Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Балаклава

16.05.2012 17

Балаклава (кримськотат. Balıqlava) – невеличке містечко на південно-західному узбережжі Кримського півострова, розташоване на березі живописної Балаклавської бухти. Балаклава є частиною Балаклавського району Севастополя.

За однією з версій назва Балаклава походить з турецької мови і перекладається як «рибний мішок», а за іншою версією назва походить з кримськотатарської мови і означає «рибна погода». Балаклавою називають також шапку-шолом.

На берегах Балаклавської бухти ще в 8 ст. до н. е. з’явилося ранньотаврське поселення, а в 100 р. до н. е. на місці майбутньої Балаклави вже існувало перше міське поселення. В 5-7 ст.ст. на території Балаклавського району було побудовано візантійське укріплення.

Балаклава Балаклава. Набережна Назукіна

В 1261 р. між Візантією та Генуєю було укладено угоду про передачу Генуї монополії в причорноморській торгівлі та ряду прибережних територій Криму. В 1318 р. на берегах Балаклавської бухти було створено Генуезьку колонію, а в 1357 р. розпочато будівництво фортеці Чембало.

В 1433 р. в ході народного повстання в Чембало проти генуезьких колонізаторів фортеця була захоплена правителем Мангупського князівства – Феодоро – Олексієм І. Проте вже 4 червня 1434 р. каральна експедиція генуезьких військ під командуванням генерала Карла Ломелліно повернула фортецю в руки генуезців.

В 1453 р. турки завоювали Константинополь та закрили чорноморський напрямок торгового судноплавства. А в 1475 р. Туреччина завоювала Крим та знищила генуезькі колонії і князівство Феодоро. Чембало було перетворене на турецьку фортецю – Балик-Юве та включене до складу мангупського кадилику – судово-адміністративного округу , який підпорядковувався султану.
В 1625 р. Балаклаву тимчасово захопили запорожці та донські козаки.

Балаклава. Балаклавська бухта Балаклава. Фортеця Чембало

В 1768 р. розпочалась перша російсько-турецька війна. В 1773 р. відбулась Балаклавська морська битва між силами турецького та російського флотів, в результаті якої турки потерпіли поразку. В 1774 р. в Добруджі(Болгарія) було підписано вигідний для Росії Кючук-Кайнарджийський мирний договір, за яким Кримське ханство перейшло під протекторат Росії. А в 1783 р. Крим офіційно було приєднано до Росії.
В 1780-і рр. населення Балаклави складалося в основному з військовослужбовців Балаклавського грецького батальйону. В 1784 р. в Балаклаві створено комерційний порт, а в 1787 р. місто відвідала імператриця Катерина ΙΙ. В 1790-і рр. Балаклаву відкрили для іноземних суден та створено митну заставу.

В 1853 р. початок Кримської (Східної) війни. В 1854-1856 рр. Балаклаву було окуповано британськими військами та створено на її території головну базу британської облогової армії. За час перебування англійців на території Балаклави було побудовано першу в Криму залізницю, прокладено по дну Чорного моря телеграфний кабель до Варни, побудовано набережну, відкрито магазини, готелі, різні розважальні заклади, полагоджено водопровід, прокладено шосейні дороги.

Балаклава Балаклава

В 1856 р. після підписання мирного договору в Парижі, Севастополь та Балаклаву було повернуто Росії в обмін на фортецю Карс, взяту в ході війни на Кавказькому фронті. З 1859 р. Балаклава входить до Ялтинського уїзду, а з 1873 р. – до Севастопольського уїзду.

В 1870-1914 рр. Балаклава розвивалась як модний курорт та літературна мекка. На березі бухти було виявлено лікувальні грязі. В місті побудовано готель, театр, облаштовано міську набережну, починає працювати пасажирський пароплав. В 1900 – 1910 рр. в Балаклаві було побудувано близько 100 дач. Між Балаклавою та Севастополем налагоджено рух поштових карет – мальпостів.

