Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Лисиничі

20.01.2012 60

Лисиничі (пол. Lesienice ) — село Пустомитівського району Львівської області. Знаходиться на північних схилах гірського пасма Розточчя, які спускаються до долини Полтви.
Вперше Лисиничі згадано в письмових джерелах у 1411 році, коли Мичко з Куликова заклав у Львові каплицю св. Михайла і записав її разом із селом Лисиничі львівським домініканцям.

Лисиничі розбудовані під Чортківською скелею. В 1648 р. тут знаходився табір Богдана Хмельницького. А на скелі, за переказом, був замок боярина Ігоря.

В селі діє церква св. Параскевії (УГКЦ), збудована в 1889 році. В 1990 році в Лисиничах було збудовано каплицю Покрови Божої Матері (УАПЦ), а в 2002 році — церкву Покрови Божої Матері (УАПЦ).
У теперішній школі був жіночий моностир. Біля нього була фігура Матері Божої. У 1950 роках фігура перенесена на подвіря біля церкви св. Параскевії. Зверху перед входом у каплицю напис: La Kaplica postawlona za rzadow W.P. Ksieni ALEXANDRY NATAL roku 1884. Можна роздивитись через решітку що ще збереглися розпис на стінах.

В центрі села, біля Народного Дому “ПРОСВІТА” той що біля церкви скромно стоїть перший пам*ятник Т. Шевченко в Україні! (вірніше перший що зберігся) Цей бюст було встановлено в 1911-у році.

І трохі про Чортківську скелю. Наприкінці XVI ст. шляхтянка Катерина Сапоровська дарувала цей ліс львівським бенедиктинкам, і при цім ордені Чортівська Скала лишилася й досі. Одна монахиня з кінця XVII ст. оповідала, що бачила тут залишки мурів і звалища якогось замку,- вістка не дуже певна. Звалища скал займали колись значно ширший простір, ніж тепер, пізніше їх винищено на каміння. Від першої половини XIX ст. Чортівська Скала притягала до себе численні прогульки зі Львова. Тоді оспівувано її в поезіях та складано про неї фантастичні епопеї – про князя Ігоря, що тут мав свій замок, воював з братом Володарем і хотів відібрати йому жінку Аделю; про Бонна й Вудиславу і подібні.

Чортівською Скалою опікувалася пильно ігуменя конвенту бенедиктинок Йосифа Кун. Вона провела на скалу східці з поруччям, а на верху виставила альтану з гострим дахом і верандою. Цю будову називала святинею Аполлона або Муз. Сама ігуменя описала Чортівську Скалу й околиці міста у збірці віршів “Lembergs schotie Umgebungen” (гарні околиці Львова – нім.) (1834). Йосифу Кун австрійські власті підозрювали в участі у революційних гуртках і вивезли зі Львова до Стирії. Біля підніжжя гори була хатина, в якій жили двоє стареньких Бачинських, називали їх Филемоном і Бавкидою. Чортівська Скала стала пам’ятна боротьбою в 1919 р. На її верху був обсерваційний пункт української артилерії; українці боронили гору довгий час. Полишилися досі останки окопів. (с) за книгою Івана Крип’якевича “Історичні проходи по Львові” (Львів, Видання товариства “Просвіта”, 1932.). 


Переглянути Лисиничі на карті більшого розміру
Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*