Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Бахчисарай. Історія Бахчисарая

08.02.2012 269

На місці Бахчисараю знаходилось татарське поселення Ескі-Юрт. В 15 ст. на його місці було засновано Бахчисарай, де побудували Ханський палац.

Бахчисарай (крим. Bağçasaray) — місто в АР Крим, адміністративний центр Бахчисарайського району розташований на північно-західному схилі Кримських гір на висоті 150-300 м н.р.м., в долині річки Чурук-Су («гнила вода»).

Бахчисарай

В перекладі з кримськотатарьскої мови назва міста означає «палац-сад» або «палац в саду» (bağça — сад, saray — палац). Бахчисарай вперше згадується в письмових джерелах від 1502 р.
В середньовіччі на місці Бахчисараю знаходилось татарське поселення Ескі-Юрт, розташоване на караванному шляху Херсонес-Перекоп. В 15 ст. на його місці було засновано Бахчисарай, де планувалося побудувати Ханський палац.

Бахчисарай. Ханський Палац

Турботами Гіреїв до 17 ст. Бахчисарай перетворився на процвітаюче місто гірського Криму. Велике для того часу поселення мало необхідні умови для комфортного життя. Понад 6 тисяч жителів користувалися лазнями та водопроводом, який наповнював чистою водою 150 колодязів. Комплекс гідротехнічних споруд включав в себе підземний водовід з глиняних труб і систему зрошувальних каналів для приміських садів. Каналізаційні труби несли нечистоти в річку Чурук-Су, що служила стічною канавою і забезпечувала родючість городів, розташованих нижче за течією.

У 1648 р. у місті представники Богдана Хмельницького вели переговори з кримським ханом Іслам-Гіреєм III про спільну боротьбу проти шляхетської Польщі.
Бахчисарай був столицею Кримського ханства до 1783 р. Після приєднання Криму до Росії місто почало занепадати. В книзі петербурзького дослідника природи П. С. Палласа представлено детальний опис міста 1793 р.: «Вулиці Бахчисараю, розташовані виступами один над одним, вузькі, криві і кам’янисті, надзвичайно неохайні, перемежовуються садами, де ломбардні тополі, а також башточки камінних труб і численних мінаретів надають місту, що складається з досить убогих будинків, приємний вигляд. Головна вулиця, що веде в ханський палац, з обох сторін забудована дерев’яними лавками, з’єднаними з будинками. Вона так вузька, що два вози ледве можуть розминутися, притому до цієї незручності слід додати жахливу бруківку. Іншими вулицями можуть пересуватися лише пішоходи та вершники».

З початком Кримської війни 1853-1856 рр. Бахчисарай опинився в безпосередній близькості до театру військових дій. Палати для поранених влаштували в покоях Ханського палацу і келіях печерного Свято-Успенського монастиря.
В 1874 р. через Бахчисарай була прокладена залізнична лінія Харків – Севастополь, проте цей факт не змінив торгово-ремісничий характер міста.

Бахчисарай. Свято-Успенський чоловічий монастир

В 1917 р. в Бахчисараї пройшло засідання Кримської республіки, на якому було прийнято конституцію. В листопаді 1920 р. місто зайняли більшовики, а в 1954 р. разом з усім Кримським півостровом увійшов до складу України.
Сучасне місто складається з трьох районів: Старого міста з традиційним плануванням середньовічних східних кварталів, Нового міста – забудованого в основному п’ятиповерховими «хрущівками» та нових кримсько-татарських кварталів 1990-х рр.

Бахчисарай

Звичайно найбільшу увагу варто приділити прогулянці Старим містом, де розташовані три історичні ансамблі, сконцентровані в місцях трьох давніх поселень: Ханський палац та прилеглі будівлі (Старий Бахчисарай), Ескі-Юрт та Салачик (Старосілля).
В Старому Бахчисараї заслуговують уваги традиційні будинки, оточені садами та фонтанами (чешме). На вулиці Пушкіна можна побачити найяскравіші зразки такої забудови.

Добре збереглась мечеть Тахтали-Джамі, 1707 р.(вул. Ізмаїла Гаспринського, №7)
Варто відвідати хоч і напівзруйнований, проте ефектний Старий мавзолей (Ескі-Дюрбе), 15 ст. (вул. Зої Космодем’янської).
Цікава в архітектурному плані також мечеть Ісмі-хан (вул. Севастопольська)
Привертає увагу ансамбль мавзолеїв, який утворював свого часу кладовище Кирк-Азіс (Сорок святих: найстаріше дюрбе Бен-Юде-Султан, 14-15 ст. (вул. Фрунзе), дюрбе Мухамед-бея, поч. 16 ст. (пер. Першотравневий), дюрбе Мухамед-Гірея ІІ, 16-17 ст., мавзолей Ахмед-бея, 1577 р. (вул. Буденного) та мімбар (амвон), 16-17 ст. – єдина збережена будівля теке – монастиря дервишів.

Бахчисарай

В древньому районі міста Салачик можна також оглянути колишній палацовий комплекс кримських ханів Ашлама – сарай, заснований Хаджі-Гіреєм (вул. Басенко). Ханський палац Девлет-Сарай та мечеть, на жаль, не збереглися. Всі бажаючі можуть подивитися відреставрований в 2009 р. турецькими майстрами дюрбе Хаджі-Гірея 1501 р., де поховано 18 членів ханської династії.

Бахчисарай. Свято-Успенський чоловічий монастир

Поряд розташована будівля мусульманського духовного училища 1500 р. – Зинджірли- медресе (Школа ланцюга), відреставрована в 2003-2009 рр. Неподалік знаходиться двоповерховий корпус 1908 р., де в липні 2011р. було відкрито унікальний музей кримської історії «Ларіше». В 2008 р. було розкопано залишки громадських лазень.

Де зупинитись

На жаль, зараз неможливо здійснювати бронювання з метою відпочинку в Криму на нашому сайті.

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*