Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Хуст, храми Хуста

06.12.2011 444

В 1920-30-х рр. чехословацька влада досить ліберально ставилася до всіх релігійних конфесій. В кінці 1930-х рр. на Закарпатті налічувалось близько 410 тис. греко-католиків та понад 150 тис. православних, римо-католики, реформати та чисельна єврейська громада.

В цей період відбулося офіційне визнання православної церкви, що зумовило зростання громад цієї конфесії, будівництво храмів, монастирів та інших закладів. Сформувалося дві течії духовенства і громад – одна підпорядковувалася православній церкві Сербського Патріархату, а інша православній церкві Константинопольського Патріархату і зокрема голові чеської православної общини у Празі архімандриту Савватію. В історії Закарпатської православної церкви це явище відоме як “Савватіївський розкол”.

Храми Хуста

На Хустщині і загалом на Зкарпатті сподвижником православізації під юрисдикцією Сербської православної церкви був о. Олексій (Олександр Кабалюк), який в 1920-х рр. сприяв будівництву низки церков та монастирів.
На сьогоднішній день в Хусті функціонує більше 15 культових споруд різних конфесій – православного, греко-католицького, римо-католицького, реформатського, іудейського та ін. спрямувань. До Вашої уваги найцікавіші храми міста.

Костел Св. Єлизавети 14 – 18 ст. (вул. Жовтяна, №45)

Хуст. Костел Св. Єлизавети Хуст. Костел Св. Єлизавети

Костел було побудовано в кін. 14 – на поч. 15 ст. римо-католицькою громадою та освячено на честь Св. Єлизавети. В кін. 15 ст. будівлю церкви було дещо перебудовано та оточено оборонним муром, тому костел відноситься до укріпленого типу храмів.

У 1524 р. переважна більшість місцевих жителів прийняли протестанство, тому храм став реформаторським.
Будівля церкви складається з вежі-дзвіниці 15 ст., нефа і з’єднаної з ними апсиди. Дзвіниця має три дзвони: великий – 1587 р., середній і малий -1683 р .
Храм має характерні для готики стрілчасті вікна та дверні прорізи.
Меценатами храму були Дьордь Ракоці, Ганна Лоньоі, Міхай Опофі, які зробили значний внесок у його перебудову та реконструкцію в 17 ст. Також в 1640 р. Іштван Бетлен подарував церкві срібний кубок та чашу.

Хуст. Костел Св. Єлизавети

Протягом 1774-1783рр. було проведено значну внутрішню перебудову церкви: зроблено кам’яну підлогу(збереглася до сьогодні), місця для сидіння, розташований на північній частині верхній ярус і корону храму.
Під час реставрації 2004-2005 рр. на південній стіні були виявлені старовинні розписи 15-16 ст., які успішно відреставрували. На фресках зображено угорських королів Ласло, Іштвана та графа Імре, яких було канонізовано.

Під підлогою храму знаходиться поховання (1708 – 1709 рр.). 18 червня 2006 р. за ініціативою Угорського інституту військової історії імена захоронених тут людей увіковічені на мармурових плитах.

Нині церква Св. Єлизавети – це діючий храм, що належить греко – католицькій громаді міста.

Хуст. Костел Св. Єлизавети Хуст. Костел Св. Єлизавети

Римо-католицький костел Св. Анни, кін.18- поч.19 ст. (вул. 24 Жовтня, №40)

Перша письмова згадка про римо-католицьку парафію сягає 14 ст., проте в 1524 р. переважна більшість місцевих жителів прийняли протестантство, а разом з тим і римо-католицький храм Св.Єлизавети став реформаторським. Парафію було відновлено лише в 1765 р. У 1799 р. розпочалося будівництво сучасного римо-католицького костелу, оскільки реформати не віддали церкву Св. Єлизавети.

Хуст. Римо-католицький костел Св. Анни

Розповідають, що джерелом будівельного матеріалу для храму стали руїни Хустського замку. Підтвердженням цьому є напис на стіні церкви латинською мовою: “Це частина замку Хуст, зруйнованого, але непереможеного більш сильного у престолі живого Бога”. Як свідчать архівні документи, цей напис у 1802 р. звелів зробити ксьонз піаністичного ордену Вікентій Шимеліус (Шимоншич).

Окрім права на завезення каміння із замкової гори, парафіянам було дозволено перенести у новозбудований храм дзвін і годинник із замкової годинникової вежі, що нині є безцінною реліквією міста. Годинник на вежі церкви показує середньоєвропейський час.
Нині тут зберігається стародавня ікона Св. Анни та позолочена монстація для Святих Дарів, які в 1859 р. подарували церкві її парафіяни. Ікона збереглася у своєму оригінальному вигляді і є головною святинею храму.

Хуст. Римо-католицький костел Св. Анни Хуст. Римо-католицький костел Св. Анни

Синагога (вул. Майдан Незалежності, №11)

Хустської синагога кін. 19 – поч. 20 ст. – єдина постійна діюча синагога на Закарпатті з часу свого заснування.

Хуст. Синагога Хуст. Синагога

Під час Другої світової війни, в будівлі синагоги зберігалися речі євреїв, яких вивезли німці. Будівля старої синагоги, перебудована на кінотеатр.
Радянська влада кілька разів намагалися забрати будівлю і перетворити її під клуб та взуттєву фабрику, але єврейські жінки цілодобово чергували під синагогою і не дозволили її захопити.

Будівля старої синагоги та нова синагога (дах будівлі видніється через два будики)
Нині єврейська община налічує 165 євреїв-прихожан. Молитва здійснюється кожну суботу. Пенсіонери та інваліди забезпечені безкоштовним харчуванням, гуманітарною допомогою та допомогою по господарству.

Хуст. Синагога Хуст. Синагога

Діє також єврейська недільна школа, де вивчають іврит, історію Ізраїлю, культуру єврейського народу. Хустська синагога обслуговує Хустський район, села Довге, Буштино та Вишково.

Хуст. Синагога

Свято-Благовіщенський храм
У 1927 р. в Хусті утворюється православна громада, а в 1928 – 1929 рр. за сприяння о. Олексія (Олександра Кабалюка) для неї була побудована церква (нині вул. Керамічна, №13).
о. Олексій був настоятелем храму до своєї праведної кончини в 1947 р. Нині схимандрит канонізований до лику святих як преподобний Олексій Карпаторуський – сповідник.

Хуст. Свято-Благовіщенський храм Хуст. Свято-Благовіщенський храм

Нині у Свято-Благовіщенському храмі перебуває ікона Матері Божої “Акафістна”.
На зворотному боці образу зберігся напис: “Свята Афонська Гора 1908 року липня 8-го дня. Ця ікона Пресвятої Богородиці подібна зовні і за розміром до чудотворного образа Афонської Богородиці із Заграфського монастиря, написана і освячена на Афоні, й дарується від ігумена руського Афонського Пантелеймонівського монастиря архімандрита Мисаїла духовному сину нашому, рабу Божому Олександру Кабалюку… Пресвята Богородице, порятуй раба Твого. Мати Божа, просвіти всіх заблудлих”.

Хуст. Свято-Благовіщенський храм

 

Церква Вознесіння Господнього

Хуст. Церква Вознесіння Господнього Хуст. Церква Вознесіння Господнього

Також в місті діє новий кафедральний собор св. Кирила і Мефодія (площа Незалежності, №17), нова церква на честь ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість” та комплекс милосердя на Червоній горі.

Хуст Хуст

 

Де зупинитись в Хуст

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*