Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Качи-Кальйон

18.12.2011 8 Коментарі

В долині річки Кача, на території геологічного заказника «Качинський Каньйон», між селами Передущельне та Баштанівка Бахчисарайського району АР Крим, розташовані залишки середньовічного поселення та печерного монастиря – Качи-Кальйон, який нині входить до Бахчисарайського історико-культурного заповідника.

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

Поблизу с. Передущельне долина звужується. Це місце отримало назву Качинські ворота. Приблизно за кілометр від села розташована велика скельна ущелина Таш-Аїр (в перекладі з татарського «камінь упав»), де знайдено унікальний розпис, зроблений людиною епохи бронзи, виконаний мінеральною фарбою – червоною охрою. Вчені припускають, що на панно зображена важлива подія з життя племен Качинської долини. Розпис добре видно, якщо змочити його водою, але це робити заборонено. Поряд знаходиться древнє джерело Таш-Аїр з облаштованим місцем для відпочинку.

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

За Таш-Аїром височить величезний скельний масив Качи-Кальйон (в перекладі з татарського «хрестовий корабель»), де існувало поселення ще в 6-7 ст. Скельний масив дійсно нагадує ніс величезного корабля, який ніби нависає над долиною. Ця незвичайна схожість і дала назву печерному містечку. На уявному носі корабля добре проглядається величезний хрест, який утворився під дією на вапнякову породу вітру та води.

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

За даними археологічних досліджень тут розміщувались близько 250 приміщень різного призначення, сполучених між собою терасами і сходами. Дерев’яні конструкції до наших днів не збереглися.

Качи-Кальйон

Скельні вирубки городища розташовані в п’яти природних гротах та навколо них:
Вид печерних скель поблизу Качи-Кальйону, 1824 р. Johann Karl Ferdinand von Kügelgen

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

Перший грот – церква святої Софії, 8-9 ст., яка була головною святинею городища. Храм існував до 1778 р., а потім був відновлений у 19 ст. і функціонував до 20-х років 20 ст. Апсида храму нагадує за формою підкову і відділялася від наоса (приміщення, де знаходилися ті, що моляться) невисокою вівтарною перегородкою. У підлозі апсиди зроблено поглиблення для престолу, а в південній та північній стінах висічені ніші для ікон.

В сусідньому скельному уламку, вирубана усипальня, навколо якої розташоване стародавнє кладовище, з покритими різьбленням кам’яними двосхилими надгробками.

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

Поряд з храмом на відкритих скельних ділянках, в окремих глибах на схилах та в спеціальних печерах добре видно залишки тарапанів (у перекладі з татарського кам’яне корито, в якому давлять або топчуть виноград), що свідчить про заняття населення виноробством.

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

Відразу за Першим гротом починається п’ятиярусний комплекс печер, який тягнеться до Другого гроту. Поряд знаходиться ще один блок із семи печер, всередині якого вирубана велика кількість ніш та заглиблень, призначення яких невідоме.

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

Верхній ярус Третього гроту вважається древнім храмовим комплексом, де є залишки трьох християнських храмів. В нижньому ярусі гроту, до якого ведуть круті сходи, виявлено сліди виноробного комплексу.

Четвертий грот – монастир Св. Анастасії, створений у 1851 р. як скит Бахчисарайського Свято-Успенського монастиря. Проте історія обителі сягає 13-15 ст., коли поряд з поселенням виник монастир, який проіснував до кін. 18 ст. Джерело в гроті стало місцем паломництва, бо його вважали і вважають нині цілющим. На початку 20 ст. тут виникло подвір’я Бахчисарайського монастиря – скиту св. Анастасії Узорішительниці, яке закрили в 1921 р. На схилі біля підніжжя гроту в уламку скелі збереглась вирубана апсида церкви св. Анастасії. Відомо, що стіни храму були зведені з кам’яних блоків, які до нашого часу не збереглися.

Качи-Кальйон Качи-Кальйон. Скит св. Анастасії, 1900-і рр. Фотоательє В.Сокорнова.

 

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

Загалом в гроті налічується близько 30 печер, більшість з яких розташовані в два яруси. Дослідження показали, що були також печери третього та четвертого ярусів. Яруси з’єднувалися між собою дерев’яними драбинами з навісними терасами.
З північно-західного боку добре проглядається лінія оборонної стіни 13-14 ст. На обширній терасі перед входом до гроту помітні залишки кладовища.
П’ятий грот – важкодоступний грот відкрив дослідникам більше десятка печер. На схід від гроту (нижче по схилу) знаходиться ряд печерних споруд та залишки 15 тарапанів.

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

Археологічними пам’ятками різних епох багаті також околиці Качинського Каньйону. Так на мисі Бурун-Кая можна оглянути залишки середньовічного укріплення, а на північний захід від нього таврський могильник.
На східній околиці села Баштанівка знайдено могильник раннього середньовіччя (6-8 ст.), з похованнями в склепі, який за типом подібний до могильника біля підніжжя Чуфут-Кале.
На захід від Баштанівки в глибокій Алімовій балці знаходиться печерна стоянка людини епохи мезоліту, відома під назвою «Алімовий навіс».

Качи-Кальйон Качи-Кальйон

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі
Avatar
Макс 15.03.2012 15:34 Відповіcти
Красивые скалы. Приметная порода на закате думаю как в Америке.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*