Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Площа Рози Люксембург

22.11.2012 53

Площа Рози Люксембург – одна із центральних площ Харкова, що бере свій початок від площі Конституції, з’єднується з провулками Вірменським, Костюринським та Плетнівським на сході; з Банним провулком – на півдні; з вулицею Квітки-Основ’яненка на півночі; перетинається з Університетською вулицею в своїй центральній частині, а закінчується Пролетарської площею. Через площу проходить межа Дзержинського та Червонозаводського районів.

Утворилась площа Рози Люксембург на місці, де свого часу проходила східна межа Харківської фортеці, а точніше на місці додаткового острогу фортеці, на низовинних землях біля річок Харків та Лопань. Досить тривалий час це була найбільш брудна, а тому малодоступна для пішоходів частина міста.

Заснована площа в кінці 17 ст. і за час свого існування змінила багато назв:
Лобна – на розі площі та непарної сторони вулиці Університецької в другій половині 18 ст. був перший поштовий двір. Біля поштового двору з 1785 р. стояв кам’яний верстовий стовп з двоголовим орлом. З 1796 р. на стовпі зробили написи-вказівники відстані до окремих міст країни. Стовп був місцем, де зачитували накази та оголошення, а в визначені дні проводились публічні екзекуції. Всі ці заходи виконувались біля «лобного»(ганебного) стовпа до 1830 р.

Харків. Верстовий стовп Харків. Лобний стовп

Народна та Торгова – назви пов’язані з проведенням тут Покровської та Успенської ярмарок. На площі діяв головний міський базар.

Харків. Торгова площа Харків. Торгова площа

Біржова -в кінці Миколаївської площі знаходився невеличкий Біржовий сквер, в південній частині якого стояла будівля Біржі.
Павлівська – з 30-хрр. 19 ст. Назва пов’язана з прізвищем купців Якима Ісайовича Павлова та його сина Микити Якимовича Павлова.

Харків. Будівля Харківської товарної біржі Харків. Павлівська площа

У 19 ст. площа була забудована одно- та двоповерховими переважно торговими будинками. Сучасну назву вона отримала в січні 1919 р. Саме в цьому році було вбито революціонерку Розу Люксембург (1871-1919).
У 1928 р. під час прокладання трамвайних колій на площі були розкопані залишки могильника 8-10 ст., що відноситься до половецької культури. Кістяки небіжчиків знаходилися на глибині лише півметра під бруківкою, двоє з яких лежали в дерев’яних довбаних колодах.

Площа дуже постраждала в роки Другої світової війни. Особливо змінився її вигляд в західній частині біля р. Лопань, на місці щільної забудови торгівельних будівель було розбито сквер вздовж набережної.
Сучасна площа Рози Люксембург досить цікава для туристів та гостей міста.

Почнемо нашу прогулянку з місця, де площа Рози Люксембург перетинається з площею Конституції. Значну частину непарної сторони площі займає велика гарна будівля в стилі неокласицизму – колишній прибутковий будинок страхового товариства «Росія». Нині будівля називається – Палац праці (площа Конституції, №1).

Харків. Палац праці

Далі рухаючись за годинниковою стрілкою оглядаємо «Будинок зі шпилем» (площа Конституції, №2/2) та цікаву будівлю колишнього Кредитного товариства, побудовану в 1903-1905 рр. за проектом архітектора О. Бекетова (площа Рози Люксембург, № 20). В 1913 р. архітектор Ю.С. Цаунє реконструював її під ресторан. Під час Другої світової війни будівля дуже постраждала, а після відновлення та нової реконструкції (арх. Р.М. Подгорна) в 1950 р. тут відкрився ресторан «Центральний». Нині в будинку знаходиться торгівельний центр «Сіті-Центр».

Харків. Будинок Товариства взаємного кредиту на Торговій площі, 1903 - 1905 рр.

В 1910-1913 рр. за проектом архітектора М.В. Васільєва та О.І. Ржепішевського для міського Купецького банку та готелю «Асторія», який розташовувався на верхніх поверхах, було зведено будівлю на площі Рози Люксембург, № 10. Це одна з перших в місті будівель з залізобетонним каркасом, що поєднує новизну конструкції з великою кількістю зовнішнього оздоблення. В післявоєнний час тут знаходився магазин «Марічка».

