Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Ужок

28.11.2011 79

Своєрідним символом не тільки села, а й всього краю є дерев’яна церква св. Михайла, 1745р. з класичною верховинською дзвіницею 1927р.

Ужок — село в Великоберезнянському р-ні, Закарпатської обл., що знаходиться просто під Ужоцьким перевалом на березі річки Уж.

Походження назви села перш за все пов’язують з назвою річки.
Про те, що територія села була заселена з давніх часів свідчать археологічні знахідки, зокрема бронзовий меч 11-10 ст. до н.е.
Розповідають, що це було досить велике поселення , але після епідемії чуми живим залишився лише один мешканець. З часом село заселили люди з сусідніх сіл Гнила, Яворів, Сянки.

Письмові джерела згадують про село з 1582р. і засвідчують, що Ужок за спадковим правом належав родині Другетів.
Своєрідним символом не тільки села, а й всього краю є дерев’яна церква св. Михайла, 1745р. з класичною верховинською дзвіницею 1927р.

Ужок. Дерев’яна церква св. Михайла, 1745р. Ужок. Дерев’яна церква св. Михайла, 1745р.

Напис над дверима свідчить, що цю церкву бойківського стилю збудували майстри Павло Тонів із с. Бітлі (Львівщина) та Іван Циганин із с. Тихого.
На стінах церкви є також написи, які на віки зафіксували імена кураторів, що підважували церкву та проводили ремонтні роботи.
Є дані, що храм не завжди стояв там, де він є зараз. Будівлю перенесли вниз до дороги, тому що людям похилого віку було тяжко підійматись по схилу.

Ужок. Дерев’яна церква св. Михайла, 1745р. Ужок. Дерев’яна церква св. Михайла, 1745р.

Потреба в окремій дзвіниці виникла тому, що під час Першої світової війни австрійський уряд вилучив дзвони на військові потреби, а нові були настільки важкими, що їх не насмілились встановити в башті над бабинцем.

Ужок. Дерев’яна дзвіниця

Внутрішній інтер’єр церкви також зазнав змін – стіни оббито вагонкою, перемальовано ікони. Збережено різьблення іконостасу 18 ст., фрагменти старого різьблення, балдахин та кивот у святилищі.

Ужок. Дерев’яна церква св. Михайла, 1745р. Ужок. Дерев’яна церква св. Михайла, 1745р.

Ужок багатий мінеральними джерелами, тому в 18-19 ст. тут діяв санаторій з добре впорядкованою територією, який місцеві жителі називали “тридцяток” (було 30 будинків для відпочиваючих).
На жаль, в 1915 р. під час Першої світової війни, здравницю було знищено. Єдине, що залишилося від славетного бальнеологічного курорту це статуя Геркулеса, який душить величезного змія і є символом оздоровчої сили джерел.

Ужок Ужок

Ужок

За легендою статую було встановлено біля одного з джерел в 1842 р. американцем, який став на ноги після курсу лікування. Статую було відлито на ливарному заводі селища Тур’ї Ремети (автор – Кінне В.)
“Залізний Іван”, як його прозвали місцеві жителі, прикрашає нині двір Ужгородського історичного музею.

Ужок. Статуя Геркулеса

В 1914 р. село двічі стало ареною бойових дій між російськими та айстро-угорськими військами.
На фронтах Другої світової війни село Ужок втратило двох добровольців Червоної Армії та дев’ятьох воїнів Чехословацького армійського корпусу. 16 жовтня 1944 р. село було звільнено від фашистських загарбників.
Сьогодні в селі діє пансіонат «Ужок» та однойменна гірськолижна база.

Ужок. Статуя Геркулеса

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*