Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Научне

11.12.2011 6

Селище міського типу Научне Бахчисарайського району – найвисокогірніший населений пункт Криму (близько 600 м над рівнем моря) розташований за 10 км від районного центру. Саме тут знаходиться Кримська астрофізична обсерваторія НАН України.

Основні напрямки діяльності закладу: фізика Сонця і сонячної активності, хімічний склад зоряних атмосфер, магнетизм і нестаціонарність зірок,галактики з активними ядрами, джерела космічних променів, радіоастрономічні дослідження Сонця, зірок і галактик, радіоінтерферометричні спостереження для астрофізичних і геодинамічних завдань, розробка наземних і космічних оптичних телескопів нового покоління, конструювання і виготовлення світлоприймальної апаратури для астрофізичних спостережень, дослідження планет і малих тіл сонячної системи, патрульні спостереження за астероїдами, що зближуються із Землею,дослідження глобальних рухів материків і полюсів Землі.

Научне. Обсерваторія Научне. Обсерваторія

Будівництво обсерваторії розпочалося в 1946р. У 1949р. були змонтовані та розпочали роботу перші телескопи – подвійний 40-сантиметровий рефрактор та зоряний 1,22-метровий рефлектор, вивезені з Німеччини по репарації, замість знищеного під час Другої світової війни 1-метрового Симеїзького рефлектора.
В 1950 р. почали використовувати вже вітчизняний сонячний телескоп – позазатменний коронограф – півметровий рефлектор системи Максутова для фотометрії зірок.

В 1952р. академік Г.А. Шайн (1892—1956) передав усі керівні повноваження А.Б. Сєвєрному (1913-1987), з ім’ям якого пов’язані дослідження сонячних спалахів, виміри магнітних полів на Сонці та на зірках, роботи з геліосейсмології, виконані разом з його учнями і співробітниками, і які одержали світове визнання.
В 1954 р. під пильним наглядом А.Б. Сєвєрного сконструювали та змонтували Баштовий Сонячний Телескоп (БСТ-1), який відкрив нові можливості для спостереження Сонця. Після реконструкції в 1974 р., під керівництвом Н.В. Стешенка, БСТ-1 став найбільшим сонячним телескопом в Європі. Молоді вчені з різних країн проходили школу досліджень Сонця на цьому інструменті під керівництвом академіка А.Б. Сєвєрного.
В 1960 р. КрАО встановили найбільший в Європі – 2,6-метровий рефлектор, який отримав ім’я академіка Г.А. Шайна. Нині це найбільший в Україні та другий за величиною оптичний телескоп на території країн СНД.
У 1966 р. було завершено монтаж 22-метрового радіотелескопа, на якому стали можливими спостереження Сонця, нестаціонарних зірок і галактик у сантиметровому і міліметровому діапазонах. На сьогодні це єдиний телескоп на території СНД, що входить у світову мережу Радіоінтерферометричних спостережень на наддовгих базах – РСДБ – і працює за міжнародними кооперативними програмами.

Научне. Обсерваторія Научне. Обсерваторія

У 1975 р. в КрАО був створений Орбітальний Сонячний Телескоп – ОСТ-1 (науковий керівник Н.В. Стешенко, головний конструктор – А.В. Брунс), встановлений на бортіустанції Салют-4, з яким працювали дві експедиції космонавтів. Результати їхніх спостережень дозволили виявити характеристики тонкоструктурних утворень — спалахів і флоккуллів у перехідній зоні хромосфера – корона.
У 1981 р. було введено в експлуатацію другий великий зоряний телескоп – автоматизований 125-метровий рефлектор, створений за задумом В.Б.Ніконова.
У 1989р. почав роботу унікальний 48-дзеркальний гамма-телескоп загальною площею 54 кв.м, виготовлений у КрАО під керівництвом та за задумом завідуючого лабораторією гамма – астрономії А.А.Степаняна.
З 1983р. по 1989р. на станції АСТРОН працював автоматичний зоряний телескоп із дзеркалом діаметром 0.8 м, сконструйований і виготовлений у КрАО разом із НПО ім. C.А. Лавочкіна та Марсельською лабораторією (Франція). На ньому в ультрафіолетовій ділянці спектра виконані унікальні спостереження зірок, галактик, комети Галлея та інших космічних об’єктів.

З обсерваторією пов’язвні такі імена як: Г.А. Шайн, А.Сєвєрний, П.Добронравін, В.Ніконов, М.Стешенко, А.Брунс, Л.Журавльова, С.Гопасюк, В.Прокоф’єва-Михайлівська, А.Степанян.
У КрАО діє музей-квартира академіка А.Б. Сєвєрного, де він мешкав близько тридцяти років. Зібрані експонати, що розповідають про життя вченого.

Співробітники КрАО проводять екскурсії по об’єктах обсерваторії з демонстрацією зоряного неба. Тут також є готель, в якому раніше жили працівники обсерваторії, де можна домовитись за проживання та різноманітні екскурсії.

Научне. Обсерваторія Научне. Обсерваторія

 


Переглянути Научне на мапі більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*