Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Будинок інвалідів

21.02.2021 117

Колишній Будинок інвалідів, а нині Львівський державний університет безпеки життєдіяльності.

На вулиці Клепарівській, 35 знаходиться колишній Будинок інвалідів, а нині Львівський державний університет безпеки життєдіяльності.

Будинок інвалідів було побудовано в 1855-1863 рр. під керівництвом архітектора Едуарда Каллера (за проектом арх. Т. Гансена) в аркадному стилі (Rundbogenstil) за розпорядженням та на кошти австрійського імператора Франца Йосифа І, за сприяння генерал-ад’ютанта кайзера графа Грюнера.
В архітектурі Будинку інвалідів домінує монументалізм (довжина головного фасаду 165 м), що було характерним для творчості Гансена того періоду. Фасади будівлі зведено зі звичайної цегли, проте за кольором викладено жовті та червоні смуги.

Триповерхова будівля у формах романської фортеці на головному та тильному фасадах має 26 скульптурних елементів і 8 барельєфів (авт. Ц. Годебський, А.М. Пер’є). Майже двохметрові скульптури Воїн (фігура чоловіка) і Спокій (фігура жінки) встановлені з обох сторін від австрійського герба, а палітра та кисть біля їхнього підніжжя символізують Науку та Мистецтво. Скульптурне оздоблення інтер’єру, на жаль, до наших днів не збереглося.


Будинок був розрахований на розміщення та утримання близько п’ятисот інвалідів. Центральна частина будівлі призначалася для офіцерів, а ліве та праве крило – для молодших офіцерів та солдатів. У вежах центральної частини будинку інвалідів розміщувалася квартира генерала-коменданта та його канцелярія. В одному крилі знаходилася філія гарнізонного госпіталю.

Урочисте відкриття закладу відбулося 4 жовтня 1863 р. в день іменин Цісаря. Освячення провів пан фельдсуперіор (високий чин представника церкви у війську) П. Брадовскі.
В 1939-41рр. та 1944-54 рр. будівлю займала в/ч 7480, а з травня 1954р., за рішенням Міністерства внутрішніх справ СРСР, в будинку було розміщено Київське пожежно-технічне училище, яке згодом перейменували на Львівське пожежно-технічне училище МВС СРСР.

В 1983-1988 рр. було спроектовано та надбудовано четвертий поверх головного корпусу, де розмістилися 4 дивізіони.
В 1993 р. педагогічний колектив училища першим серед навчальних закладів МВС України перейшов на викладання всіх предметів українською мовою.
21 червня 2001 р. Львівське пожежно-технічне училище МВС України реорганізоване у Львівський інститут пожежної безпеки МВС України, а з 27 січня 2003 р. Інститут перейшов у підпорядкування Міністерства України з надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
29 березня 2006 р. Львівський інститут пожежної безпеки МНС України реорганізований у Львівський державний університет безпеки життєдіяльності.

Львів. Будинок інвалідів

На території університету розташована церква – каплиця Покрови Пресвятої Богородиці, побудована в 1855-1863 рр. у комплексі з головним корпусом. Фасад каплиці прикрашали надбрамне Розп’яття і скульптури: Віра, Релігія та апостоли св. Петро і св. Павло, а всередині знаходилися 12 скульптур святих. На жаль, скульптури, ліпнина, барельєфи та розписи до наших днів не збереглись, тому що 1939 р. приміщення каплиці використовувалось як речовий склад.

Лише у квітні 1993 р. завдяки клопотанню тодішнього ректора училища – полковника внутрішньої служби Б.М. Грицая – речовий склад було перенесено в інше місце та розпочато відновні роботи. У травні 1994 р. на куполі каплиці було встановлено хрест. Реставрація та оздоблення храму здійснювалась за пожертви курсантів та випускників університету. Урочисте освячення відновленого храму відбулося 11 жовтня 1998 р. за канонами Української православної церкви. Настоятель храму – отець Роман Великий.


Історія виникнення Львівського державного університету безпеки життєдіяльності задокументована та збережена в музеї, який функціонує на базі Університету. Музей складається з 4 залів, кожен з яких є тематичним та розкриває певний етап у розвитку та діяльності ЛДУ БЖД.
 

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

 

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*