Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Білгород-Дністровський

11.01.2012 421

Найбільша середньовічна фортеця України – Білгород-Дністровської фортеці, яка відома також як Аккерманська фортеця.

Білгород-Дністровський — районний центр Одеської області, розташований на Дністровському лимані за 18 км від Чорного моря і за 86 км від Одеси.

Білгород-Дністровський
За свою довгу на історію місто змінило багато назв: Орфіуса-Тіра (в античні часи), слов. Туріус (3 ст.), слов. Білгород (9-12 ст.), татар. Ак-Ліба(1241 – 1288 рр.), Білий Замок (Аспрокастро), Зелений Замок (Мальвокастро), Замк на горі (Монкастро), Чорний Замок (Маврокастро)(1288 – 1362 рр.), молд. Четатя Албэ(др. пол.14 ст.), тур. Аккерман (близько 1500 – 1918 рр.), рум. Cetatea Albă(1918-1944 рр.), Білгород-Дністровський (1945 р.)
Вже в 6 ст. до н.е. на території сучасного міста вихідці з грецького міста Мілет заснували колонію під назвою Тіра, яка була спочатку порівняно невеликим поселенням землеробів. Нині на території древнього городища ведуться активні розкопки.

Білгород-Дністровський. Аккерманська фортеця
З 1 ст н. е. місто належало римській провінції Східна (Нижня) Мезія. В 250 р. місто захопили готи, а близько 370 р. – гуни. В 6-9 ст.ст. ці землі освоїли слов’янські племена тиверців та заснували поселення Білгород (Білий город). В 1241 р. місто захопили татари, однак вже в 1288 р. хан Ногай за щедру плату віддає його генуезьким купцям. Наприкінці 14 ст. Білгород увійшов до складу Молдавського князівства. В 15 ст. населення міста, яке вже носило назву Четатя Албэ (або Фегер-Вар) складало 20 тис. жителів, в основному купців: греків,болгар,євреїв та вірмен.

Білгород-Дністровський. Аккерманська фортеця
Саме до молдовського періоду панування відносять зведення однієї з найбільших середньовічних фортець України – Білгород-Дністровської фортеці, яка відома також як Аккерманська фортеця (вул. Ушакова, № 1).

Білгород-Дністровський. Аккерманська фортеця
На каменях мурів викарбовано роки — 1399 та 1432. У той час форпост був частиною укріпної мережі, яка прикривала зовнішні шляхи Молдавського князівства. До цієї групи укріплень відносяться також фортеці Сучавська (м.Сучава, Румунія), Нямц (поблизу міста Тіргу-Нямц, Румунія), Хотинська (м. Хотин, Чернівецька обл., Україна), Хмелівська (с. Шипинці?/ с. Карапчів?, Чернівецька обл.,Україна), і Цецинська (поблизу м. Чернівці, Україна).

Проте, слід зазначити, що будівництво фортеці розпочалося ще в 13 ст. До наших днів збереглась цитадель або Генуезький замок, де розташовувався штаб та у разі нападу ворога переховувались всі представники влади.

Білгород-Дністровський. Аккерманська фортеця
Загальна площа території складає 9 га. Фортецю з трьох боків оточує рів шириною близько 14 м і глибиною більше 20 м,який з півночі омивається водами Дністровського лиману. Загальна довжина оборонних стін понад 2 км, висота стін і башт від 5 до 15 м, а ширина – від 1,5 до 5 м. Фортеця має форму неправильного многогранника і розділена стінами на чотири двори: Цивільний, Гарнізонний, Господарський та двір цитаделі. З 34 башт збереглося лише 26.

Фортеця мала шість воріт: Головні (Кілійські) та Овідіопольські, а також четверо внутрішніх воріт. Матеріалом для будівництва послужила місцева порода – вапняк.
Турецька облога 1420 р. спричинила серйозну реконструкцію фортеці під пильним наглядом губернатора Поділля Гельдігольда та за сприяння литовського князя Вітовта. Наступні реконструкції укріплення відбулися в 1440 р. та 1454 рр.

Мінарет, який свідчить про те, що тут були турки. Цю споруду використовували як пункт спостереження. Зберігся також фундамент християнської церкви, на якому в 16 ст. було побудовано мечеть (не збереглася).
В 1484 р. Четатя Албэ захопили турки та перейменували в Ак-Керман або Акджа-Керман, що означає – Біла фортеця.

В 18 ст. в місті переховувались загони Пилипа Орлика, які воювали проти Росії. Знайшли тут притулок і запорозькі козаки в 1768 – 1774 рр.
З 1812 р. місто відійшло до Російської імперії, а в 1918-1944 рр. – належало Румунії.

