Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Нижні Ворота

30.11.2011 399 Коментарі

З 18 ст. село належало родині Шенборн та стало своєрідним форпостом на Верецькому перевалі.

Нижні Ворота (угор. Alsoverecke) село у Воловецькому районі, Закарпатської області розташоване на південних схилах Вододільного хребта на висоті 448 м н.р.м. на березі р. Латориця.

На території Нижніх Воріт знайдено два скарби епохи пізньої бронзи (кін. II тис. до н. е.), а також золоту римську монету( I ст. до н. е.). Поселення на цій території відоме ще з 988 р.

До 1946 р. населений пункт носив назву Alsoverecke – Олшов Верецке або Нижні Верецьки.
Назву села пов’язують ,перш за все, з місцем розташування поселення. До того ж земельні ділянки, які обробляли місцеві жителі називались “веретки” (в перекладі з угорської “хвіртки”, “ворота”), від цього й пішла назва.

Через Нижні Верецьки та Верецький перевал здійснювалися важливі економічні та суспільно-політичні зв’язки з Київською Руссю. У 12 ст. село входило до Галицько-Волинського князівства, а із 13 ст. – до Угорського королівства. Навесні 1241 р. монголо-татарське військо на чолі з ханом Батиєм прорвалося через Руські Ворота, подолали укріплені засіки та рушили до Нижніх Воріт. В околицях селища воєвода Діонісій на чолі невеличкого русинського війська зробив невдалу спробу зупинити рух завойовників на Закарпаття.

Нижні Ворота Нижні Ворота

У 1263 р. угорський уряд взяв село на державний облік. Ця дата вважається першою письмовою згадкою про Нижні Ворота. В результаті феодальних протиріч село тривалий час переходило від одного магната до іншого, на початку 14 ст. ввійшло до складу Мукачівської домінії, а після поразки угорців у турецькій війні в 1526 р. потрапило під владу трансільванських князів.

В 1657 р. за допомогу трансільванського князя Дьєрдя II Ракоці козакам Б. Хмельницького село було повністю знищене польськими військами на чолі з князем Любомирським. Селяни, яким вдалося врятуватися подалися шукати кращого життя до Галичини та Росії. Значного розорення зазнали жителі села у період антигабсбурзької війни 1683 – 1688 рр. та під час визвольної війни 1703 – 1711 рр. У селі залишилося лише 18 дворів.

На початку 18 ст. австро-угорське керівництво створило в селі народний суд та в’язницю. Споруда збереглась до сьогоднішнього дня і використовується як спальний корпус місцевої школи-інтернату.

Нижні Ворота Нижні Ворота

З 18 ст. село належало родині Шенборн та стало своєрідним форпостом на Верецькому перевалі. З 1715 р. тут стояла прикордонна воєнна сторожа, містився податковий уряд. В 1732 р. Нижнім Воротам було надано статус міста та дозволено щорічно проводити ярмарки. У 1735 р. у селі відкрилася карантинна станція, а в 1835 р. – поштова станція. У другій половині 18 ст. в селі з’явилася винокурня та цегельня. За переписом 1816 р. у 86 дворах мешкало 136 селянських сімей, було 6 службовців, 1 ремісник та два жандарми.

У результаті революції 1848-1849 рр. на закарпатських землях було скасовано кріпосне право. На дорозі між селами Нижні Ворота та Верхні Ворота розташоване святе джерело та пам’ятний знак з нагоди скасування кріпосного права.

В 1877 р. в селі почала функціонувати чотирикласна державна школа з русинською та угорською мовами навчання.

Нижні Ворота Нижні Ворота

У 1900 р. в Нижніх Воротах налічувалося 1704 жителя. З них : 848 українців, 715 німців, 125 угорців, 3 словаки. На початку 1903 р. на базі маєтку Шенборнів міністерством землеробства Угорщини було створено племінну ферму, якій належали кращі землі села. Через два роки тут було відкрито господарську школу, де діти із заможних сімей мали змогу вивчати зоотехнію, агрономію, ветеринарію та механізацію сільського господарства. У 1920 р. на базі племінної ферми почало працювати державне дослідне господарство.

