Спільноти Travel Ukraine & World
Youtube Telegram Instagram Facebook Pinterest Twitter

Костел Св. Марії Магдалини

27.12.2011 178

Колишній монастир Святої Марії Магдалини розташований на перехресті вулиць С.Бандери та П. Дорошенко (вул. С. Бандери, №8-10). Нині в приміщенні костелу діє Будинок органної та камерної музики (вул. С. Бандери, №8).

Наприкінці 16 ст. шляхтичка Ганна Пстроконська подарувала монахам-домініканцям земельну ділянку в районі Сикстівки для спорудження духовної семінарії. Оскільки ділянка землі знаходилась Галицькому передмісті Львова на Познанській горі, міські власті не могли дозволити забудову такого характеру за мурами міста з міркувань безпеки, а також з фінансових інтересів – церковні землі не обкладалися податком та не підпорядковувались міській юрисдикції, тому були збитковими для міського бюджету. Проте монахи, всупереч рішенню магістрату, в 1600 р. почали зведення дерев’яного костелу.

Львів. Костел Св. Марії Магдалини Львів. Костел Св. Марії Магдалини

В 1612 р. городяни розігнали будівельників. Таким чином вони протестували проти будівництва храму на міських землях, оскільки саме за рахунок простих міщан в подальшому мала компенсуватись недостача в міській казні. Домініканці зобов’язалися купувати землі в міста тільки при умові, що будуть платити до магістрату всі передбачені податки, а навколо монастиря побудують такий мур, який буде легко демонтувати, у разі нападу ворогів. Також монахам заборонили виробляти вино. Конфлікт було вирішено і протягом 1615-1630 рр. на місці дерев’яного храму було побудовано кам’яний костел оборонного характеру з елементами готичного зодчества (арх. М. Годний, Я. Годний, В.А. Келар). Кошти на будівництво пожертвувала княгиня Теофілія Вишневецька. Костел освятили на честь Св. Марії Магдалини та Ап. Хоми (Томаша).

До 1634 р. відносять створення різьбленого вівтаря для цього храму (арх. В.А. Келар). Виконаний вівтар в техніці “стукко афреско”.
Існує також легенда, за якою вівтар зробив поважний чернець – домініканець, який народився і виріс у Львові, але протягом багатьох років перебував з місією на далекому Сході. Коли він повернувся, то вирішив зробити такий своєрідний подарунок храму та місту.

Львів. Костел Св. Марії Магдалини Львів. Костел Св. Марії Магдалини

Поруч з костелом в 1635 р. було закінчене будівництво дерев’яної будівлі семінарії та монастирських келій.
У 1648 р. монастир Св. Марії Магдалини та розташований неподалік монастир-шпиталь Св. Лазаря захопили війська Богдана Хмельницького.
На початку 18 ст. монастир пограбували та підпалили шведські солдати.

Львів. Костел Св. Марії Магдалини Львів. Костел Св. Марії Магдалини

У середині 18 ст. архітектор М. Урбанік перебудував та розширив костел за проектом архітектора Я. де Вітте. Це єдиний храм Львова, де під час перебудови було враховано закони акустики. Авторство статуй св. Яцека і св. Домініка на фасаді будівлі вчені розділяють між скульпторами С. Фесінгером та Й.Г. Пінзелем. 20 вересня 1758 р. новий храм було освячено.

У 1786 р. в результаті реформи секуляризації Йосифа II костел став парафіяльним, а монастирські будівлі перетворилися спочатку на канцелярію державних маєтків, потім на міський будинок праці, а в 40-х рр. 19 ст. на в’язницю для жінок.

Львів. Костел Св. Марії Магдалини Львів. Арсенал Сенявських

У 1857 р. на кошти намісника Галичини А. Голуховського у костелі було встановлено новий необароковий вівтар. Сучасного вигляду костел отримав протягом 1870-90-х рр., поєднавши риси ренесансу та бароко. У 80-х рр. 19 ст. було знижено рівень ґрунту і побудовано сходи з терасою, що суттєво прикрасило фасад храму. Цікаво, що в Національному музеї Кракова зберігається проект перебудови веж костелу Св. Марії Магдалини, 1861 р. (арх. Ф. Ксенжарський), який так і не був втілений в життя.

У листопаді 1918 р. костел знаходився на лінії польсько-української боротьби за Львів. Артилерійські снаряди потрапили у вежі, дах, пошкодили стіни.

Львів. Костел Св. Марії Магдалини Львів. Костел Св. Марії Магдалини

У 1923 р. в’язницю було ліквідовано, а приміщення передано Львівській політехніці(корпус №16). В 1925 р. почалися реставраційні роботи в будівлі костелу, які тривали до Другої світової війни. В 1926-1927 рр. перед вівтарем 17 ст. встановлено скульптурну композицію у вигляді двох ангелів (авт. Я. Райхенрт-Тот).

У 1936 р. в храмі було встановлено орган, виготовлений відомою чесько-австрійською фірмою “Rieger”. Орган мав 70 регістрів, 12 з яких були розміщені окремо в спеціальній шафі з лівого боку над вівтарем та додатковий пульт управління в самому вівтарі. Проте після Другої світової війни музичний інструмент, як загалом і храм перестав діяти. Будівля належала Політехнічному інституту і використовувався як клуб.

У 1969 р. костел передали Львівській філармонії. У 1968-69 рр. та в 1988 р. чеська фірма “Rieger-Kloss” проводила реконструкцію органу. В 1988 р. тут створили Будинок органної та камерної музики, постійним органістом якого став Віталій Півнов. Сьогодні орган костелу св. Марії Магдалини є одним з найбільших та найкращих в Україні.

Львів. Костел Св. Марії Магдалини Львів. Костел Св. Марії Магдалини Львів. Костел Св. Марії Магдалини

Рішенням Львівської Міської Ради від 11 березня 2010 р. храм св. Марії Магдалини передано на 20 років у розпорядження Будинку органної та камерної музики м. Львова. Багаторічні клопотання місцевої римо-католицької парафіяльної спільноти про повернення костелу або користування ним на рівних умовах власності не були прийняті до уваги.

В монастирському будинку нині знаходиться кафедра “Зварювального виробництва, діагностики та відновлювання конструкцій” НУ “Львівська політехніка”.

Львів. Костел Св. Марії Магдалини

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож


Booking.com - Найбільший сервіс пошуку готелів. Знижки 10% - 15%. Наш досвід бронювання.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Постійна знижка -6% з промокодом TUW6 . Наш досвід страхування.

INFOBUS.eu | Квитки онлайн - Інтернет-платформи з продажу квитків на автобус, Ж/Д, Авіа, наявність, акції.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*