Харків. Будівля Купецького банку та готелю «Асторія»

Саме на цьому місці стояв свого часу двоповерховий будинок початку 19 ст.(арх. П. Ярославський) купця 2-ї гільдії, колишнього міського голови В.М. Ломакіна. Будівлю орендував поштамт, потім Купецький банк, а на початку 20 ст. другий поверх займав сінематограф. Відомий цей будинок був ще й тим, що в ньому кілька разів зупинявся імператор Олександр І, а згодом – імператор Микола І. У зв’язку з аварійним станом будівлю знесли в 1909 р.
Варто звернути увагу також на житловий будинок (будинок Гіпрококсу), 1958 р. (арх. В.П. Костенко, Н.В. Згурська, Б.Г. Клейн ) зведений на місці двох будівель зруйнованих під час війни (площа Рози Люксембург, № 5).

Харків. Площа Рози Люксембург

До 1910 р. на місці,де від площі Рози Люксембург відходить вулиця Квітки-Основ’яненка (між Палацом праці та будинком №5 стояли кам’яні Горяновські ворота. Під час будівництва прибуткового будинку їх було знесено.

Харків. Горяіновські ворота Харків. Горяіновський провулок,1914 р.

Будівля сучасного торгового дому «Павловский» в радянський час використовувалась Технікумом радянської торгівлі (площа Рози Люксембург, № 6). Зведено будинок на місці «Павловского подворья», будинку, де жив вищезгаданий купець Я.І.Павлов. Купець був досить заможним і прославився тим, що в його магазині торгували твердими цінами «без запиту та торгу».

Харків. Павловске подворья

Привертає увагу також колишній Селянський дім земства, зведений в 1912 р.(арх. Б.М. Корнєєнко) в стилі українського модерну (площа Рози Люксембург, № 4). Нині це адміністративна будівля, в якій знаходиться КП «Бюро технічної інвентаризації» (БТІ).

Харків. Селянський дім земства

Будівля на площі Рози Люксембург, № 1/3 була побудована в 1932 р. (арх. О.В. Лінецький) для універмагу «Хаторг» на місці торгових рядів. Реконструкція 1938 р. (арх. П.І. Фролов) збільшила розміри будівлі, а післявоєнна реконструкція 1952 р. (арх. М. Мовшович, Б.Г. Клейн, та В. Харламов) кардинально змінила її зовнішній вигляд, залишивши враження незавершеності. Нині тут працює універмаг «Центральний».

Харків. Площа Рози Люксембург

В 2001 р. в західній частині площі Рози Люксембург в сквері було встановлено монумент з нагоди 10 річниці Незалежності Ураїни (арх. Ю. Спасов, ск. О. Рідний). Проте вже в липні 2012 р. 16-метрову колону, на вершині якої сидить орел, а біля підніжжя стоїть дівчинка, було демонтовано. Головний архітектор Харкова Сергій Чечельницький, заявив, що пам’ятник не вписувався у новий план транспортної розв’язки площі, до того ж він один із найневдаліших та неграмотний… Образом для фігури дівчинки послужила 10-річна Дарина Стрілець — перша дитина, що народилась у Харкові 24 серпня 1991 р.

Але хотілося б також згадати,що на місці сучасного скверу на площі Рози Люксембург в 30-х рр. 19 ст. син купця Я.І.Павлова, М. Я. Павлов побудував великий кам’яний будинок . Будівля була не тільки великою, а й гарною, що дозволило згодом там працювати трупі Бергера з Малого театру.

Харків. «Grand Hotel»/ «Гранд Готель» Харків. Площа Рози Люксембург, 1941 р.

З кінця 19 ст. і до початку радянського періоду в цьому будинку знаходився «Grand Hotel»/ «Гранд Готель», а пізніше – готель «Спартак». На жаль, в роки війни будинок Павлова було зруйновано.

 


Переглянути Харків на карті більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*