Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Яготин

31.12.2011 203

Одна з версій походження назви міста пов’язана з іменем татарського мурзи Яги, якого було взято в полон козаками( “Яго-тино” – яга в полоні). Інша легенда розповідає, що перший поселенець над Супоєм Яга обгородив свою хату тином. Проте, існує ще багато версій походження назви Яготин,але жодну з них не можна взяти за достовірну.
Взагалі назва міста Яготин пройшла певну трансформацію від “Єготиун” чи “Єготин”, “Яготино”. Археологічні знахідки на території яготинщини підтверджують перебування тут людей в період кам’яного віку або палеоліту (Добраничівська стоянка), а також в епоху міді-бронзи.
За часів Київської Русі територія Яготина була вже заселена. Першу історичну згадку про р.Супій знайдено в літописі “Повість временних літ” від 1085 р.
Перша письмова згадка безпосередньо про Яготин датується 1552 р. Цю дату умовно вважають датою заснування міста.

У часи визвольної війни 1648-1654 року Яготин став сотенним містом Переяславського полку. Історія Яготина тісно пов’язана з останнім гетьманом України – Кириом Розумовським, який купив ці землі в 1757 році.
Деякі джерела засвідчують,що Яготин Розумовський отримав в подарунок від імператриці Єлизавети Петрівни.

Яготин Яготин

Існує навіть легенда, що граф Розумовський, отримав звістку про те, що в його київському дерев’яному палаці збираються розмістити російські війська. Він наказав за ніч розібрати маєток і перевезти до Яготина. На жаль, дерев’яний палац Розумовського не зберігся і залишився лише легендою.
В 1765р. за наказом Розумовського кріпаки та наймані робітники насипали довгу плотину,що утворила на р.Супій величезне озеро, яке зараз має назву Великий Супій. В 1762-1764 рр. К.Г. Розумовский розвива в Яготині шовківництво.

Яготин Яготин

На кінець 18 ст. Яготин мав незвичайну прикрасу – величезну Троїцьку церкву та маєток Розумовського. Церкву було збудовано на торговій площі в 1800 р. Архітектором був М.Львов. При ній існувала бібліотека, чоловіча та жіноча церковно-прихідські школи .

Ось як описував церкву відомий мандрівник Отто фон Гун: “Церква – … розташована на великому лузі, що складає тут майдан для ярмарку. Вигляд її зовсім круглий, з усіх сторін обнесена велетенськими колонами іонічного ордену, окрім вівтарної. Усередині надзвичайно простора і світла. Іконостас складає кам’яна стіна… Коштує вона близько 45 тисяч рублів, наповнена багатим начинням” (О. фон Гун. Поверхностные замечания по дороге от Москвы в Малороссию к осени 1805 г. М., 1806).
Та на жаль, в 1936 р. храм було зруйновано. Зараз ведуться роботи по його відновленню.

Яготин Яготин

На поч. 19ст. в Яготині було засновано фабрику з виготовлення панчох. В 1803 р. після смерті К. Розумовського Яготин перейшов у спадок його сину Олексію, відомому дипломату.
При О. Розумовському маєток було перебудовано та насаджено парк. В 1820 р. О.К. Розумовський подарував яготинський маєток своїй донці Варварі, котра вийшла заміж за князя М.Г. Репніна-Волконського (1778 – 1845 рр.).

Для Яготина настав час насиченого культурного життя. Місто відвідали О.В.Капніст, М.А.Маркевич, Є.П.Гребінка, М.І.Глінка, В.І.Штернберг, В.Л.Лукашевич, Т.Г. Шевченко, М.В. Гоголь та ін.
За архівними даними в др. пол.19 ст. в Яготині існувало дві церкви, поштова станція завод, базар та чотири ярмарки. В 1866 р. Яготин продали Софії Дмитрівні Рєпніній, і він належав її нащадкам до 1917 р. В 1902 р. було прокладено залізну дорогу. В період від 1917 по 1919рр. Яготин почергово був під владою більшовиків, Центральної Ради, айстро-німецьких військ, петлюрівців, денікінців і знову таки більшовиків.

Яготин Яготин

Для міста настають тяжкі часи колективізації,репресій та руйнувань: знищено більшу частину пам’яток архітектури, зникла унікальна бібліотека та картинна галерея дворян.Гувернантка Рєпніних під час революції вивезла частину шедеврів підводами до Києва. Деякі картини знаходяться зараз в музеях Києва.
Від великої садиби до нашого часу збереглися залишки розкішного парку. Один з корпусів палацу кін.18 – поч.19ст., в якому з 1983 р. розміщено картинну галерею, де експонуються живописні полотна, графіка, скульптури народних художників України, заслужених діячів мистецтв, твори місцевих художників, широко представлені твори народної художниці України Катерини Білокур, вул. Незалежності, 59; залишки центральної частини палацу; та гостьовий флігель. Зараз в цьому будинку музей “Флігель Т.Г. Шевченка”. вул. Незалежності, 69а
Яготинський державний історичний музей розташований в центрі міста в будинку XIX ст. Свого часу це приміщення входило до складу будівель промислового містечка Розумовських-Рєпніних.
Музей етнографії розташований на території Яготинської ЗОСШ № 3 у колишньому приміщенні земської школи збудованої в 1913р. вул. Незалежності, 105;

Яготин Яготин

В Яготині будується Свято-Покровський храм на місці старої церкви. Його було закладено в 2006 р. Також є каплиця великомученика Пантелеймона. Місце для будівництва було освячено у жовтні 2002 р. Каплиця відноситься до Свято-Покровської парафії села Лемешівка.

Яготин

 


Переглянути Яготин на карті більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*