Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Зміївка

18.12.2011 337

Зміївка – cело Бериславського р-ну Херсонської області. Зміївку називають маленькою Європою на півдні України. Історія села досить незвичайна. Воно виникло на місці 4 сіл: Старошведське (швед. Gammalsvenskby, нім. Альтшведендорф), Шлянґендорф, Мюльгаузендорф і Кльостердорф. Тут співіснують представники 15 національностей, серед яких – шведи та фіни, українці та німці, поляки та євреї, молдавани та білоруси.

Зміївка

В 1781р. після перемоги Росії в Північній війні шведів, що проживали на острові Даге (зараз о. Хійумаа, Естонія), було відправлено на завойовані українські землі. Деякі вважають, що переселення було вимушеним і здійснене за наказом фаворита імператриці князя Потьомкіна, інші вважають, що обіцяні бідним селянам багаті землі і будинки були привабливою пропозицією, щоб зважитись вирушити в чужу країну. В далеку дорогу відправилося близько 1000 селян, а 1травня 1782р. до місця призначення дісталася лише половина шведів. Людей чекало гірке розчарування, а для більшості загибель – вони не виявили обіцяних їм будинків тільки пісок, і в результаті через рік живими залишились лише 135 чоловік, а за деякими даними – 150. Допомагали шведам козаки, які жили неподалік.Колоністи поклали початок селу Старошведське . Вони не займалися сільським господарством, а звернулися до звичного їм рибальства. У 1794 році було переселено ще 30 шведів, захоплених в полон після війни з Густавом III. Однак населення села скорочувалося.
В 1804р. в тому ж районі були засновані німецькі поселення Шлянґендорф(Зміївка), Мюльгаузендорф (Михайлівка) і Кльостердорф (Костирка) . Ще Катерина II взяла за мету поширити у Таврійському краї німецьку культуру. З Вюнтерберга сюди прибули декілька десятків німецьких сімей. В 1860 р. всі 4 села об’єднали в одну парафію (з 1915 р. вони входять до складу села Зміївка).

З 1860-х років зростаючому населенню стало не вистачати родючої землі і почалася еміграція зі Старошведського в Канаду. Деякі німецькі пастори відкрито намагалися змусити шведів відмовитися від своєї віри і мови, але все марно адже до того часу відновилися зв’язки зі Швецією.
З початком Першої світової війни зв’язок зі Швецією перервався. Після революції шведські колоністи попросили дозволу покинути Радянську Україну і вирушити на історичну Батьківщину. 1 серпня 1928 року близько 800 жителів Старошведського прибули до Швеції. Більшість колоністів влаштувалися на Готланді,але їм не дозволили створити власну громаду. Іноді вони навіть стикалися з ворожістю місцевого населення: у Швеції тоді була економічна криза і біженці прирівнювались до емігрантів. Багато заговорили про повернення. Усього в СРСР повернулося близько 120 осіб, однак голодомор та репресії змусили мешканців Старошведского знову подумати про переїзд до Швеції.
В серпні 1941 р. німецьку армію зустріли як визволителів. При відступі німців багато жителів села опинилися в Польщі, були взяті в полон радянськими військами і відправлено в табори,але дехто навіть зумів дістатися до Швеції .

Зміївка

Після Другої світової війни Старошведське перейменували на Вербівку.
Сьогодні в Зміївці залишилось близько 200 шведів, а саме село знаходиться під пильною увагою Шведського посольства в Україні, існує товариство нащадків мешканців Старошведського, в місцевій школі факультативно викладають шведську мову. Для старшого покоління переселенців часто організовуються поїздки до рідних місць.
В 2001р. село відвідала принцеса Швеції Дезіре.
2 жовтня 2008 в рамках державного візиту село відвідав шведський монарх Карл XVI Густав і його дружина Сільвія. Король Швеції зустрівся з етнічними шведами та подарував місцевій лікарні діагностичне обладнання. До цього візиту в село збудували нову дорогу від основної траси Т-04-03 (Мар’янське-Берислав до а/д Р-47) протяжністю 4 км.

В селі є три храми – протестантський, православний Київського патріархату і греко-католицький.
Першу дерев’яну церкву було збудовано за сприяння князя Потьомкіна в 1787 р. На її місці в 1886 р. звели кам’яну кірху апостола Іоана на кошти зібрані у Швеції та Фінляндії. В її інтер’єрі поєднано православні та протестантські реліквії. У 1929 р. церкву закрили у зв’язку з боротьбою із релігією. Цього ж року близько 800 переселенців повертаючись у Швецію забрали з кірхи все, що могли, аби не залишати церковні святині на наругу. В одному із шведських міст навіть побудували капличку на згадку про Україну, де й досі діють дзвони зміївської церкви. Щороку першого серпня, у річницю повернення шведів із України, б’ють вони на згадку про зміївців.

Зміївка

У 1951 р. кірху перетворили спочатку на клуб, їдальню, а згодом – склад мінеральних добрив. Лише у 1988 р. мешканці села отримали від влади дозвіл на створення у селі православної громади і вибороли у користування будівлю колишньої кірхи. Допомагали відбудовувати церкву також лютеранські пастори із Швеції за умови відродження шведської лютеранської громади у селі. Тепер кірха знаходиться у спільному користуванні православної і шведської лютеранської громади. І таке сусідство, як не дивно, нікого не ображає. Нині це православна Михайлівська церква.
На території кірхи збудовано Пам’ятний знак репресованим шведам і німцям, які переслідувалися радянською владою у 1937-1938 роки, а також Пам’ятний знак з нагоди річниці заснування та заселення с. Зміївка шведськими колоністами.
Шведська лютеранська громада Зміївки налічує близько 15-20 осіб. Це переважно ті, хто не схотів свого часу залишати Україну або повернулись сюди у 1931-1933 рр. із Швеції.

Трохи молодша за шведську німецька лютеранська євангелічна громада. В 1885 р. громадою була збудована кам’яна кірха в архітектурних традиціях романського стилю. У 20-30 рр. богослужіння заборонили. Під час війни почалась депортація німців, багатьох розстріляли, деяких вислали у Сибір. У храмі знаходився млин, зерносховище і навіть склад отруйних хімікатів. Відродилась німецька лютеранська громада у 1992 році і налічує зараз близько 60 осіб. Отримала нове життя також німецька лютеранська євангелічна церква святих Петра і Павла. Часто на богослужіння до німців приходять і шведи, оскільки не завжди мають змогу проводити богослужіння у власному храмі через відсутність священика. Мова богослужінь – російська,але псалми співають за старими євангельськими збірниками і німецькою, і шведською.

Зміївка Зміївка Зміївка

Історія Української Греко-Католицької Церкви відносно молода. Згідно договору від 15 лютого 1951 року між СРСР і ПНР про обмін територіями, жителі 29 галицьких сіл були насильно переселені у східні та південні регіони України. Херсонщина стала домівкою для депортованих селян із Західної України. Вони заснували тут першу парафію УГКЦ, яка й досі залишається найбільшою в області. Їм вдалося зберегти не тільки батьківську віру та самобутні українські традиції.

 


Переглянути Зміївка на карті більшого розміру
Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*