Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Ділове

14.03.2021 373

Географічний центр континентальної Європи.

Ділове (угор. Terebesfejerpatak, словац. Tribusany Biely Potok, рум. Tribusa Alba) – село в Рахівському р-ні, Закарпатській області розташоване за 50 м від українсько-румунського кордону.

Назва Ділове згадується в документах з 1901 р., а офіційно було перейменоване в 1946 р. До того село носило назву Трибушани (згадка від 1615 р.), бо за місцевою легендою тут жили три брати Бушани. А Діловим почали назвали, бо в селі мешкали “ділові люди”.

Загалом Ділове утворене злиттям двох сіл – Трибушан та Білого Потоку.
У 19 ст. в скелях гори Довгарунь добували залізну руду. Середньовічні штольні збереглися й дотепер.
У 1861 р. в селі було побудовано склодувний завод.

В 19 ст. Ділове заселили поляки, чехи, німці, словаки, італійці, які прокладали для Австро-Угорщини залізничну колію в горах.
За переписом 1935 р. в селі проживали – 1000 українців, майже 300 євреїв, 200 угорців, 60 чехів і 70 осіб інших національностей.

У селі діють чотири церкви.

Дерев’яний трибушанський храм Успіння Пресвятої Богородиці, 1750 р.
За легендою церкву звели на місці, куди впав дзвін пошкодженої блискавкою каплиці з урочища Малий Подерей.
В 1949 р. храм закрили, а з 1960-х рр. тут діяв місцевий краєзнавчий музей, що вберегло будівлю від перебудов та зберегло її первинний інтер’єр.

В 1995 р. храм віддано місцевій греко-католицькій громаді та переосвячено на Різдва Богородиці.
Фасад будівлі був поновлений силами вірян та небайдужих жителів села.
Поряд знаходиться новий мурований храм.

Петропавлівська церква,1860 р., розташована на протилежному березі Тиси біля білопотоцького кладовища.

Ділове

Четвертий храм Ділового – каплиця 1990-х рр., яку використовує римо-католицька громада села.
У Діловому також є мармуровий кар’єр і саме тут починаються туристичні маршрути на гору Піп-Іван. Перш ніж вирушити в гори, необхідно зареєструватися на прикордонній заставі.

Географічний центр континентальної Європи

Поблизу села Ділове, в урочищі Круглий, обабіч дороги розташований геодезичний знак та стела географічного центру континентальної Європи.

Геодезичний знак у вигляді зрізаної піраміди установили тут в 1887 р. На прямокутному постаменті викарбувано напис латиною: “Locus Perennis Dilicentissime cum libella librationis quae est in Austria et Hungaria confectacum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum. MD CCC LXXXVII”,- що означає – “Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним приладом, виготовленим в Австро-Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей, встановлений центр Європи. Рік 1887”.

Оскільки знак виглядає досить скромно, було вирішено доповнити його. Розробку проекту доручили архітектору-художнику С.С. Козураку. 27 травня 1977 г. біля старого знаку була встановлена стела висотою 7,2 м. Паралельні лінії стели символізують чотири сторони світу, а шар – планету Земля.

Ділове

Тут завжди багато бажаючих сфотографуватися.

Уродженцем Ділового є “закарпатський Остап Вишня”, відомий під псевдонімом Марка Бараболі – письменник, сатирик, а за фахом учитель – Рознійчук Іван Федорович.

Де зупинитись

Для того щоб побачити більше пропозицій житла, рекомендуємо підлаштувати масштаб карти під ваш пристрій. Наведіть курсор на прямокутник з ціною для оримання інформації про помешкання, та натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*