Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Палац Потоцьких

22.12.2011 54

На вулиці Коперника, №15 розташована розкішна будівля колишнього палацу Потоцьких.

Львів. Палац Потоцьких

Родина Потоцьких, продавши свій палац на пл. Галицькій, придбала у 1822 р. ділянку землі з палацом на вул. Широкій. Старий палац був розібраний у 60-х рр. 19 ст.

герб Пилява

герб Пилява

Альфред II Юзеф Потоцький гербу Пилява– граф, політичний діяч, маршалок Галицького Сейму, намісник Королівства Галичини і Лодомерії, другий ординат в Ланьцуті був палким поціновувачем французької архітектури, а оскільки на той час була мода на все французьке, то було надзвичайно престижно замовити проект нового палацу у французького архітектора.

Альфред II Юзеф Потоцький

Альфред II Юзеф Потоцький (1817 – 1889)

Спорудження нової резиденції за проектом архітектора Л. де Верні (фр. Louis Dauvergne) тривало з 1888 р. по 1890 р. під керівництвом польського архітектора Юліана Цибульського (пол. Julian Cybulski). Пластичне оздоблення палацу виконав П.Герасимович. Альфред ІІ Потоцький помер в 1889 р. так і не побачивши своєї омріяної резиденції. Будівництво палацу завершив його син Роман Потоцький та дружина Марія Климентина з Сангушків Потоцька

Марія Климентина Потоцька

Марія Климентина Потоцька (1830 – 1903)

Роман Потоцький

Роман Потоцький (1852-1915)

Триповерховий палац зведено у стилі “барокового класицизму”, який дослідники називають яскравим прикладом архітектури Луї XVI. Цьому стилю притаманне поєднання логічного планування об’ємів із зовнішнім багатством форм.

Будівля палацу має розміри 55 х 131 м з загальною площею 3100 м2. Від великого центрального вестибюль-холу у два боки відходять коридори, які у правій частині закінчуються господарськими приміщеннями, а у лівій – приміщеннями для прийому гостей, які пов’язані з терасою і виходом у сад. В оформленні парадних залів(Червона, Дзеркальна, Голуба, Кабiнет Ордината) широко використані ліпнина, позолота, різнокольоровий мармур, цінні породи дерева, настінний розпис.

Львів. Палац Потоцьких Львів. Палац Потоцьких

Другий поверх призначався для потреб господарів, а третій з численними спальнями – для гостей.
У палаці немає парадних сходинок, які були характерними для споруд такого типу, їх замінюють функціональні, малогабаритні сходи.

Крім палацу, були передбачені місця для під’їзду екіпажів, збудовані будівлі стайні з барельєфами коней та служб, з виходом на вул. Оссолінських (нині Стефаника, 7а).
Зі сторони вул. Коперника розташована огорожа з парадною брамою та офіцинами для сторожі. Тильна брама виходить на вул. Тиху.
До 1879 р. тут знаходився великий міський парк, а вже в кінці 19 – на початку 20 ст. навколо палацу Потоцьких збудували цілу низку багатоповерхових будинків, тому вид на палац залишився відкритим лише з вулиці Коперника.

Львів. Палац Потоцьких Львів. Палац Потоцьких

У 1915 р. палац переходить у спадок сину графа Романа – Альфреду III Антонію Потоцькому, який планував його здати в оренду або продати. Під час боїв у 1918 р. палац був пошкоджений, а після реставрації в 1919 р. тут планували розмістити резиденцію країн Антанти.

Альфред III Антоній Потоцький

Альфред III Антоній Потоцький (1886-1958)

22 листопада 1919 р. під час показового польоту з нагоди першої річниці зайняття міста поляками на палац впав літак американського пілота Едварда Ґрейвса. Падіння літака та вибух паливних баків спричинив пожежу верхніх поверхів та даху будинку. Граф подав позов про відшкодування збитків та виграв судовий процес і отримав в 1921 р. від польської держави компенсацію. Після завершення реставраційних робіт в 1931 р. було проведено інвентаризацію палацу з метою його продажу.

