Спільноти Travel Ukraine & World
Telegram Instagram Facebook Youtube Pinterest Twitter

Приморський бульвар

28.12.2011 72

Знайомство з Одесою варто розпочали з Приморського бульвару.

Бульвар є одним з найкращих архітектурних ансамблів в стилі класицизму на території України.

В 1827 р. його називали Новим, з 1831 р. – Приморським, з 1857 р. – Міським, з 1877 р (а також в 1941-1944 рр.) – Миколаївським, з 1920 р. – бульвар Фельдмана, з 1944 р. і до теперішнього часу – Приморським.
У південній частині бульвару розташована будівля Одеської міської думи (Думська площа, №1). Це будинок колишньої біржі 1829 -1834 рр. побудований за проектом арх. Ф. Боффо.


За зразок було використано композицію середньої частини Олександрівського палацу (під Петербургом) арх. Дж. Кваренгі та арх.Ф. Моранді. Праворуч і ліворуч в нішах встановлені скульптури Церери (богині родючості і землеробства) і Меркурія (покровителя купців і мандрівників), а над колоннадою розташувно дві жіночі фігури – День і Ніч.
Перед будівлею Міської думи, на п’єдесталі, встановлено 250-пудову чавунну гармату.

Це нагадування про події Кримської війни 1853-1856 рр., коли англійський фрегат “Тигр” під час обстрілу міста сів на мілину та був розбитий вогнем берегової батареї. Команда вимушена була здатися в полон, а гармати перевезли до міста.

Одеса. Приморський бульвар

Поряд знаходиться пам’ятник О.С. Пушкіну споруджений в 1888 р. (архітектор – П. Васильєв, скульптор – Ж. Полонська). Кошти на споруду пам’ятника були зібрані одеситами. За портретною схожістю цей пам’ятник вважається одним з кращих у своєму роді.

Кожного туриста залишить небайдужим архітектура готелю “Лондонська” 1826-1828рр. за проектом арх. Ф. Боффо (Приморський бульвар, №11). Тут зупинялися відомі особи: Роберт Стівенсон, Айседора Дункан, Сара Бернар, Антон Чехов, Максим Горький, Валентин Катаєв, Костянтин Паустовський, Монсерат Кабальє та ін.

Одеса. Приморський бульвар

Поряд з готелем знаходиться Палац моряків (Приморський бульвар, №9). Колишній палац графині М. Наришкіної було побудовано в 1829-1830 рр. за проектом арх. Ф. Боффо та на замовлення поміщика Шидловського. В цьому будинку планують розмістити готельний комплекс та відновити оригінальні інтер’єри залів, галерей та кімнат.
З бульвару добре видно панораму порту.

У центрі Приморського бульвару розташована площа, утворена двома напівциркульними будівлями 1827-1830 рр.(проект арх. А.І. Мельникова). Керував роботами Ф. Боффо.
В будинку праворуч містилися міські заклади: присутні місця, суд, міська дума, а в ліворуч – Петербурзький готель на 60 номерів з рестораном.

Парадним входом на Приморський бульвар з боку моря слугують Потьомкінські сходи 1837-1841рр. побудовані на кошти М.С. Воронцова (арх. Ф. Боффо, А.І. Мельников, К. Пот’є, Уоптон та Ю. Морозов). Сходи побудовано на місці протоптаної стежини з міста до пристані.
Вартість будівництва склала 800 тис. карбованців, а саме архітектурне творіння стало чудовим подарунком на день народження дружині графа, Єлизаветі Ксавер’ївні, яка на той час була першою красунею міста.
До революції сходи називалися Рішельєвськими, а у радянські часи були перейменовані у пам’ять про повстання 1905р. на панцернику “Потьомкін”.

Сьогодні тут налічується 192 сходинки. 8 сходинок було засипано при прокладанні вул. Приморської.
Щорічно відбувається забіг “Вгору Потьомкінськими сходами”. Останній рекорд – 22,8 секунди.

Одеса. Приморський бульвар

На перетині Приморського бульвару і Потьомкінських сходів вдячними одеситами в 1827-28 рр. було встановлено бронзовий пам’ятник герцогові де Рішельє, котрого називали просто “Дюк” (скульптор І. Мартос).
За час свого перебування на посаді градоначальника Рішельє досяг тимчасового зняття з Одеси податків, довів вигідність вільного транзиту товарів та вніс великий вклад в розбудову міста. Він називав Одесу “кращою перлиною російської корони”.