Балаклава Балаклава

В 1908 р. в Балаклаві вперше з’явилися російські підводні човни «Камбала», «Карась», «Карп».
В 1918 р. головою Балаклавської ради призначено І.А. Назукіна та створено Таврійську Радянську Соціалістичну Республіку.
В 1921 р. Севастопольський уїзд розділено на Балаклавський та Бахчисарайський райони, створено Експедицію підводних робіт особливого призначення (ЕПРОН), яка з 1942 р. була перейменована в Аварійно-рятувальну службу військово-морського флоту(АРС ВМФ).
1924 р. будівництво першої в світі міжміської трамвайної лінії Севастополь-Балаклава, створення водолазної школи.

Балаклава Балаклава

В 1927 р. Балаклава постраждала від сильного землетрусу.
1936-1939 рр. створено Балаклавське рудоуправління ім. М. Горького.
6 листопада 1941 р. початок оборони Балаклави від німецько-фашистських загарбників. 18 квітня 1944 р. звільнення Балаклави від окупантів. В цей же час з Криму було виселено частину татар, греків, німців та болгар. Восени 1944 р. в Балаклаву прибули перші переселенці.
В 1950-1960-х рр. під Балаклавою проходили випробування різних видів ракетної та торпедної зброї.
1951 р. дислокація дивізії підводних човнів Чорноморського Флоту в Балаклаві.
В 1955 р. Балаклаву відвідав М.Хрущов. Розпочалось будівництво берегового ракетного комплексу.
1957 р. початок будівництва підземного ремонтного заводу на західному березі Балаклавської бухти. Балаклавський район включено до складу міста Севастополя.

Балаклава. Об'єкт 825 ГТС Балаклава. Об'єкт 825 ГТС

З 1986 р. було відмінено пропускну систему для в’їзду до Балаклави.
1991-1994 рр. виведення бази підводних човнів і ядерних боєприпасів із Балаклавської бухти.
1994 р. Створення бази морських прикордонних сил України. Відкриття послами Росії, Великобританії, Франції, Італії, Туреччини в Балаклавській долині на західному схилі висоти Араб-Табія міжнародного «Символу-монументу пам’яті полеглих і на знак примирення нащадків». В 1996 р. Балаклаву відвідав принц Уельський Чарльз.
2003 р. прийнято рішення про повну демілітаризацію міста. Відкриття підземного військово-морського музейного комплексу «Балаклава».

Балаклава Балаклава

Нині Балаклава є популярним кримським курортом. Туристів приваблює не тільки місто з древньою історією та великою кількістю пам’яток, а й навколишні пляжі, куди можна дістатися на катерах, і мальовничі скелі біля мису Айя з гротами.
Історична частина міста зберегла середньовічний колорит: старовинні криві вулички, над якими височать величні руїни генуезької фортеці Чембало.

Балаклава. Балаклавська бухта Балаклава. Фортеця Чембало

В 2003-2004 рр. було здійснено реконструкцію міської набережної та деяких будівель історичної частини міста.
В Балаклаві варто оглянути район Кадиківка – колишнє поселення Кади-Кой («Поселення судді»), розташоване з обох сторін від головної вулиці міста – вулиці Новікова. На території Кадиківки виявлено залишки римського військового табору, святилища та військових укріплень. Саме в Кадик-Кої в 1787 р. імператрицю Катерину ІІ зустрічала амазонська рота, яка складалася із 100 благородних дружин і дочок Балаклавських греків і була сформована князем Потьомкіним-Таврійським. Захопливе видовище надзвичайно сподобалося іменитим гостям.

Балаклава Балаклава

Центром історичної частини Балаклави є площа Першого Травня. Звідси починається набережна Назукіна та паралельна їй вулиця Каліча із старовинною забудовою. На площі встановлено пам’ятник Лесі Українці, яка неодноразово бувала в місті.

Балаклава. Набережна Назукіна Балаклава

Балаклаву відвідали також О.С. Грибоєдов, А. Міцкевич, В. Жуковський, О. Толстой, І. Бунін, Л. Толсьой, Максим Горький, О. Грін, К. Паустовський, М. Рильський та багато інших.


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*