Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Городок, Коптева гора

23.01.2012 49

Городок, Коптева гора, Микільська гірка

Маючи хороші природні оборонні якості та зручний вихід до води, путивльські пагорби стали осередками первісного заселення цих територій. Із середини І тис. н. е. тут жили сіверяни. Археологічними розкопками 1979-1983 рр. відкрито кілька поселень Роменської культури (8-9 ст.).

Городище Коптева гора розташоване на вершині пагорба за східною околицею Путивля на правому березі Сейму. Зберігся вал висотою до 1 м. Аналогічне поселення відоме в урочищі Микільська гірка.

Урочище Городок слугувало для цих поселень укріпленим осередком і водночас святилищем, а у княжу добу стало дитинцем Путивля. Тогочасні укріплення Городка становили собою дерев’яний частокіл , поставлений у два ряди. Розкопані археологами стародавні житла були прямокутними в плані, зрубної або каркасної конструкції з глиняною кубоподібною піччю в кутку.

Путивль Путивль

З 10 ст. Городок відіграв значну роль у системі оборони Київської Русі від кочівників. У той час мешканці поселень на Микільській гірці і Коптевій горі переселились під захист дитинця, а ці урочища били перетворені на могильники.

В 12 ст. у дитинці на Городку містилася соборна церква, княжий двір, житла дружинників та майстерні ремісників. Оборонних веж тоді ще не було. Укріплення складалися з дубових городень, які поступово вдосконалювались. На городнях влаштовували заборола. Саме на цих заборолах плакала княгиня Ярославна, чекаючи повернення князя Ігоря з половецького полону.

Путивль

У 1239 р. Путивль був знищений одним із монголо-татарських загонів Менгу-хана і єдиною пам’яткою про давньоруський град залишилось лише городище. Від сучасного міста Городок відділений яром і валом до 3 м. Перші дослідження городища відбулися на поч. 19 ст. У 1959-1960-х рр. археолог В. Богусевич випадково натрапив тут на рештки мурованого собору.

Відомо, що в 1237 р. на Городку було зведено мурований однобаневий триконховий храм. Посвячення його достовірно не відоме, але за характером архітектури будівля була схожа до тогочасних храмів Новгорода-Сіверського та Чернігова.

В 1979-1981 рр. дослідженнями О.Сухобокова було відкрито братську могилу оборонців Путивля 1239 р., в якій виявлено 23 людських кістяки. У червні 2001 р. над могилою було встановлено пам’ятний знак.

Путивль Путивль

Сучасна топографія також розгледіла вал і рів північного фронту укріплень та місця, де колись містилися передні і задні проїзні ворота. На місці воєводського двору (“Приказна ізба і двір, де живуть дяки”) в 1982 р. з нагоди 800-річчя “Слова о полку Ігоревім” було встановлено бронзову скульптуру княгині Єфросинії Ярославни (ск. В.Клоков, арх. С.Миргородський)

Місцеві жителі вірять, що якщо чоловік погладить коліно княгині, то не матиме проблем з чоловічою силою, а якщо жінка торкнеться стопи княгині, то гарантовано матиме вірного чоловіка.

З 1680-х рр. у зв’язку з переміщенням торгових шляхів і державних кордонів Путивль втратив своє стратегічне значення і укріплення на Городку без належного догляду вже в 30-х рр. 18 ст. почали швидко руйнуватися і протягом другої половини 19 ст. всі його залишки зникли.
На Микільській гірці, на місці зруйнованої в радянські часи церкви Миколи Можайського у 1971 р. було встановлено пам’ятник партизанському генералу Сидору Ковпаку.

Путивль Путивль Путивль

Поряд з городищем знаходиться водонапірна башта 19 ст.

Путивль

Джерело:
За матеріалами Монастирі та храми Путивльщини/В.В.Вечерський.- К.:Техніка, 2007.- с.10-45

 


Переглянути Путивль на карті більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*