В 1944 р. місто ввійшло до складу України та отримало сучасну назву Білгород-Дністровський.
В місті побували такі відомі діячі як О. С. Пушкін, Адам Міцкевич, Леся Українка,М. В. Кропивницький, І. Нечуй-Левицький, М. Лисенко, М. Старицький та ін.

Білгород-Дністровський. Аккерманська фортеця
 

Готель поруч з Аккерманською фортецею:

  • Fiesta – Готель “Фієста” від 950 грн./доба на двох, з місцем для барбекю і безкоштовний Wi-Fi
  • AKKERMAN-APPARTEMENT – Апарт-готель “АККЕРМАН” від 1000 грн./доба на двох.

Цікаво, що Аккерманську фортецю вже в 1896 р. було оголошено пам’яткою архітектури. Нині на території комплексу працює музей, де представлено археологічні знахідки зроблені в місті та його околицях. Графік роботи: щодня з 8.00 до 20.00 (в зимовий період з 8.00 до 17.00).

В місті варто оглянути також грецьку церкву св. Іоанна Предтечі ,13-19 ст. (вул. Леона Попова, №13)

Поряд знаходиться невеличка білокам’яна каплиця св. Іоанна Сучавського, 15-19 ст.

Вірменську церкву Успіня Пресвятою Богородиці, 14-15 ст.(вул. Кутузова, №1) Храм як культова споруда діяв до 1940 р., а з 1962 р. був переданий краєзнавчому музею. Біля церкви можна оглянути декілька надгробних каменів, що свідчать про те, що на цій території свого часу було кладовище.

Сарматський склеп, 3 ст. був виявлений у 1989 р. під час робіт у піщаному кар’єрі на східній околиці міста. Вівтар знаходиться в експозиції Білгород-Дністровського краєзнавчого музею, а склеп перенесено на територію Вірменської церкви.

Білгород-Дністровський. Сарматський склеп

Особняк купця Феміліді, 19 ст. – нині виставковий зал.(вул. Леніна, №4).
Олександрівські казарми, близько 1850 р.(вул. Шабська, №51).
Скіфська кам’яна гробниця або Скіфська могила, 1-3 ст.(на розі вул. Шабської та Лазо). Пам’ятник відкрито в 1895 р. Представляв собою двокамерну споруду на скелі, складну з великих вапняних плит.

Підземна церква св. Іоанна Сучавського (Сочавського), 14-19 ст.(вул. Шабська, №116). За легендою, на цьому місці в 1330 р. татари замучили генуезького купця Іоанна з Трапезунда, який відмовилася прийняти мусульманство і згодом став відомий як великомученик Іоанн Сучавський.
З 2002р. була передана у релігійній громаді Свято-Георгіївського храму міста. Церква відома своїм цілющим джерелом. Джерело в народі ще називають “Параскевина криниця”, “Свята криниця”, “Параскевине джерело”.

Білгород-Дністровський. Підземна церква
Та ще багато цого цікавого можна знайти в Білгород-Дністровському:
Єврейське кладовище(вул. Лазо, №35)
Земська управа, 1900 р. – нині сільськогосподарський технікум (вул. Першотравнева, №70).
Особняк, 19 ст. – нині пожежна частина (вул. Калініна, №33а)
Міська гімназія,19 ст. – нині педагогічне училище (вул. Пушкіна,№17).
Особняк купця Феміліді, 19 ст. – нині краєзнавчий музей (вул. Пушкіна, №19)
Особняк, 19 ст. – нині Будинок дитячої творчості (вул. Дзержинського, №70)
Свято-Миколаївська церква, 1867 р. (вул. Ізмаїльська, № 79). Поряд знаходився Олександро-Маріїнський притулок з лікарнею, відкритий в 1868 р. генерал-лейтенантом І. Гангардтом.

Білгород-Дністровський

Свято – Вознесенський собор, 1815 – 1830-і рр. (вул. Свердлова, №75) Будівля собору надзвичайно велична та цікава в архітектурному плані, але працівники дуже злі і грубі – всі були неприємно вражені їхньою поведінкою.

Тут зберігається частка мощей святого Іоанна Сучавського.

Свого часу до собору примикала 40-метрова дзвіниця з 8 дзвонами, найбільший з яких із зображенням ікон Спасителя та Божої Матері важив понад 6 т. В 2004 р. соборна дзвіниця обрушилася. В даний час ведуться реставраційні роботи. У 2002 р. на території собору була побудована каплиця на честь 2000 – річчя Різдва Христового.

Свято – Георгіївська (Болгарська) церква, 1840 р. та місце поховання князів Волконських, виявлене в 1962 р. (вул. Радянська, №42, вугол вул. Кишинівської).

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*