Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Мовчанський монастир

24.01.2012 239

Історія заснування Мовчанського монастиря (вул. Сеймська, №1/1) тісно пов’язана з Софроніївською пустинню. В 1405 р. за 20 верст на схід від Путивля, поблизу нинішнього c. Нова Слобода над болотом Молче, на місці, де з’явилася чудотворна ікона Пресвятої Богородиці виник невеликий монастир, що називався Молченською (Мовчанською) Різдва Богородиці пустинню.

В 1592 р. Мовчанська пустинь була спалена татарами, а в 1593 р. всі ченці переселилися до Путивля, де мали кілька “осадних дворів” і перетворили монастирське подвір’я на новий Мовчанський монастир. Протягом 1602-1604 р. було зведено муровані укріплення і обитель стала справжнім оборонним форпостом.

Софроніївський монастир Путивль. Мовчанський монастир

У 1603 р. московський цар Борис Годунов надав монастирю нові маєтності и подарував коштовну панагію.
З 18 листопада 1604 р. до 26 травня 1605 р. Мовчанський монастир був резиденцією Лжедмитрія І. Нині в Путивльському краєзнавчому музеї зберігається т. зв. “тронне крісло Самозванця”.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир

1605 р. Мовчанська пустинь була приписана до путивльського Мовчанського монастиря, а на її території влаштовано монастирську пасіку. В 1653 р. зруйнований монастир було відновлено. Щоб уникнути плутанини, Монастир в Путивлі став іменуватися Великим Мовчанським, а відновлений над болотом Молче, – Малим Мовчанським пустинним. Останній з кінця 17 ст. почали називати Софронієва пустинь, або ж Софроніївський монастир.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир

З кін. 17 ст. монастир, як і все місто почав поступово занепадати.
У пореволюційний період обитель закрили, а ченців розігнали. З 1930-х рр. територію і споруди монастиря займали дитячий будинок, профтехучилище, військовий завод, що стало причиною катастрофічного стану монастиря.

Вивчення Мовчанського монастиря розпочалося після Другої світової війни. Реставраційні роботи проводилися з 1960-х рр., було витрачено мільйони рублів бюджетних коштів, але жодна з пам’яток не була виведена з аварійного стану.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир

У 1991 р. монастир передано Українській Православній Церкві. Спершу тут діяв чоловічий монастир, нині – жіночий.
На сьогоднішній день ведуться активні реставраційні роботи архітектурного комплексу путивльського Мовчанського монастиря, який включає такі споруди :

Собор Різдва Пресвятої Богородиці зведений у 1602-1604 рр. як подвір’я заміської Софроніївської пустині. Оскільки собор зводився посеред тісного фортечного подвір’я, забудованого з усіх боків, довелося об’єднати в його будівлі комори – у підвалі й у підкліті, трапезну й кухню – у підкліті, собор і теплу церкву – на другому ярусі, бойову камеру з бійницями – на третьому ярусі, над вівтарем.

В архітектурному плані будівлі є три неординарні особливості: вівтар у вигляді квадратної вежі, а не напівкруглої апсиди; камера оборонного призначення на третьому ярусі вівтаря увінчана шатром; перекриття підклітку нави системою хрестових склепінь зі стовпом посередині. Собор належить до рідкісного типу багатофункціональних культових споруд, пристосованих до оборони, які називають “церквами-фортецями”.

У 1612 р. собор постраждав від пожежі і був повністю відбудований у 1630 – 1636 рр. Наступні перебудови відбулася в 1666 – 1669 рр., 1778 р., 1860-х рр., коли до собору було побудовано одноповерховий корпус бібліотеки.
Будівля має риси характерні для московської архітектури 16-18 ст. з проявами українського архітектурного типу, що тяжів до висотних баштоподібних композицій.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир

Був закритий у сер. 20- х рр. разом з монастирем. У 1921 р. тут сталася пожежа, після якої довелося розібрати соборну галерею та бібліотеку.
У другій половині 40-х-на поч. 50-х рр. 20 ст., у приділі собору на честь свв. Зосіми і Саватія Соловецьких чудотворців, було дозволено відправляти богослужіння.

Путивль. Мовчанський монастир

До особливо шанованих святинь цього храму відносяться чудотворна ікона Мовчанської Божої Матері (1724 р.) повернута монастирю у 1995 р.; невеличка рака з мощами Св. угодників; ікона Пресвятої Богородиці “Утамуй мої печалі”(18 ст.), ікона “Трійця”(19ст.), образ “Вознесіння” (19 ст.) тощо.

Надбрамна дзвіниця 1602-1604 рр.
Первісно була фортечною надбрамною баштою і споруджувалась приблизно в один період з мурами та наріжними баштами.
У 1700 р. башта зазнала перебудови. Зараз уже ніщо не нагадує про оборонний характер цієї будівлі.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир
Путивль. Мовчанський монастир

Оборонні мури з наріжною баштою 1602-1604 рр. – внутрішній,що безпосередньо оперізував монастирську територію та зовнішній, вздовж дороги до Сейму.
Ці мури є рештками мурованої фортифікації Путивля.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир

Трапезна – чотирикутний одноповерховий корпус надбудований у п.п. 19 ст. над казематами, прилеглими до стародавнього фортечного муру з наріжною круглою баштою.

Тепла церква св. Іоанна Предтечі зведена у 1866 -1869 р.(арх. Д.І.Грім) в русько-візантійському стилі на місці напівзруйнованого однойменного храму 1602-1604 рр. В основі споруди монастирський мур з казематами, що добре видно у підвалі будівлі.

Був закритий у сер. 20- х рр. 20 ст. разом з монастирем. В 30-х рр. храм зазнав значних перебудов і став схожий на будівлю цивільного призначення.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир

Настоятельський корпус, 1720-1730-х рр., з перебудовами 19-20 ст. В основі споруди фортечний мур та будівлі початку 17 ст.
Спочатку тут містилися келії ченців на першому поверсі й настоятельські покої на другому. Згодом корпус зайняла Путивльська духовна консисторія.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир

На захід від надбрамної дзвіниці, ближче до міста розташовані споруди господарського двору та два мурованих готельних корпуси, перебудовані в повоєнні роки. Протягом 90-х рр.. їм частково повернуто первісні форми.
Монастирську гору пронизують печери й підземні ходи. Деякі з них прориті одночасно з побудовою оборонного монастиря. У 19 ст. у цих печерах знаходили польські монети поч. 17 ст.

Путивль. Мовчанський монастир Путивль. Мовчанський монастир

Джерело:
За матеріалами “Зруйновані храми Сумщини. Мартиролог знищених святинь” / О.М. Корнієнко. – Суми: ПП. “Ніконоров В.І.”, 2009.- с. 251 – 252 Монастирі та храми Путивльщини/В.В.Вечерський.- К.:Техніка, 2007.- с.46-83

 


Переглянути Путивль на карті більшого розміру

Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*