Селище Середнє (угор. Szerednye, чеськ. Serednе, словацьк. Serednе/Serednovo, нім. Serednje, польськ. Serednie) Ужгородського р-ну, Закарпатської області розташоване в передгір’ї Карпат – Маковиці.

Назву селища пов’язують з його розташуванням відносно двох найбільших міст ЗакарпаттяУжгорода та Мукачево, а також відносно центру долини, в якій воно знаходиться.
Перша письмова згадка про “кріпаків із Зеретнє” в латинському тексті відноситься до 1407 р. В джерелах Середнє відоме під назвами “Zerethпуіе”, “Zerethпуе”, “Sегеdпуе”.

Середнє

Орден Тамплієрів

Поселення на території сучасного селища виникло поряд із замком, побудову якого приписують монахам ордену Тамплієрів (Храмовиків). Орден мав володіння у країнах Європи, в тому числі й в Угорщині. Монахи торгували солотвинською сіллю і на шляху від копалень до європейських базарів побудували низку укріплень для оборони торгового шляху та збирання мита, а при потребі і як пункту дислокації невеликих військових гарнізонів. Одним із таких укріплень і стала башта -донжон у Середньому, 12-13 ст. Це єдина споруда Ордену на території сучасної України.

Середнє

Діяльність тамплієрів в цьому регіоні досить суперечлива тема і багато науковців та дослідників заперечують факт приналежності ордену до побудову замку. Завідувач відділу архітектури Закарпатського краєзнавчого музею Й. Кобаль стверджує, що орден тамплієрів до Середнянського замку не має жодного стосунку. За його словами, монахи жили не у замку, а в монастирі 12ст., від якого на пагорбі біля р. Веля збереглися руїни.

За однією з легенд саме у Середнянському замку тамплієри переховували священний Грааль та значну частину багатств.

Середнє
Дослідники припускають, що видимі нині руїни вежі є лише частиною фортечного комплексу, а сам замок схований під шаром ґрунту. Площа усього замчища разом з ровами, валами та стінами сягала 3-х гектарів. Замкова споруда була захищена чотирма оборонними лініями. Знайдені на території замку кераміка, скло, прикраси і зброя відносяться до 15-16 ст.
Чотирикутну башту-донжон висотою 20 м, площею 18,6 х 16,5м та з товщиною стін 2,5-3 м було побудовано за прикладом прикордонних римських оборонних веж на Рейні та Дунаї. Такі башти загалом мали хорошу оглядовість та можливість вести круговий обстріл. Триярусна башта мала вхід на рівні другого ярусу, до якого з боку двору вела дерев’яна драбина, яка легко демонтувалась, або спалювалась у разі небезпеки.

Середнє

Після ліквідації ордену Тамплієрів (як єретичної організації) в 1312 р. господарями замку стали монахи ордену св. Павла. Пауліни спорудили неподалік замку великі винні підвали, що й нині використовуються за призначенням. Винні підвали були з’єднані з підземеллям замку системою підземних коридорів.

В 1320 р. угорський король Карл І Роберт розділив землі між Другетами, Дожами, Дебреценами та іншим угорським шляхетським родами, які тривалий час продовжували міжусобні війни. На поч. 15 ст. Середнянський замок захопили магнати Палочі. У 1526 р. після загибелі останнього Палочі чоловічої статі всі маєтності переходять до шляхетського роду Добо, з господарюванням яких пов’язаний найбільший розквіт Середнього та замку.

Середнє
 

У другій пол. 16 ст. власником земель став угорський полководець Іштван Бодо. Протягом 17 – 18 ст. замок неодноразово змінював володарів, а в силу свого рівнинного розташування почав втрачати стратегічне значення. Численні австро-турецькі та австро-угорські війни, а також Визвольна війна угорців 1703-1711 р. призвели будівлю до руйнації.

У 1972 р. була проведена перша черга консерваційних робіт. У 2002-2003 рр. Карпатським центром туризму були проведені реставраційні роботи зовнішнього вигляду замку. За допомогою волонтерів та учнів місцевої школи прилеглій території, яка перетворилася на справжнє сміттєзвалище, було надано пристойного вигляду.
На печаті 1860 р. зображено вівцю, у передній нозі якої прапор із хрестом – розповсюджене релігійне зображення, що символізує воскресіння Ісуса Христа.

Герб Середнього 80-х рр. 19 ст. аналогічний за сюжетом.

Середнє
 

Храми

В 1919 р. Середнє, як і все Закарпаття, входить до складу Чехословаччини, в 1939 р. – до складу Угорщини, а з 1944 р. – до складу Радянського Союзу.
Нині в селі діє три храми. При римо-католицькому костелі св. Луки Євангеліста, 1806-1854 рр. діють монастир францисканців та монастир сестер Згромадження Ісуса (вул. Церковна,№ 1; вул. Лінська, №20).

Завод “Леанка”

Відоме Середнє також своїми винними підвалами, які нині використовує завод “Леанка” www.leanka.com. (вул. Шевченка, № 6)

Клімат та вдале розташування стали благоприємними факторами для вирощення винограду в цій місцевості. Середнянські вина експортувались в різні країни Європи починаючи з 17 ст., а російський цар Петро I, спробувавши в 1711 р. місцевого вина, наказав купити частину виноградників.

Середнє

Вино витримують в бочках при сталій температурі 12 градусів у скельному сховищі, видовбаному ще в 1557 р. полоненими турками за наказом братів Франциска, Стефана і Домініка Добо, про що свідчить напис на одній із стін. Спочатку підвали були призначені як сховище, у випадку облоги замку. Довжина підвалів понад 4 км.

ЮНЕСКО включило середнянські підвали до своїх списків, що свідчить про їх унікальність.

Нині в дегустаційна зала налічує 80 місць, відвідувачам розповідають історію закарпатського виноробства та легенди краю. Напої можна придбати у фірмовому магазині. Екскурсії та дегустації вин проводять пн. – пт., з 8.00 до 17.00; сб.- нд. – дегустації проводяться лише за попередньою домовленістю.

Римо-Католицька Церква до Другої Світової також мала свої винниці та виноградні господарства в Середньому, але радянська влада конфіскувала все майно. Громаді вдалося повернути частину церковного винограднику та винний підвал – ширина 5 м, довжина – 26 м, а висота – близько 2 м.

Цікаво

В Золочівському замку зараз зберігаються два таємничі камені або т. зв. “камені тамплієрів”, які були знайдені місцевим краєзнавцем в лісі біля села Новосілки. Одна з кам’яних брил покрита малюнком у вигляді переплетених квіткового і тернового вінків (символ життя та смерті). На другому камені висічені латинські літери готичним шрифтом та крапи, що дуже нагадує шифр. Значення загадкового тексту досі невідоме. Кажуть, якщо покласти на камінь з малюнком руку, то всі бажання виконуються.

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*