Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Чорнухи

21.01.2012 112

Чорнухи — селище міського типу, центр Чорнухинського району Полтавської області. Селище розташоване на березі річки Многи.
Козацьке містечко найбільше відоме як батьківщина українського філософа Григорія Сковороди, тут діє літературний музей з меморіальною садибою батьків Григорія Сковороди, встановлено йому пам’ятник.

Перша згадка про цю місцевість датується 12 століттям, але достеменно не відомо, коли було засновано Чорнухи. Є припущення, що Чорнухи, як фортецю для захисту від печенігів та половців, було засновано ще за часів Київської Русі, але наприкінці 13 століття її зруйновали монголо-татари. В інвентарній книзі 1647 р. Чорнухи значились серед володінь князя Вишневецького. Через сторіччя поселення належало грузинським князям Асіхмовановим, а з 1786 р. Катерина II передала його графові А. Безбородько.

Проте Чорнухи відомі тим, що тут в сім’ї селянина козака народився видатний український філософ та поет Григорій Сковорода (1722-1794 рр.). В селі створено історико – краєзнавчий музей до 250-річчя з дня народження українського генія.

Чорнухи Чорнухи

Основним складовим елементом музею є меморіальна садиба Г. Сковороди. Це реконструкція типової садиби українського малоземельного козака (яким був батько філософа), створена архітектором В. Тертичним на основі документів, бібліографічних і етнографічних джерел. Садиба складається з хати обгородженої тином, клуні (господарська споруда) і колодязя-журавля. На околиці відтвореної садиби встановлено строгий пам’ятник Г. Сковороди (1972 р., скульптор М. Коган).

Експозиція музею, розміщена в шести залах музею, налічує більше 5 тис. експонатів. Перший зал музейної експозиції – це коротка, але давня і багата історія селища Чорнухи в документах, картах, предметах побуту. Інші чотири розповідають про творче життя філософа Григорія Сковороди. Серед експонатів шостого залу копія автографів Г. Сковороди, видання творів, серед яких перша збірка, фотографії з місця поховання в селі Сковородинівка.

Чорнухи Чорнухи

Адреса: вул. Леніна 45, смт Чорнухи, Полтавська область.
Тел.: 8 (05340) 51-4-73, е-mail: museum_skovoroda@mail.ru
Музей працює: з 8 до 17 (перерва на обід з 12 до 13), вихідний субота, неділя.

Чорнухинська школа, побудована земством Лохвицького повіту Чорнухинської волості з 1900 по 1903 роки. 3 вересня 1903 року тут відкрилася двокласна Чорнухинська міністерська школа з п’ятирічним терміном навчання.

Чорнухи Чорнухи

 


Переглянути Чорнухи на карті більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*