В 1814р. Рішельє став прем’єр-міністром Франції. Коли герцог покидав місто, жителі плакали та просили його залишитись. Кілька чоловік випрягли коней з екіпажу та самі везли його до застави.

Одеса. Приморський бульвар

Бронзовий Дюк ніби запрошує гостей міста піднятися на Приморський бульвар та подивитися місто.
Далі спустимося сходами, щоб сповна насолодитися оригінальністю Морського вокзалу та Приморської вулиці.

Морський вокзал побудовано в 1968 р. за проектом арх. В. Головіна та В. Кремлякова.
Сучасна будівля повністю реконструйована. На площі перед вокзалом встановлено скульптурну композицію Е. Неізвєсного “Золоте дитя”. Це подарунок відомого скульптора місту.

2 вересня 2002 р. був відкритий пам’ятник “Дружині моряка”, що зображує жінку з дитиною на руках. Вони дивляться в морську даль, очікуючи корабель.Cкульптор О.П. Токарєв та архітектор В.Л. Глазирін.
В кінці причалу побудовано церкву св. Миколая (вул. Приморська, №3), новий яхт-клуб, сучасний готель “Одеса” (вул. Приморська, №6)та розташований Музей якорів під відкритим небом.


Помилувавшись цікавинками причалу та Морського порту повертаємось до Приморського бульвару.
Охочі можуть скористатися послугами фунікулеру.
Фунікулер було споруджено в 1902 р., а в 70-х рр. замінено ескалатором. В 90-х рр., було ухвалено рішення про побудову нового фунікулера. Уочисте відкриття відбулося 2 вересня 2005 р. з нагоди 211-ї річниці заснування Одеси. Фунікулер складається з одного вагону і розрахований на 10-12 осіб.

Крокуючи бульваром далі варто оглянути колишній дохідний дім Лерхе 1892-1893рр. арх. Г. Шеврембрандт з чудовою ліпниною (Приморський бульвар, №5) та колишній будинок Зонтага (Приморський бульвар, №6).
У північній частині архітектурний ансамбль бульвару замикає Воронцовський палац,1826-1834 рр. побудований за проектом та під керівництвом арх. Ф. Боффо (Воронцовський пров, №2).

Палац розташований на місці турецької фортеці Ені Дунья. Тут також було знайдено залишки перших грецьких поселень. Будівля палацу невелика за об’ємом , її ансамбль складається з декількох корпусів в різних архітектурних варіантах.

Невід’ємною частиною палацового ансамблю є колоннада на краю обриву. В 1994р. поряд з палацом було встановлено фонтан “День та Ніч” (скульптор М. Рева). Біля Воронцовського палацу знаходиться Тещин міст – один з найдовших мостів в місті.

Пішохідний міст зведено над спуском Жанни Лябурб(нині Військовий спуск) в 1968 р.(арх. Р.Володимирська та інженер В.Кирієнко) за розпорядженням тодішнього “губернатора” Михайла Синиці.
За однією з версій, міст називається “тещин”, тому що перший секретар обкому партії товариш Синиця побудував його, щоб було зручно ходити на млинці до своєї тещі. За ішою версією довгий та вузький міст гойдається у вітряну погоду як язик тещі.

За останні кілька років міст став місцем “паломництва” закоханих та молодят.Молодь вішає на його огорожу замочки, що символізують міцність почуття. Міська влада періодично проводить “чистку” огорожі мосту, тому що за кілька років тут навішали декілька тон замків.
По той бік мосту знаходиться колодязь 1858р.,оригінальної форми альтанка та маленький горбатий місточок з ажурними гратами, який називають містком поцілунків. За повір’ям,якщо пройти під місточком і загадати бажання, то воно обов’язково збудеться.
Тещин міст зєднує Приморський бульвар та бульвар Жванецького(колишній бульвар Мистецтв).

Далі кожен має змогу продовжити подорож вулицями міста в залежності від часу та вподобань.


Сервіси, якими ми користуємося, коли плануємо подорож

Booking.com - Самый большой сервис поиска отелей. Скидки 10%  - 15%.

Hotline.Finance – Онлайн-сервіс страхування подорожей, зелена картка "green card", ОСАЦВ, КАСКО, страхування майна. Знижки до 25%. Наш досвід страхування.

Viator - Замовити екскурсії від місцевих гідів.

DiscoverCars – Сайт з високим рівнем відгуків клієнтів для порівняню прокату автомобілів. Наш досвід оренди авто.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте або задайте питання першим

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*