Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Луцьк, вул. Лесі Українки

22.09.2012 261

Надзвичайно цікава в архітектурному та історичному плані пішохідна вулиця Луцька

Надзвичайно цікава в архітектурному та історичному плані пішохідна вулиця Луцькавулиця Лесі Українки. Тягнеться вулиця Лесі Українки від майдану Братський Міст та виходить до Театрального майдану. Довжина вулиці близько 730 м.

Луцьк. Вулиця Ягеллонська, 20-30 ті рр. 20 ст. Луцьк. Вулиця Ягеллонська

Вулиця зародилася ще в епоху середньовіччя, наприкинці 18 ст. почалася її інтенсивна розбудова, з 19 ст. була головною, а в 1980-х рр. стала пішохідною.

Луцьк

В різні історичні епохи вулиця та місцевість довкола мала різні назви – Пречистенська, Олицька, Дубнівська, Шосова, Імператора Миколи ІІ, Головна, Ягеллонська, Сталіна, Радянська. Сучасну назву вулиця отримала на початку 1990-х рр.

Луцьк. Вулиця Головна, 1915-1916рр. Луцьк. Вулиця Ягеллонська, 20-ті рр. 20 ст.

Вулиця Лесі Українки зберігає чимало будинків різних епох та стилів. Старіші будівлі містяться у нижній частині вулиці біля Старого міста, новіші — у верхній поруч із Театральним майданом.

Луцьк

Будинок Кронштейнів, 1890 – 1894 рр. Нині тут розміщується Медичний коледж (вул. Лесі Українки, №2).

Луцьк. Будинок Кронштейнів Луцьк. Будинок Кронштейнів

Найстаріший будинок на вулиці, зведений у цегляному стилі. Пам’ятка архітектури початку 19 ст. (вул. Лесі Українки, №5).
Будинок з прикладом декору 19-20 ст. (вул. Лесі Українки, №13).
За невеличким сквериком можна побачити будівлі колишнього монастиря тринітаріїв (вул. Сенаторки Левчанівської (до 2007 р. вул. Медведєва), №4)

Луцьк. Пам'ятка архітектури початку 19 ст. Луцьк. Будівля колишнього монастиря тринітаріїв

У 1717 р. в Луцьку був утверджений орден тринітаріїв, якому було вирішено передати церкву св. Михайла, 15 ст. на Помостичах. За храм точилася постійна боротьба між православними та уніатами, а на початку 18 ст. він почав занепадати. Тринітарії взяли на себе зобов’язання відремонтувати будівлю та зберегти посвяту Архангелу Михайлу.

Луцьк. Монастир тринітаріїв.

Ченці ордену купили поряд із церквою землю, де почали будувати новий бароковий комплекс, що складався з монастиря та костелу. За легендою кошти на побудову кляштору тринітарії отримали від вдячного подорожнього, якому вони не відмовили в притулку та їжі. Бідно одягнутий чоловік постукав пізно ввечері в двері бернардинського монастиря – попросив їжі та притулку і додав, що щедро віддячить, проте настоятель відповів, що всі вже пообідали і наказав дати подорожньому лише хліб та кухоль пива. Незнайомцю такий прийом не сподобався і він пішов до тринітарів, де його три дні приймали та годували. Чоловік віддав всі свої скарби тринітаріям. Так був побудований тринітарський кляштор, а незнайомцем був Павло Майковський з Брацлаву.
11 листопада 1729 р. було освячено новий тринітарський костел Архангела Михайла та Апостола Павла. Стару Михайлівську церкву було розібрано.

Луцьк. Вигляд костелу тринітаріїв на іконі Святого Ігнатія, сер. 18 ст. Луцьк. Вигляд костелу тринітаріїв на іконі Святого Ігнатія, сер. 18 ст.

Зі східного боку до костелу примикав П-подібний монастир із внутрішнім двором. Територія була обгороджена муром із двоярусною брамою.
Інтер’єр костелу та монастиря був покритий фресками Йозефа Прехтля, які відображали діяльність ордену на всій території Речі Посполитої.
При тринітарському монастирі діяв колегіум, а також містилася бібліотека.
Відомо, що до середини 19 ст. костел був перебудований у стилі класицизму.

Луцьк. Архітектурний комплекс конвенту після перебудови 19 ст. Зображення на стіні ризниці луцької латинської кафедри.

Тринітраські ченці відігравали важливу роль у розвитку шкіл на Волині. Орден регулярно передав значну суму на розвиток освіти краю та матеріально підтримував школи в Луцьку.
Під час війни 1812 р. монастир тимчасово використовувався як військовий шпиталь. Після входження Волині до складу Російської імперії положення ордену почало погіршуватися, оскільки російська адміністрація боролася проти католицизму.
У 1845 р. у луцького тринітарського конвенту було забрано маєтки на Яровиці, Вишкові, Ківерцях, Сокиричах та ін., а в 1849 р. костел був скасований взагалі.
У 1863 р. тут зробили тюрму для політичних в’язнів, а в 1869 р. було розібрано костел. Будівельні матеріали використали на будівництво військового шпиталю у селі Красному, що згодом стало західною околицею міста.

Луцьк. Окружний суд. 1916 р.

У приміщенні монастиря розмістили окружний суд, де у міжвоєнне двадцятиліття, коли Волинь входила до складу ІІ Речі Посполитої, відбулися гучні справи над комуністами, а поряд проводилися їхні страти.

Луцьк. Окружний суд. 1920-1930 рр.

Поряд з місцем, де стояв костел Луцьке братство спорудило Іверську капличку (спалено у 1961р.).

Луцьк. Іверська капличка.

Нині приміщеннях монастиря діє військовий госпіталь.Далі вулицею ще один невеличкий сквер зі скульптурою.

Луцьк Луцьк

Будинок у стилі модерн, 20-і рр. 20 ст. Збудований товариством «Гранберг і Грінберг Стокгольм-Петербург». Нині приміщення займає ломбард, кафе та житло.(вул. Лесі Українки, №32).

Луцьк Луцьк

На перетині з вулицею Кривий Вал розташовується єдиний старий будинок на вулиці зі збереженим куполом оригінальної форми, поч. 20 ст. Використовується під банк та офіси. (вул. Лесі Українки, №53).

Трохи далі вулиця Лесі Українки перетинається з вулицею Пушкіна. Там варто оглянути будинок , в якому в 1709 р. зупинявся Петро І. (вул. Пушкіна, №2 )

Луцьк Луцьк. Будинок , в якому в 1709 р. зупинявся Петро І.

Еклектична будівля з ознаками модерну і класицизму, поч. 20 ст. (вул. Лесі Українки, №61).
Далі прямуємо до Театрального майдану.

 

Де зупинитись в Луцьк

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.Booking.com


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*