Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Алупка

11.12.2011 5

Найстародавніше поселення на території сучасної Алупки датується 8 тис. до н.е. Вперше про Алупку згадувалося за часів владарювання хазар в Криму. Поселення було назване “Алубіка“. У XIV-XV ст. тут знаходився опорний пункт генуезців – “Лупіка”. У 1475-1774 рр. Алупка була одним з найулюбленіших володінь Османських султанів. Після приєднання Криму до Росії в 1783 році Алупка належала князю Потьомкіну, а вже з 1823 року перейшла у володіння генерал-губернатора Новоросійського краю графа Воронцова, який побудував тут палац.

Алупка. Палац Воронцова

Сам палац будувався як літня, кримська резиденція. За проектом англійця Едуарда Блора, придворного архітектора короля Вільгельмута IV і королеви Вікторії, одного із засновників Королівського археологічного інституту в Лондоні.

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

У архівних джерелах вказано, що первинний проект палацу був замовлений одеському архітекторові Боффу, який будував для Воронцова палац в Одесі. Алупкінський палац був задуманий Боффо в класичному стилі. У січні 1829 року був затверджений його проект, обрано місце для палацу і розпочалися роботи по плануванню місцевості. Був куплений і завезений до Алупки білий керченський камінь, з якого передбачалося побудувати стіни палацу, для фундаменту з місцевих розсипів брався діабаз.

У 1930 році та на початку 1831 року повним ходом йшли роботи по закладці фундаменту столового і центрального корпусів. Проте на початку червня 1831 року від Воронцова було отримано розпорядження про тимчасове припинення будівництва. У листі він просив не зводити стін до узгодження основного плану майбутнього двору. В той момент граф знаходився в Лондоні, куди він виїхав у зв’язку з важким станом здоров’я батька. Познайомившись з новими архітектурними віяннями в Західній Європі, Воронцов вирішив побудувати палац в іншому стилі. Він замовив проект відомому в Лондоні архітекторові, Едуардові Блору, який в 1832 році і виконав це замовлення. До теперішнього часу всі креслення Блора зберігаються в Алупкінському палаці.

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

У грудні 1832 р. почалося зведення стін столового та центрального корпусів за новим проектом. Всіма будівельними роботами керували англійські архітектори: спочатку Гейтон, а з грудня 1833 р. і до закінчення будівництва – Вільям Гунт. Є припущення, що сам Блор до Алупки не приїжджав, він був лише ознайомлений про рельєф місцевості і врахував його працюючи над проектом в Англії. Проте можна припустити, що Блор все ж таки приїжджав до Криму ознайомитися з місцем майбутньої споруди. Архітектор прийняв до уваги і те, що до 1832 р. вже були готові фундаменти їдальні і центрального корпусу. Проект центрального корпусу залишений таким як у Боффо, майже квадратним в плані з глибокою нішею на південному фасаді. Проте в цілому проект палацу, виконаний Блором, принципово відрізнявся від первинного.

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

Звернений до моря південний фасад палацу, виконаний в мавританському стилі, чимось нагадує знаменитий палац Альгамбра, арабських правителів Іспанії в Гренаді. На фризі глибокої ніші фасаду шестикратно повторюється стилізований арабський напис, девіз халіфів Гренади: “Немає переможця окрім Аллаха!”. Перед фасадом влаштована “Левова тераса”, від якої маршами спускаються монументальні сходи з трьома парами левів білого каррарського мармуру роботи італійського скульптора і його учнів. Леви над верхніми сходами повторюють левів Антоніо Канови з гробниці отця Климента XII в Римі.

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

Задній фасад палацу і його західна частина – романтична, що архітектурно нагадує “стиль Тюдоров” 16 – початку 17 століття, який має назву “неоготичний”. При погляді з боку гір корпуси палацу нагадують замки англійських аристократів. Різноманітність численних башт і башточок, різьблених карнизів, куполів, шпилів, ажурних балюстрад, “кріпосних” і підпірних стін, контрфорсів, кам’яних труб, вікон-бійниць, сходів, палацових інтер’єрів створюють незабутню атмосферу.

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

Зимовий сад, характерній для європейських палаців 19 століття. Прекрасна блакитна вітальня оздоблена ліпниною. У блакитній вітальні, а також на терасах порталу південного фасаду зібрані скульптурні зображення сім’ї Воронцових і його близьких, копії скульптур античних богів і філософів. Зали прикрашають полотна італійських, французьких та англійських живописців.

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

В комплексі палацу будівлі налічується, включаючи підсобні приміщення, близько 150 кімнат. Вестибюль, передпокій, велика їдальня, більярдна і бібліотека оброблені деревом в готичному стилі. Панелі, двері і стелі в них зроблені з мореного дуба. Столярними роботами керував англієць Чарлз Уїльямс. У готичному стилі виконані каміни з полірованого діабаза. Їдальню прикрашають чотири панно Гюбера Роберу, французького художника 18 століття. Убрання парадних кімнат доповнюють меблі з горіха, дуба, червоного дерева. На російських заводах були виготовлені бронзові канделябри, вази, вироби з кришталю, фарфору, малахіту.

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

 

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

 

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

Проте палац не можна вважати простим повторенням англійських неоготичних споруд, перенесених на землі Криму. Архітектура палацу є своєрідною інтерпретацією стилю Тюдор.

Алупка. Палац Воронцова Алупка. Палац Воронцова

Видатні події:
З 4 по 11 лютого 1945 р. проходила Кримська (Ялтинська) конференція керівників трьох союзних держав: СРСР, США і Великобританії. Алупкінській палац став резиденцією англійської делегації.
Основна робота конференції проходила в Лівадії, але попереднє обговорення питань, що виносяться на порядок денний, велося на нарадах міністрів закордонних справ по черзі в місцях розташування кожної делегації. Двічі (8 і 10 лютого) ці наради збиралися в Парадній їдальні Алупкінського палацу. Саме тут 8 лютого 1945 р. було остаточно визначено число країн – учасниць засновницької конференції Організації Об’єднаних Націй, час і місце її скликання.

Адреса: 98676, Крим м. Алупка, Палацове шосе №10
Телефони: +38(0654)72-29-51, 72-23-72; факс: +38(0654)72-39-40
Час роботи: з 9 до 17, влітку з 8 до 20, без вихідних

 


Переглянути Алупка на мапі більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*