Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Нижня Апша

01.12.2011 28

Стоїть одна з найдавніших дерев’яних пам’яток Закарпаття – двозрубна Миколаївська церква.

Нижня Апша (угор. Alsoapsa; рум. Apsa de Jos) село Тячівського р-ну, Закарпатської обл. розташоване в нижній частині р. Апшиця (притока Тиси), від якої власне і походить його назва ( “апе”, у перекладі з румунської означає “вода”). За радянських часів з 1948 р. і до 2003 р.село носило назву Діброва (поряд знаходиться г. Думбрава).

Територія села Нижня Апша була заселена з давніх давен, про що свідчать виявлені тут залишки поселення епохи раннього палеоліту (більше 50 тис. р. тому) і скарб, що складається з 35 бронзових виробів епохи пізньої бронзи (кінець ІІ тисячоліття до н. Ери).

Нижня Апша, як і сусідні села Середнє Водяне (Середня Апша) та Верхнє Водяне (Верхня Апша), була заснована на “волоському праві”, виходцями з балканської Валахії. Населення тут і нині розмовляє румунською мовою.
Жителі села брали активну участь у селянському повстанні 1514 р. та в антигабсбургському національно-визвольному повстанні 1703-1711 рр. Після поразки останнього люди, не витримавши переслідувань, тікали і ховалися в навколишніх горах та лісах і до 1720 р. в селі залишилося лише 9 людей.

Нижня Апша Нижня Апша

Сучасне село вражає своєю забудовою – в основному це величезні дво-, три- та чотириповерхові будинки з такими ж височенними металевими огорожами, в основній своїй масі зведені без смаку, від яких віє бетонною прохолодою, а не родинним затишком.
Якраз серед таких “будівельних потвор” стоїть одна з найдавніших дерев’яних пам’яток Закарпаття – двозрубна Миколаївська церква (1604 р, п. п. 18 ст.).

Церкву зведено з дубових брусів та вкрито дубовим лемешем. Від первісної будівлі збереглися зруби стін та перекриття над бабинцем.

Нижня Апша Нижня Апша

Над бабинцем підіймається квадратна в плані вежа з круговою аркадою голосників. Двосхилий дах прикрашено декоративними башточками зі шпилями.
В інтер’єрі збкрігся живопис 1825р. (художник М. Манькович) і різьблення (П. Томашек).
На захід від храму розташована квадратна в плані, одноярусна дзвіниця (18 ст.) з шатровим дахом, покритим лемешем.

За радянських часів церква тривалий час стояла закритою, а згодом була перетворена на музей народного побуту. У 1994 р. храм повернуто греко-католицькій громаді.

Нижня Апша Нижня Апша

Неподалік знаходиться нова мурована церква св. Петра і Павла.
Є дані, що в селі зберігся ще один храм – церква св. Василя Великого (д.п.18 ст., 19 ст.)
Найдавніше зображення церкви 1920-х рр. залишив чеський дослідник Підкарпатської Русі Флоріан Заплетал (1884 – 1969).

Нижня Апша

На жаль, з того часу будівля зазнала кардинальних змін: замість готичного шпилю башту увінчує чотирисхиле бляшане шатро, дах вкрито етернітом,башту і опасання оббито бляхою, дерев’яні східці замінено бетонними,стіни зрубів пофарбовано,всередині церкву оббито картоном і також пофарбовано.
Біля церкви стоїть одноярусна дерев’яна дзвіниця. Церква належала православній громаді. Після переходу в новозбудований храм доля дерев’яного храму під питанням.

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*