В період німецької окупації граф Альфред ІІІ залишив місто та оселився у Ланьцутському маєтку. Тим часом в палаці було розквартировано штаб італійської армії.
За радянської влади з 1945 по 1972 р. палац був переданий Інституту геології і геохімії горючих корисних копалин АН УРСР. Нині Інститут геології і геохімії горючих копалин НАН України та НАК “Нафтогаз України” знаходиться за адресою вул. Наукова, №3-а
З 1972 р. тут розміщувався Палац урочистих подій. В 1973-1975 рр. було проведено реставраційні роботи з частковою реконструкцією приміщень палацу.

Львів. Палац Потоцьких Львів. Палац Потоцьких

Наприкінці 1980-х рр. у палацовому парку почалися роботи з прокладання тунелів підземного трамваю (планувалося спорудити два тунелі під центром міста), проектування якого розпочалося ще в 1978 р. У дворі палацу Потоцьких вирили вентиляційну шахту для першого тунелю, але коли досягли глибини 25 м, подальше поглиблення довелося припинити через просідання ґрунту і руйнацію прилеглих будівель. Найбільше постраждав фундамент палацу Потоцьких, який довелося зміцнювати, насичуючи ґрунт рідким склом.

На згадку про цей сумнівний проект в парку залишилася неприваблива прибудова, у якій з 1997 р. знаходиться Музей мистецтва давньої української книги (вул. Коперника, №15а), перенесений з приміщень Монастиря св. Онуфрія (вул. Богдана Хмельницького, № 36) після повернення обителі монахам Василіанського ордену ГКЦ. Фонди музею нараховують 12 тис. експонатів, серед яких рукописні і стародруковані книги, книжкова ілюстрація та екслібрис , україніка 19-20 ст., педагогічна література. З 1978 р. музей проводить міжнародну наукову конференцію з історії рукописної та стародрукованої книги – Федоровський семінар.

Львів. Палац Потоцьких Львів. Палац Потоцьких Львів. Палац Потоцьких

До речі, біля палацу Потоцьких в 1978 р. режисером Георгіем Юнґвальд-Хількевичем були зняті сцени відомого і для багатьох улюбленого фільму “Д’Артаньян та три мушкетери” за мотивами роману Олександра Дюма – батька “Три мушкетери”. Кадри з фільму взято з сайту “Д’Артаньян та три мушкетери” в Львове.

В 2007 р. відбулися зйомки продовження пригодницького фільму “Повернення мушкетерів, або Скарби кардинала Мазаріні”, де також крупним планом відзняте подвір’я та інтер’єр палацу Потоцьких.

Львів. Палац Потоцьких, кадри з фільму "Д'Артаньян та три мушкетери" Львів. Палац Потоцьких, кадри з фільму "Д'Артаньян та три мушкетери"
Львів. Палац Потоцьких, кадри з фільму "Д'Артаньян та три мушкетери"

У 2000-х рр. палац Потоцьких був переданий Львівській галереї мистецтв. Експозицiя галереї розташована на другому поверсі, де можна побачити зал античного мистецтва, європейське мистецтво 14-18 ст., полотна М. Базаїтi, Я. Цуккi, С. Рiччi, Ж.-Е. Лiотара, Ж. Герена, Ф. Гойї тощо.
На першому поверсі розташована каплиця з чудотворною іконою Львівської Богородиці (15 ст.).
У палаці часто відбуваються конференції, презентації, концерти класичної музики та зустрічі політиків.

Львів. Палац Потоцьких

Працює щодня, крім понеділка.
У літній період: з 11.00 до 18.00 (Каса до 16.00).
У зимовий період: з 10.00 до 17.00 (каса до 16.00).
У неділю: з 12.00 до 17.00 (Каса до 16.00).

 


Переглянути Палац Потоцьких на мапі більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*