У роки Першої світової війни становище селян погіршилося, влада систематично проводила реквізицію зерна та худоби, зростали ціни. Восени 1914 р. поблизу Нижніх Воріт розгорнулися запеклі бої, а в селі понад 3-місяці стояли російські солдати, до яких місцеві жителі відносилися з симпатією. Після відступу російської армії угорська влада вчинила криваву розправу над багатьма жителями Нижніх Воріт .

У селі існував торговий дім Вайса Лейби, який у 1922 р. виїхав до Ізраїлю. Цього ж року сільські активісти створили кредитне товариство “Дружество”, яке складалося з 35 членів. Сьгодні на цьому місці знаходиться ресторан “Бескид”.

В листопаді 1933 р. Нижні Ворота зайняли угорські війська, а 7 жовтня 1944 р. в село вступили радянські вояки.

У квітні 1960 р. внаслідок об’єднання дослідного поля та артільного господарства “Молода гвардія”, створеного у 1948 р. була створена Гірсько-карпатська сільськогосподарська дослідна станція. На жаль, колишня дослідна станція нині є тільки філіалом Закарпатського науково-дослідного інституту агропромислового розвитку, розташованого у Великій Бакті.

Нижні Ворота Нижні Ворота

В 1971 р. Нижнім Воротам надано статус селища міського типу. Саме на цей період припадає економічне процвітання селища, оскільки тут була розміщена більшість промислових підприємств Воловецького району.

З давніх часів у Нижніх Верецьках було дві конфесії – греко-католики та іудеї.

Завдяки місцевим євреям Нижні Ворота стрімко розвивалися та мали вигляд типового західного містечка. Проте на початку 1940-х рр. всіх євреїв відправили у концентраційні табори, з яких майже ніхто не повернувся, а їхнє майно частково розграбоване та розділене між чиновниками і вдовами угорських жовнірів, що загинули на війні. Велика єврейська синагога та школа до наших днів, на жаль, не збереглися.

Є дані, що станом на 1733 р. у Нижніх Воротах була гарна дерев’яна греко-католицька церкву св. Іоана з трьома дзвонами. В 1732 р. церкві надали право отримувати прибуток зі щорічного ярмарку.

В 1784 р. у Нижніх Воротах було збудовано дерев’яну греко-католицьку церкву в бойківському стилі з трьома верхами і відкритою галереєю. З часом будівля храму стала замалою для місцевих прихожан, тому в 1860-1887 рр. на кошти графа Шенборна-Бухгейма було побудовано нову кам’яну церкву. Зі старої церкви перенесли престол, іконостас та інший реквізит. У 1840 р. побудували також нову фару та школу. В 1891 р. стару дерев’яну церкву було продано до с. Нова Розтока та освячено в 1896 р.(згоріла в 1999 р.)

Нижні Ворота Нижні Ворота

За радянських часів храм було передано православним.
В період незалежності України греко-католикам та православним не вдалося впровадити почергові служби у храмі св. Петра і Павла, тому греко-католицька громада була змушена молитися деякий час на вулиці, потім у приміщенні колишньої фари.
Будівництво нового греко-католицького храму було завершене в 2009 р.

 

Де зупинитись

При зменшенні карти, можна побачити більше пропозицій. Наведить курсор на прямокутник з ціною для
того щоб побачити інформацію про помешкання, або натиснить щоб перейти на бронювання.


Booking.com

Де знаходиться


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі
Avatar
Ханна 06.08.2021 22:20 Відповіcти
Дуже цікавий , стислий і лаконічний матеріал, головне, правдивий. Хочеться подякувати автору.
admin
admin 06.08.2021 23:03 Відповіcти
Дякуємо:-)

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*